סגור

מה בין הרב אלון לאייל גולן ?

הערצה היא תכונה מסוכנת להפליא - היא מאפשרת ל"עריץ" להתעמר בעדתו, ובה בעת, כדרכם של עריצים, ליהנות מחיבוקם הנעים של האליטות הגבוהות. ויש לזה תרופה.

הרב אליעאי עופרן
ג בטבת התשעט
,
11 בדצמבר, 2018 13:08
אייל גולן והרב מוטי אלון

אייל גולן והרב מוטי אלוןצילום: יעקב לדרמן, פלאש 90,דוד ועקנין, פלאש 90

יש בו כנראה מידה רבה של גאונות, וכשהוא רק פותח את הפה הוא סוחף אחריו את כולם בכישרון נדיר. יש לו אינספור מעריצים ומעריצות, רובם המכריע צעירים, שגודשים את הופעותיו ערב אחר ערב. אלפים קונים את יצירותיו, יש לו תכנית קבועה בטלוויזיה ושומעים אותו ברדיו בלי סוף. עבור רבים הוא סמל, מודל, אליל תרבות ואפילו מנהיג. אנשים מבקשים את קרבתו, רק לטעום משהו קטן מגדולתו - שיעניק להם מעט תשומת לב, ישוחח אתם קצרות. יחידי סגולה זוכים אפילו שיעמוד על הבמה בחתונתם. 

ויום אחד, יום מר ונמהר, מתחילות להסתובב בעולם שמועות שהכוח האדיר הזה שימש את אותו אדם מוערץ, פצצת כישרון וכריזמה, לניצול מיני ולפגיעה באלו שבקשו את קרבתו.
והמשטרה חוקרת, וקשה מאד להוכיח, והוא מכחיש נמרצות ו"שופכים את דמו". ואיכשהו, כנראה בגלל מכבש לחצים נורא, רוב המתלוננים והמתלוננות חוזרים בהם, או מסרבים להעיד, או התיישנות, או עילות משפטיות אחרות, ונשארנו עם אישומים "רזים", מחיקת חשדות או עבודות שירות.
ולמרות הסערה והחקירה, השמועות וההאשמות - הכישרון והכריזמה נותרו במקומם, והיצירתיות והיכולת המשיכו לפעול במרץ. המעריצים ממשיכים להעריץ את אלילם, שכעת נוספה לו מין הילה של קדוש מעונה. 
ומכיוון שההליך הפלילי לא הצליח לתת מענה לחומרת העניין, יוזמות אזרחיות וחברתיות קראו להתרחק ממנו. להימנע מלתת לו במה, והתחילו להפגין מול אירועים בהם הוא מופיע. מדי פעם הוציאו איזו עצומה נגדו, אך כפי שקורה תמיד, היא טובעת בים העצומות חסרות הטעם, התועלת והתוחלת. 
יוזמי ההתארגנויות החברתיות הללו סופגים אש וביקורת מעדת מעריציו וגם מאחרים, על כך שזה "משפט שדה", ואנחנו "מדינת חוק", ו"מי שמכם" וכל הדקלומים וההשתקות הרגילות. 
וקשה להבין איך זה יכול להיות, אבל אנשי ציבור ידועים וחשובים, ממשיכים לתת לו גב ולתת לו במה. וממשיכים להעריך ולהוקיר אותו בשער בת רבים.
ותמיד, אבל תמיד, יגיע אחר כך עוד סיפור. ועוד אחד, ואולי עוד אחד. והכתובת הייתה על הקיר, אבל כרגיל היא הייתה מכוסה במודעות המזמינות להופעה הבאה שלו...

הערצה היא תכונה מסוכנת להפליא - היא מאפשרת ל"עריץ" להתעמר בעדתו, ובה בעת, כדרכם של עריצים, ליהנות מחיבוקם הנעים של האליטות הגבוהות. 
אך דברי ימי האנושות למדונו כי להערצה ולעריצות יש תרופה. קוראים לה "דמוקרטיה". בניגוד לטעות רווחת, דמוקרטיה אינה צורת שלטון או מנגנון מדיני. דמוקרטיה היא עמדה רוחנית ומידה בנפש. אין פירושה "שלטון הרוב" (שהרי גם עריצים מרושעים עשויים להיות "אהובי הקהל"), אלא פירושה הגבלת כוח - כוחו של השלטון, כוחו של המנהיג, כוחו של הכסף, כוחה של החברה ובעצם כוחו של כל גורם אנושי. בהיעדר חשיבה דמוקרטית שורשית וקיומית, נובטים להם עוד ועוד עריצים. ועל גבי העריצים הללו פורחים הניצול, הרוע והאלימות. לא רק דמוקרטיה שלטונית דרושה לנו, אלא גם דמוקרטיזציה של התרבות, החברה ואפילו של המחשבה ההלכתית.

ואם קראתם את הדברים עד כאן, תוכלו להחליט לבד לאיזה מהסיפורים שמזהמים את המרחב הציבורי שלנו בימים האחרונים תרצו לחבר אותם - האם על הרב אלון או על אייל גולן? כמה דמיון יש ביניהם, ברוך המבדיל בין זוועה לזוועה.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
11.12.2018

1. אענה לכותרת (מגיב)

עדיפה היתה הכותרת "הסכנה שבהערצה" ובלי התייחסות ואפילו רמיזה להשוואה בין שתי הדמויות.
אתחיל בגילוי נאות - אני תומך בפורום "תקנה" ומגבה אותו לחלוטין.

והנה ההבדל -
הרב אלון (כפי שהוא נקרא בכתבה) אין חולק על כך שהוא הציל אלפי (!) אנשים, תמך בהם, העלה אותם לדרך ישרה, ויש לו זכויות רבות העומדות לצידו. ואין העובדה הזאת נסתרת מפאת החלטות פורום "תקנה" והרב ליכטנשטיין זצ"ל הזכיר זאת (קראתי שוב את תמלול שיחתו בעקבות פרסום הפרשה כפי שהופיע כאן ב"כיפה"). ומאותו כיוון, זכויות לא "מכבות" עבירות ואין להקריב אף קרבן לטובת מזבח ההצלחה של איש בעל זכויות עתירות ורבות. אבל ההערכה, או, אם תרצו, ההערצה, לרב אלון נבעה מהכיוונים הנכונים, מהמעשים החיוביים הרבים שלו ומאלפי נפשות שהציל.

לעומתו, אייל גולן שממה נבעה ההערצה? מהיותו "סלב"? כוכב זמר? הפרשה שיש סביבו היא ללא החלוקת בעובדות וזה נפל על "טכני" משפטי. כמדומני שזה גם לא נעשה בהיחבא ונעשה כחלק מאורח חיים כולל, ללא זכויות עתירות שיכולות לעמוד לזכות הדמות בכללותה (כולם מורכבים מאור וצללים) כנגד זה.

הרב אלון איבד ממעמדו הציבורי. רבים (כולל אני) לא היו בשיעורים שלו כבר זמן מה. אייל גולן קיבל תכנית טלוויזיה ולאחרונה גם פרס. ביזיון שמה שמכונה "הציבור הכללי" לא מביע את סלידתו מהזמר כמו שהציבור הדתי (גם אם לא כולו) הסיעו את סלידתו מהרב.

המאמר (וזה לא משנה אם אני מסכים איתו או לא) מסתדר בלי רמיזה להשוואה כזו, והכותרת בהחלט לא צריכה להיות מה שהיא.

לא צריך להשוות בין זוועה לזוועה והדימיון בינהם אינו כה רב כמו שמתיימרים להציג כאן. אין צורך להשוות בין מקרים קשים כדי להדגיש שהם קשים. זו פרשיה בפני עצמה וזו פרשיה בפני עצמה.

דווח על תגובה לא ראויה
14.12.2018

2. הרב אליעאי בהשוואתך אתה פוגע בנו לא במושאי הכתבה (ירושלמי)

קהל "המעריצים" של איל גולן תומכים לגמרי באורח חייו ולא רואים בעיה במה שעשה...אם תשאל את גולן אז גם הוא לא יראה בכך בעיה.

ההפך המוחלט והגמור בציבור תלמידיו של הרב אלון שיפסלו מכל וכל התנהגות שהיתה (אם היתה) מצידו

יחמדנו רבנו מה היתה כוונתו...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: מאת Avi1111 dr. avishai teicher - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54806970

בגבעת שמואל לא מחכים: טפסי הרישום למוסדות חינוך כבר הוחלפו להורה 1 ו-2

קרא עוד