סגור

משחקי הכס? צריך לעמוד מול העולם המערבי ולומר לו: "לא!"

השאלה של משחקי הכס היא שאלה יותר עמוקה ורחבה משאלת הפורנוגרפיה או האלימות כשלעצמה. השאלה האם ואילו סצנות ראויות לצפייה ומדוע, היא שאלה חשובה ומרתקת אך משנית לחלוטין לעצם העניין. העניין הוא האם אנחנו מסוגלים עדיין, כפרטים וכחברה, לעמוד מול העולם המערבי ולומר את המילה: "לא"

הרב אברהם סתיו
כ בניסן התשעט
,
25 באפריל, 2019 10:12
כתב והותקף. הרב סתיו

כתב והותקף. הרב סתיוצילום: מרים צחי

כל תרבות וציביליזציה מגדירה את עצמה הן בעזרת מצוות עשה, ערכים חיוביים שאותם היא מעודדת, והן בעזרת מצוות לא-תעשה, גבולות שאותם היא לא מוכנה לחצות. המצוות החיוביות שחידשה היהדות (שבת, חגים, ברית-מילה, תפילין) תפסו בסך הכל די בקלות (לפחות בקרב שומרי-המצוות). גם אם הן גובות מאיתנו מחירים, מדובר במחירים צדדיים, בנזק היקפי.

אך ככל שאנחנו מתערים יותר בשכונה הווירטואלית שלנו קשה לנו יותר ויותר עם החלקים השליליים של התורה. בשנים האחרונות (ובביטוי הזה כוונתי לאלפיים השנים האחרונות) אנחנו מתקשים להבין את הפיתוי שהיה לאבותינו לעבוד עבודה זרה. עד כדי כך שחז"ל הסבירו שבעבר היה "יצר עבודה זרה" ובשלב מסוים הוא פשוט נשחט. אך נדמה לי שההסבר הוא, ואפשר שלכך התכוונו חכמים, שזו הייתה הסביבה התרבותית שמתוכה הגענו ובה התנחלנו. ובכלל לא משנה מהו התוכן התרבותי שאתו מתמודדים: כאשר העולם מתנהג בצורה אחת, קשה מאד מאד לנהוג אחרת.

זה לא בהכרח בגלל גודל הפיתוי, או בגלל קלות האיסור בעיני הבריות. הרשו לי לשער שאילו סדרת משחקי הכס הייתה משודרת בשבת, באותם ימים עתיקים שבהם אי אפשר היה לצפות בתכנים אחרי מועד שידורם, בודדים היו משאירים טלביזיה דולקת על מנת לצפות בתכנית, למרות שהאיסור ההלכתי שבדבר איננו מאד חמור. היינו מקבלים באהבה את העובדה שהשבת גובה מאיתנו מחירים.

אך כאשר התכנית זמינה ברשת, והפורומים גדושים דיונים סוערים בכל התפתחות בעלילה, קשה לנו לעמוד מולה ולומר שזה לא בשבילנו. לא רק בגלל לחץ שמופעל מצד הסביבה, אלא גם ובעיקר בשל הקושי לקבל את העובדה שיש חלקים בשני העולמות שלנו, הדתי והמערבי, שסותרים אלו את אלו, ושבמקרה של סתירה כזו ידה של התורה חייבת להיות תמיד על העליונה. קשה לנו לקבל את העובדה שהיהדות איננה רק קומה נוספת על גבי עולמנו התרבותי, אלא גם סדרה של גבולות גזרה המתחמות אותו ונוגסות בו.

אבל דווקא משום כך, ודווקא עבורנו, הציבור הדתי-לאומי, היכולת הזו לומר 'לא' היא כל-כך קריטית. בפרשת השבוע נפתח החלק השני של ספר ויקרא, זה שעובר מתורת הכהנים אל הציווים שנאמרים לעם ישראל כולו. והציווי- הראשון בחלק הזה, עוד לפני סדרת המצוות הארוכה של פרשת 'קדושים תהיו', הוא: "כְּמַעֲשֵׂה אֶרֶץ מִצְרַיִם אֲשֶׁר יְשַׁבְתֶּם בָּהּ לֹא תַעֲשׂוּ וּכְמַעֲשֵׂה אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם שָׁמָּה לֹא תַעֲשׂוּ וּבְחֻקֹּתֵיהֶם לֹא תֵלֵכוּ".

הבסיס לכל שאיפה רוחנית, לכל תקווה להקים ממלכת כהנים וגוי קדוש, טמון בכך שבחוקותיהם לא תלכו. שתהיו מוכנים להיות שונים, להיות לא-בעניינים. לעמוד מול תופעות שאולי לא סותרות במפורש מצווה מסוימת, ולהיות מסוגלים לומר: מצטערים מאד, אבל זה פשוט לא אנחנו.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
25.04.2019

1. ישר כוח (בצלאל )

דברים מעולים

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2019

2. ישר כוח (יהודה)

טוב לשמוע גערת חכם מאיש שומע שיר כסילים דהיינו שיודע משהו בענייני שיר כסילים. משפט שבזמנו אמרו על רב שמחה בונים מפשיסחה

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2019

3. איזה פחדן אתה (נובמת)

כל דבר שקצת מערער את עולמך הוא בגדר האסור.
איזה מין חירות היא שכל כך הרבה חוקים וחרדות מגדרים אותה?
תישאר לך בעולם הפוריטני עאלק שיצרת לעצמך ותשאיר לנו את הכיף והשחרור לאתגר לעצמנו את הגבולות, יא סאחי בלטה :)))

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2019

4. צודק, אבל אתה בעצמך מחלק עצות בפייסבוק על להט"בים ועניינים בלתי מוסריים ואנטי יהודיים מהסוג הזה. אז טול קורה אם אתה רוצה שיקחו אותך ברצינות. (לתשומת ליבך)

צודק, אבל אתה בעצמך מחלק עצות בפייסבוק על להט"בים ועניינים בלתי מוסריים ואנטי יהודיים מהסוג הזה. אז טול קורה אם אתה רוצה שיקחו אותך ברצינות.

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

5. יפה מאד (יהודה)

תוכחה מתונה

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

6. שאלת תם (תם)

בלי ציניות, אפשר להבין ממך שהגבול בו אומרים לא זה תוכנית בסגנון משחקי הכס? כלומר סתם להחזיק בבית ערוץ 2\ יס \ הוט או מה שלא יהיה זה בסדר? אתה רציני? או שבאמת לא הבנתי..

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

7. הסתיו עבר הגשם חלף עבר לו!!! (יוסף)

מה עם משחקי כס הרבנות?

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

8. מזרוחניקים, עד מתי תפסחו על שני הסעיפים? (יהודה)

מוזר לי שהשאלה הזו עולה לפתחו של רב.
תמוה בעיניי.

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

9. מדובר בסדרה שהיא זבל צרוף. לא ייתכן שאנשים דתיים ירשו לעצמם לצפות בזה (אהרן )

זו לא עוד סדרה - זו פשוט זוהמה בכל קנה מדיה שהוא. כל העולם הדתי והאמוני של האדם צריך להזדעזע מהזוהמה הזו. ואני כמובן לא מתנגד לצפיה בסדרות איכותיות אלו ואחרות. אבל כאן מדובר במשהו הרבה מעבר לרגיל. והכי נורא שזה מוצהר וגלוי לכול ולא מתביישים בזה כלל.

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2019

10. מה אתם רוצים ממנו?? (.)

בן אדם בא לעשות טוב. מנסה לתקן, לשפר. נמאס מהחברה הצינית הזאת.

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2019

11. 3 - מי שאין לו גבולות אין לו מוסר והוא אסיר של יצריו. לא קשור ל"עירעור על השקפת עולם" (אבל לפחות יש השקפת עולם ולא התבהמות חייתית במסווה של "ח)

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2019

12. וזה רק סימן (יוסי)

לכך שהיהדות ו"התרבות" המערבית לא הולכות יד ביד. וצריך לחזור בתשובה על כך שיותר מדי מחשיבים את אותה "תרבות".

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2019

13. כן (שמרית)

אני פשוט עוצמת את העיניים בסצנות המביכות או המפחידות

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2019

14. ל-13 אין שום דבר מביך או מפחיד. יש דברים לא ראויים - התרחק מן הכיעור ומן הדומה לו - או רק שסמוך אליו (הרעיון הזה זה כמו ללכת למסעדה כשרה, להזמין מנת בשר חזיר ולאכ)

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2019

15. מה נסגר אתכם? תתעוררו ! (יהודי של אמת)

אתם שוחים בזבל של התרבות החולנית חילונית שכולה טינוף זיהום וניאוף !!! תתחילו לסנן את האייפונים ולזרוק טלוויזיות אם נשאר לכם קצת שכל !! הרי דברים אלו נוגדים את עיקרי היהדות והורגים את מעט יראת השמיים שנשארה ! שימו לב אל הנשמה...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בעז ביסמוט בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

בעז ביסמוט לבנט וסער: "לא מאוחר מידי אנא חיזרו הביתה"

קרא עוד