חדשות כיפה

יש קליינטים לתורה לשמה!

ישיבת הר המור גייסה סכומים עצומים במבצע התרמה מיוחד. הרב איתן קופמן מתרגש לא רק מהכסף, אלא מהעובדה שהציבור הדתי-לאומי רואה ערך בלימוד תורה כשלעצמו. דעה

ישיבת הר המור

ישיבת הר המורצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ברגע כתיבת שורות אלו, מסתיים לו מבצע התרמה המיוחד של ישיבת הר המור. המבצע נמשך על פני 30 שעות בלבד, והציב לעצמו יעד של 6 מיליון ש"ח. התכנון היה ששלושה מיליון ש"ח הציבור יתרום, וכנגדם התורמים יוסיפו עוד שלושה מיליון ש"ח. בפועל, ההצלחה היתה רבה יותר. הציבור יחד עם התורמים הגיעו לתרומה של למעלה מ-9 מיליון.

אולם ישנו מספר נוסף, שאותי מרגש במיוחד, והוא כמות התורמים. לפי הנתונים באתר מדובר על למעלה מ-11,250 תורמים. לא מדובר על כמות קטנה של עשירים המזדהים עם הרעיון, אלא על אלפי משפחות, הרואות אידאל בלחזק את ישיבת הר המור.

הרבה ישיבות ב"ה יש בציבור הדתי, ורבים תורמים אליהם. אולם בכל זאת יש כאן בשורה מיוחדת. בציבור הדתי אוהבים מאד, ובצדק, כל פעילות מעשית אידאליסטית. ואכן, ישיבות רבות, משלבות יחד עם לימוד התורה לשמה גם פרויקטים נוספים, וטוב שכך. יש ישיבות המעלות על נס את מצוות השירות הצבאי מתוך תורה, יש הרואות אידאל בשילוב התורה יחד עם תארים אקדמאים שונים בתחומים שונים, יש ישיבות שבמקביל ללימוד משלבות אידאל של תרומה לקהילה, להתיישבות, לפריפריה, ועוד. כולם אהובים וכולם צדיקים.

לפעמים התחושה היא, לפחות התחושה האישית שלי, שלציבור יותר "קל" להזדהות עם ישיבות מסוג זה, מאשר ישיבות, כדוגמת הר המור, העוסקות בלימוד תורה בלבד במשך שנים רבות, בהעמדת תלמידי חכמים גדולים, ללא שום אידאל מעשי בצורה קרובה וממשית. לימוד תורה – לשם התורה.

כמובן, לכל בית מדרש יש את תפקידו, וכולם אהובים, אך השאלה היא, האם לציבור הדתי לאומי, שיש לו אוריינטציה מעשית-אידאליסטית-לאומית, יש גם הבנה ושייכות לערך לימוד תורה לשמה, ללא תוספות וללא השלכות מעשיות מיידיות? האם בית מדרש, כדוגמת הר המור, הוא יצור מוזר בנוף, או שהוא מהווה מגדל-אור, יחד עם ישיבות דומות, לעולם התורה והרוח שלנו? האם יש הבנה שעולם המעשי-לאומי צריך גיבוי של תורה-לאומית גדולה?

אני מרגיש שמבצע ההתרמה הזה, חשף שיש כבר ציבור גדול, אלפי משפחות, הרואות בכך ערך העומד בפני עצמו. 11,250 איש מהציבור הדתי לאומי הצביעו היום, דרך הכיס, ואמרו – יש קליינטים לתורה לשמה!!

שנזכה, שעולם התורה הדתי לאומי, על כל ישיבותיו השונות, יגדל ויצמח, ירבה תורה ותלמידי חכמים, ויאיר את כל הערכים המעשיים החשובים בבניין עמנו בארצנו.

הרב איתן קופמן הוא ר"מ במכינה בעלי ובוגר ישיבת הר המור

עקבו אחרינו בטוויטר
יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
10.10.2018

1. יישר כח לרב איתן (אחד שיודע)

תלמיד חכם גדול. ישיבה כמו הר המור יכולה להתגאות בו. נכס לבני דוד.

דווח על תגובה לא ראויה
10.10.2018

2. כמו שאמרה איילת שקד (אחד שמבין)

הר המור היא המנוע של הציונות הדתית. אכן יש מי שיודע לקרוא את המפה.

דווח על תגובה לא ראויה
10.10.2018

3. ישר כח משמח מאוד (דוד)

בע"ה שהישיבה הקדוש תעלה ותצליח ותצמיח עוד הרבה תלמידי חכמים ויהו עוד הרב כמוה ויתרבו ילדייה

דווח על תגובה לא ראויה
10.10.2018

4. גם לעגל תרמו (מאיר)

אכן חציר העם....תורמים לעגל השנאה והמשטמה שקם עם שם שקרי שמתיימר להחליף את הר המור האמיתי ולא זו בלבד אלא שהאנשים החטאים הללו יצאו לקמפיין תחת השם : "לרומם את בית אלוקינו" ...כמה אבסורד שישיבה שמתנגדת להקמת בית המקדש קוראת לעצמה "בית אלוקינו"....והחסידים השוטים תרמו בהמוניהם לאותה הכת המפלגת והמסכסכת. מליוני השקלים מעידים רק על פתאים ועל חסידים שוטים גם יחד שמבססים את המוסד העשיר הזה ואת המשך השקר הנורא שישיבה זו חרתה על דגלה.

דווח על תגובה לא ראויה
11.10.2018

5. יפה, אך לא בהכרח נכון (א)

תרמתי. למרות שאיני מסכים עם התפיסה של ישיבת הר המור, ועם כל מה שנאמר בכתבה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תמונת ארכיון: בלוני תבערה צילום: פלאש 90. עבד רחים חטיב

הפסקת אש? 6 שריפות מבלוני תבערה בעוטף עזה

קרא עוד