חדשות כיפה

חלוקת המדבקות בת"א - זה להכניס אצבע בעין של הדתיים

"היום זה תשעה באב ,מחר זה יכול להיות יום השואה" - יו"ר המטה החילוני בבית יהודי מצר על היוזמה של חלוקת מדבקות לעסקים שפתוחים בתשעה באב.

אילוסטרציה. פתוח בתשעה באב

אילוסטרציה. פתוח בתשעה באב צילום: pixabay

העיר תל אביב ידועה בניסיון שלה בשם הליברליות לייצר פרובוקציות וללכת לקצה השני עם האגנדה האנטי דתית שלהם. דוגמת אירוע חב"ד שאחרי שסגרו על קיומו בכיכר רבין העירייה רצתה לבטל עקב הצבת מחיצות המפרידות בין גברים לנשים. אם קיום אירוע זה כל כך נוגד את עקרון הליברלי שלהם מראש שלא יסכימו לקיום אירוע זה.

פתיחת מרכולים ועסקים בשבת בתמיכת ראש העיר רון חולדאי, מכירת חמץ בפסח, עסקים שנשארים פתוחים בימי אבל שהמדינה קבעה שצריכים להיות סגורים.
בכל הדוגמאות האלו בעל העסק מוכן לקחת את הסיכון ולספוג את הקנס, החלטה אישית שלו. ראש העיר אף הראה עם כל הדיון על המרחב הציבורי בשבת שהוא יעודד, יתמוך ואף יקבע חוקים עירוניים כדי שהמרכולים יהיו פתוחים בשבת.

במקרה פתיחת עסקים בערב תשעה באב, הדבקת מדבקות המתגאות בעובדה שהם פתוחים בתשעה באב לשם יצירת התרסה נגד הדתיים. לדעתי מקרה זה הוא חמור מאוד. אנחנו מתדרדרים  ברמה הערכית ועלולים לזנוח את הערכים שלנו בשם הרצון להיות ליברלי וכמו כולם. ביום אחד שהוא יום אבל לאומי יהודי כלל עולמי, אנו מתאבלים על חורבן בתי המקדש ,כיבוש ירושלים בידי הרומאים בגלל שנאת חינם ועבדוה זרה  ועל אסונות נוספים שאירעו ליהודים לאורך ההיסטוריה בסמוך לתשעה באב: הריגת יהודים במסעות הצלב, פרעות ת"ח ות"ט על יהודי אוקראינה, גירוש ספרד, יהודי ארצות האסלאם על פרעות במדינתם. כל האסונות האלו מראים את חשיבותה של תשעה באב בתור יום אבל יהודי לאומי, צום תשעה באב היא החמורה מכל ארבעת התעניות על חורבן בית המקדש.  
אנחנו לא כמו הגויים שבימי אבל מקיימים יום מבצעים וכל העסקים פתוחים.

היום זה תשעה באב ,מחר זה יכול להיות יום השואה. כבר היו ניסיונות להשאיר עסקים פתוחים בערב יום השואה ויום הזיכרון. כמו שלא יחלקו מדבקות המתגאות בהשארת עסקים פתוחים בערבי זיכרון כך גם צריך במקרה הזה. ממשיך את התדרדרות מבחינה מוסרית, שאתה מאבד את חשיבות ימי אבל אז עוד כמה שנים כבר לא יתייחסו אליהם בתור ימים אלו ולא  יהיה הבדל בין ימי אבל לבין שאר הימים. 
בנוסף פתיחת היוזמה ל'חי-חילונים ירוקים', חלוקת מדבקות המציינים בגאווה שהעסק פתוח בתשעה באב הוא מפלג, וזה להכניס אצבע בעין של הדתיים רק בשם הליברליות של עולם חופשי וכל אחד יחיה לפי אמונתו. 

אני מציע שבשם הפלורליזם כל צד לא יכפה את דעתו על השני. בעל עסק שירצה להישאר פתוח ,יישא בקנס ולא יכריחו אותו לסגור. המחוקקים ירצו ישר לחוקק חוק האוסר זאת ולהחמיר את העונשים, אנחנו אנשים בוגרים, רציונליים ומתוך שיח מכבד ניתן להגיע להבנה לכבד את שני הצדדים בלי ליצור דווקא פרובוקציה כדי לפגוע אחד בשני.
בייחוד בתקופה זו תקופת בין המצרים שאנו אבלים על התוצאות של שנאת חינם עלינו להתאחד, ולהיזכר שכולנו חלק מעם אחד הרוצים לחיות זה עם זה בשלום.
 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
12.07.2018

1. תנו לחילוני לחיות (kuperberg)

למה תמיד החילוני חייב להתחשב בדתי.מתי תבינו שגם לנו יש רצונות וצרכים שלא תמיד עולים בקנה אחד אתכם.
אני רוצה לקנות בשבת לשבת בבתי קפה.לעבוד ביום שבת אם אני זקוק לכסף.
לא מפריע לכם המתכנסים בערי /שכונות הגטאות שלכם לא עושה את זה מולכם כהתרסה.
למה כול שבת וחג חייבים להפוך ליום כיפור?
תנו לחיות

דווח על תגובה לא ראויה
12.07.2018

2. עצוב שהנוצרים והמוסלמים מכבדים את הדת יותר מאיתנו היהודים (יאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
12.07.2018

3. עצוב (שמעון)

אצל הנוצרים והמוסלמים .אין כפיה דתית,ואצלם החילוניים לא מממנים את לימודי הדת של אחיהם.הם גם לא הולכים במקומם לסכן את חייהם מול האויב כשאלה לומדים תורה.ואללה עצוב.

דווח על תגובה לא ראויה
12.07.2018

4. חשבתי אנחנו "מדינת חוק" (בן יהודה)

אז איך זה שמצפצפים על החוק שאוסר לפתוח מרכזי בילוי ומסעדות ב 9 באב בתל-אביב? אה, שכחתי: "מדינת חוק שניראה לי". אבל העיקר שהדתיים לא שומרים על החוק...
אותו כנ"ל לגבי חוק החמץ: יש חוקים שצריך לכבד, ויש חוקים שלא. אם זה לא צביעות, אז מה זה?

דווח על תגובה לא ראויה
14.07.2018

5. אני כחילוני חילוני מעדיף שכנים חרדים (בר דעת)

מאשר הומויים מטונפים שמחשיבים את עצמם לנאורים....ועוד מרשים לעצמם להסית נגד חרדים..פשוט גועל מה שאותם אנשים עושים נגד היהדות ונגד החוק

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שלמה אבינר צילום: באדיבות המצלם

שתים עשרה כללים כיצד לרזות

קרא עוד