חדשות כיפה

זמן לניקוי אורוות בשירותי דת

הרב ד"ר שאול פרבר משוכנע שדו"ח מבקר המדינה מהווה שעת המבחן לרבנות הראשית ולמשרד לשירותי דת, האם תיקון הליקויים ומתן שירותי דת איכותיים לכלל האזרחים אכן עומד בראש מעייניהם

חברי מועצת הרבנות בישיבה

חברי מועצת הרבנות בישיבהצילום: דוברות הרבנות הראשית

דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם בשבוע שעבר, מתח ביקורת חריפה על המשרד לשירותי דת, ועל הליך מינוי המועצות הדתיות ורבני הערים. הדו"ח מתייחס לתקופת כהונתם של השר בנט והשרים דרעי ואזולאי, ומציג מחדלים רבים. הגיע הזמן שהמשרד לשירותי דת יפנים את הביקורת ויתחיל עם טיפול שורש. 

עיקר הביקורת שהופיעה בדו"ח המבקר בנוגע למשרד לשירותי דת, היא שהשרים לא פעלו לבחירות של כל רבני הערים ומינוי הרכבן של כלל המועצות הדתיות כפי שמתחייב בחוק.

אם לא די בכך שבכ-24% מהרשויות המקומיות לא מכהן רב עיר, ושבראשן של 56% מהמועצות הדתיות עומדים ממונים ולא מועצה נבחרת, הרי שבחלק מהמקומות שבהם נבחר רב עיר והורכבה מועצה דתית, ההליכים היו נגועים בהתערבות פסולה.

על פי דברי המבקר, יש עדות על מינויי מקורבים, התערבות פסולה של השרים, וכן על מינויים "זמניים" שלמעשה מתארכים על פני שנים רבות. כבר בשנת 2013 הממשלה הורתה על מינוי צוות שיבחן את פעילות ויעילות המועצות הדתיות, וכלשון הדו"ח "המשרד לא ביצע את החלטת הממשלה... ההחלטה שרירה וקיימת והיא מחייבת את הממשלה ואת השר - ואולם אין מקיימים אותה". קצרה היריעה מלהרחיב עוד על כל שנאמר בדו"ח.

הבחירות הקרבות לראשות המועצות המקומיות, דוחות את בחירות הרבנים והרכבת המועצות הדתיות בכמה חודשים נוספים, וכך זכויות האזרחים לקבל שירותי דת טובים ברמה יום-יומית תמשכנה להיפגע.

מלבד החובה המוסרית של המשרד לשירותי דת להתנהל בצורה נכונה, נקייה ויעילה, ככל גוף ציבורי, עליו לתקן את המצב ולו מכיוון שהליקויים הללו פוגעים בצורה ישירה בציבור. המועצות הדתיות ורבני הערים אחראים על שירותי הדת בעיר, ולכן ברוב המקרים אזרח יהודי יזדקק להם לפחות פעם אחת בחייו, אם לא יותר.

אנו ב'עתים' מסייעים לאנשים מול שירותי הדת כבר שנים, ופועלים בכל דרך אפשרית להביא לממסד הלכתי, מכיל וקשוב, שמיוצגת בו כלל האוכלוסייה. כך למשל, עתרנו נגד חקירות יהדות שלא כדין במהלך רישום לנישואים, השתתפנו במאבק על זכויות הנשים במקוואות, סייעו להורים בהכוונה סביב טקס ברית המילה ולמשפחות שיקיריהן נפטר לפלס דרך בביורוקרטיה שמציב מערך הקבורה, ופעלנו לקידום ייצוגן של נשים וקבוצות מיעוט בתפקידים שונים בממסד הדתי.

בקרוב יפתחו הבחירות למועצת הרבנות הראשית, אחד מן הגופים שמעצבים את המדיניות של הממסד הדתי בישראל. זוהי שעת המבחן של הרבנות הראשית ושל המשרד לשירותי דת, להוכיח שהם מעוניינים להביא לייצוג מלא ונאמן של הציבור בקרב קובעי המדיניות. זוהי קריאת השכמה לכל מקבלי ההחלטות - הדרך בה מתנהל הממסד הדתי, ובכללו המועצות הדתיות ורבני העיר, חייבת להפסק מיד. לא יתכן שיש חוקים ונהלים, והמשרד לשירותי דת מתעלם מהם. אנו נמשיך לתמוך באזרחים הנתקלים בבעיות מול שירותי הדת, תוך מאבק ציבורי שיגרום לשינוי בסיסי, בחקיקה ובשטח.  

הכותב הוא יו"ר ארגון עתים, הפועל לשיפור שירותי הדת בישראל

הרב ד"ר שאול פרבר

הרב ד"ר שאול פרברצילום: דוברות עתים

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו. תיקים רבים צילום: פלאש 90. יונתן סינדל

נתניהו: גירוש משפחות מחבלים - כלי יעיל

קרא עוד