בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

זה הפתרון שלכם למשבר הדיור??

הפתרונות שמציעה מפלגת 'זהות' למשבר הדיור פופוליסטיים, שרק יגרמו להרעה במצב ולהחרפת משבר הדיור. דווקא המפלגה שנושאת בגדול את דגל הליברטאניזם, נופלת כאן להצעה המזכירה רפורמות קומוניסטיות מן העבר. דעה

הלל אפלבום
כב באדר ב'
,
29 במרץ, 2019 10:01
משבר הדיור מעמיק. אילוסטרציה

משבר הדיור מעמיק. אילוסטרציהצילום: פלאש 90. גרשון אלינסטון

אחד הנושאים שעל הפרק בשנים האחרונות הוא משבר הדיור. מחירי הדירות עולים ואלפי זוגות צעירים לא מצליחים אפילו לחשוב על רכישת דירה. אמנם יש מקום לתהות מדוע דווקא לקנות ולא לשכור ורוב החישובים הכלכליים לכאן או לכאן, אולם לא זו בלבד שגם דירות להשכרה אינן חזון נפרץ, הרי שכל עוד קיים הרצון של אנשים לרכוש דירות, יש למצוא פתרון למציאות הזו.
הרבה קולמוסים נשתברו בשאלה כיצד אפשר להוריד את מחיר הדירות או יותר נכון, כיצד למנוע מהמחירים לעלות (מה שיביא לשחיקה של המחיר ובאופן ריאלי יביא להוזלתן של הדירות). לא נבוא להציע פתרון לבעיה מורכבת זו, אבל את התרומה שלנו ניתן על ידי שלילת פתרון שמנסה לשווק מפלגת 'זהות', פתרון פופוליסטי שלא זו בלבד שלא יפתור את בעיית הדיור ולמעשה יחריף אותה, אלא שיש בו סכנות נוספות.

'זהות' טוענת שמכיוון ש93% מקרקעות המדינה שייכות למדינה, המדינה מחזיקה בכח שמאפשר לה ליצור משבר מלאכותי. בשיח מרקסיסטי אירוני, נטען במצע כי "המדינה משתמשת בכוח הזה כדי לממש מדיניות ריכוזית ולנווט את הכלכלה בהתאם לתפיסת עולמה הפוליטית" (עמ' 172 המצע 'זהות'). אשר על כן מציעה 'זהות' לחלק את קרקעות המדינה (למעט שמורות טבע ותשתיות) לכלל האזרחים בטענה "שהאזרחים, לא המדינה, הם הבעלים האמתיים של הקרקע." (עמ' 171). לדעת כותבי המצע הרפורמה "תביא לירידה משמעותית במחירי הקרקעות" וממילא תביא להקלה במשבר הדיור.

לא מקנא בבית היהודי

מצע המזכיר פתרונות קומוניסטים. משה פייגליןצילום: כיפה

כל הטענות הללו הן מגדל קלפים פופוליסטי. אמנם 93% מקרקעות המדינה מנוהלת על ידי רשות מקרקעי ישראל (לא כולן שייכות למדינה, כ 11% למשל – שייכות לקק"ל) אך רובן כלל אינן קרקעות שאפשר לתכנן עליהן. כך למשל כ 25% מהקרקע הן שמורות טבע וגנים לאומיים (אחוז נמוך יחסית, בטח בהתחשב במגוון הביולוגי הגבוה של ארצנו). שטחי ענק הם שטחי אימונים של צה"ל (רובם שטחים מדבריים), עוד שטחים מיועדים לחקלאות. אחרי ניכוי כל השטחים הללו, נשארו למדינה לנהל כ 7% בלבד, רובם כלל לא באזורי הביקוש! לטעון שהמדינה מנסה לגזור קופון על האדמות שברשותה? לא מזמן התפרסם שמכרז שיווק של קרקעות בקצרין נכשל למרות שהמחיר שנדרש היה מחיר אפסי. שום הפרטת קרקעות לא הייתה מביאה לשיווק הקרקעות בקצרין. למרות המיקום המשגע, אנשים לא יבואו אם לא תהיה תעסוקה וזו איננה תלויה בבעלות על הקרקע אלא בגורמים אחרים (שגם הם צריכים להיות באחריות הממשלה, כמו פיתוח תשתיות ותמריצים כלכליים שונים, גם אותם רוצה 'זהות' לחסל).

הרצון הכה מפתה לחלק קרקעות לכלל (מהלך שלמרות שהוא בא מפיהם של ליברטריאנים, מזכיר רפורמות כלכליות קומוניסטיות) בטענה ש'הקרקע שייכת לכולם' הוא בלוף אכזרי במיוחד. כיום כשרוב הקרקעות (וחבל שלא כולן) שייכות למדינה, הן בעצם שייכות לאזרחים באופן שווה עכשיו ולעולם. אחרי הפרטה, כשאדם ימכור את הקרקע שקיבל בשוק החופשי, לא יהיה לו יותר חלק ונחלה בקרקעות המדינה. לאט לאט (ואולי די מהר) יעברו הקרקעות מבעלות של פרטים רבים, לבעלות של טיקוני נדל"ן (או של חברות שבשליטתם). זה  שהמחירים יעלו כמו בכל מצב קרטלי שכזה זה ברור, אבל גם ההבטחה הפומפוזית של 'אדמה לכל פועל' תהפוך לפארסה. דרך אגב, מצע 'זהות' לא נוגע בנקודה זו, אולם ברור שהחלוקה מחדש של הקרקעות לא תכלול קרקעות שכבר רשומות בטאבו על שמם של אזרחים. יחלקו רק את רכוש הכלל.

על המצב הזה זעק כבר הנביא ישעיהו (ה' ח) "הוי מגיעי בית בבית שדה בשדה יקריבו עד אפס מקום" ומסביר רד"ק על אתר "רוצה לומר שמשיגים גבול וגוזלים העניים. ואם יש לעני בית סמוך לבית העשיר, או שדה סמוך לשדהו, בא עליו בעקיפין, עד שלוקחו ממנו ומחברו עם שלו".

מצע 'זהות' מציע עוד צעדים בתחום התכנון, צעדים שאין להם אח ורע במדינות מתוקנות. צעדים אלו יתנו עוד יותר כח לקהילות המקומיות להקים לעצמן מעין שכונות סגורות המונעות בכל מיני תעלולים תקנוניים כניסה של 'אלמנטים לא רצויים', בייחוד כאלו שהפרוטה אינה מצויה בכיסם.

משבר הדיור אמיתי הוא ויש לדרוש מהמפלגות להציע דרכים להתמודד איתו, רפורמות ושינוים הם לעיתים הכרח גמור, אולם גישת ההפרטה של 'זהות' לא זו בלבד שלא תפתור את הבעיה ורק תחמיר אותה, אלא שהיא תדרדר את החברה בישראל ותעמיק את הפערים. גישה זו הרחבת פערים מאפיינת את מצעה של 'זהות' שחרתה על דגלה את ה'חרות' אולם למעשה מעניקה אותה לבעלי הממון בלבד.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
29.03.2019

1. הרבה שקרים, למשל (חבל חבל)

במדינות החופש הקרקעות אינן רשומות על שם המדינה. זהות לא מבטלת את ההשקעה בתשתיות לאומיות, ולכן למשל עוסקת בהנחת מסילות רכבת. מה שחשוב הוא שיהיה שפע ולא לצמצם את הפערים.

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

2. הבלוף של אפלבום (די לקשקושים)

קרקעות בידי המדינה אינן שייכות לאזרחים כולם, זה פשוט שקר ומשחק מילים ריק מתוכן

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

3. סוף סוף מישהו מוציא את האויר מהבלון הנפוח של פיגלין (יוחאי)

חזק וברוך

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2019

4. כמה שטויות זה לא יאומן. אתם הפופוליסטים (ביחביח)

החלוקה תהיה מכירת קרקעות וסגירת המנהל. משחק המילים שלכם יוצר תמונת שווא כאילו זה רעיון מרקסיסטי.
איך אומרים אצלנו? תורידו ת'כיפה
חשבתי שאצל הדתיים אולי נמצאת איזו יושרה
השקר גם כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2019

5. הזהותניקים לא טורחים לקרוא... (אליהו)

המאמר הזה מוציא את זהות הרבה יותר טוב ממה שמגיעה לה. הרעיון למכור את קרקעות המדינה לטיקןנים הוא מזעזע.

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2019

6. ביחביח, אתה לא מבין שמכירת קרקעות תביא (אודי)

לריכוז הקרקעות בידי בעלי ההון? תסבירו לי למה עדיף שהקרקע תהיה אצל עשירים ולא בידי המדינה ?

דווח על תגובה לא ראויה
31.03.2019

7. ונהפוך הוא (מיכאל)

מי זאת המדינה עליה אתה מדבר? הלא זאת קבוצת אינטרסים מבודלת מעם הנמצאת בעמדת כח? או שמא בשפתך קרטל ברשות החוק?
עד כמה לדעתך הקורא הממוצע עיוור ללקות המידע שסיפקת ולחוסר הניכר באחוזים שספרת?
הארץ שייכת לעם ותפקיד המדינה, כפי שמציעים בזהות, הוא לדאוג לכך שקבוצות אינטרסים כאלו או אחרות לא ישתלטו עליה.
נ.ב זו כתבה לקויה ומזלזלת באינלקט הקוראים.

דווח על תגובה לא ראויה
31.03.2019

8. תמיד הרגשתי שאנשי זהות מבלפים עלינו, הנה הם נחשפים (רחל)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חגית משה צילום: שרון עזרן

יו"ר הבית היהודי בירושלים: הגיע הזמן למפלגה אחת בציונות הדתית

קרא עוד