סגור

גם אני מאמין לשטרן

רבים (בעיקר בימין אבל זה כבר נושא לדיון אחר) תקפו השבוע את אלעזר שטרן, על אמירתו נגד מירי רגב בטענה שהייתה שוביניסטית. מדוע לא הצטרפתי למעגל המגנים, למרות שבאופן טבעי זה מה שחפצה נפשי? התשובה בפנים

משה ויסטוך
א בכסלו התשעט
,
09 בנובמבר, 2018 8:05
ח"כ שטרן לא מבין מדוע הגדילו את תקציב המשרד לשירותי דת

ח"כ שטרן לא מבין מדוע הגדילו את תקציב המשרד לשירותי דתצילום: פלאש 90. מרים אלסטר

"אני מאמין לשטרן ולכוונותיו", אמר יאיר לפיד בהודעת הגיבוי שהוציא לחברו למפלגה, לאחר שהאחרון הטיח במליאת הכנסת במירי רגב: "אני יודע איך התקדמת בצבא", וזכה לשלל מתקפות שהאשימו אותו בשוביניזם, החפצה והכפשת נשים. כמו לפיד, גם עופר שלח, עומר בר לב ואיציק שמולי הביעו עמדות דומות. האמת, גם אני מאמין לשטרן.

גילוי נאות: בניגוד לחבריו לסיעה ולמליאת הכנסת, ההיכרות האישית שלי עם חבר הכנסת דלה עד בלתי קיימת. לפני יותר מעשור ביקשו מאתנו השכנים את הבית לשבת. רק ביום ראשון, לאחר שצחקו עלינו החבר'ה, הבנו שמי שלן בדירתנו היה אלעזר שטרן, אז אלוף בצה"ל בתקופה שלאחר ההתנתקות/ הגירוש/ הפינוי/ העקירה מגוש קטיף (תבחרו מה שמתאים לכם).

בזמן לימודיי במכינת עצמונה ובהמשך בשירותי הצבאי, גם שמעתי שתי הרצאות מפיו. כבר אז, כקצין חינוך ראשי, הוא לא הצטיין בשמירת דברים בבטן, וכבחורים צעירים הלשון החדה שלו הקסימה את כולנו.

בהמשך, כשנחשפתי לעוד הגיגים מבית היוצר של בן הציונות הדתית, שכבר כונה בלעג "אלעזר נגד המגזר", וגם התבגרתי מעט, הבנתי שלשון חדה עלולה לעתים להתגלות כחרב פיפיות.

אם ידחקו בי ויכריחו אותי לבחור בקלפי בין רגב לשטרן, ככל הנראה אצביע לדוברת צה"ל בתקופת ההתנתקות, ולא לראש אכ"א בזמן ימיה השחורים של ההתיישבות בגוש קטיף. ובכל זאת, אני משוכנע שברמיזה של חבר יש עתיד, על אופן התקדמותה בצבא של חברת הליכוד, לא הייתה כל כוונה סקסיסטית שנועדה להשפיל אותה כאישה. מדוע אני כל כך בטוח? מיד תדעו.

טוען...

כשצפיתי בדברים של שטרן, גם אני התקוממתי וחשבתי על דרך מקורית ומשפט מושחז שבאמצעותם אצליח להביע את מחאתי, אבל אז החלטתי לערוך חיפוש קצר בספר הזיכרונות, הלא הוא גוגל, וגיליתי סיפור מעניין.

בינואר 2016, במהלך דיון בוועדת החינוך התרבות והספורט, התווכחו שני כוכבי השבוע על, תתפלאו, תיקון להצעת חוק מימון מוסדות תרבות, או בשפת הרחוב 'חוק הנאמנות בתרבות'. כן כן. אותו החוק שהוציא רק לאחרונה כל כך הרבה דם רע משניהם, עמד במוקד ויכוח דומה לפני כמעט שלוש שנים.

כבר אז, תקף שטרן את השרה ורמז שקידומה לא נעשה על רקע מקצועי, אך לרגע אחד הוא לא יצק לטענותיו אופי מיני. "כשאנחנו פינינו במהלך התנתקות אנשים שפונו מהבתים", הוא טען, "רגב חגגה יותר ממלחמת לבנון השנייה". שרת התרבות לא נותרה חייבת וענתה לו: "אתה חצוף ובזוי, אתה קנאי ואיש קטן".

מאוחר יותר, בתום הדיון, הוציא חבר הכנסת הודעה שבה טען כי את השרה לא מעניין דבר מלבד קידומה, "אותה זחיחות מנותקת מהמציאות הזכירה לי את התנהגותה של מירי רגב בהתנתקות. הריצה ממיקרופון למיקרופון בפנים מתלהבות מנותקות מסבל המתיישבים. העיקר שהיא תהיה בכותרות".

מירי רגב

מירי רגבצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

בהמשך הוא שוב התייחס לאמצעים שרגב נקטה בהם לכאורה כדי להתקדם ולא היה בדבריו כל זכר לרמיזות בעלות אופי מיני, "כל הקצונה הבכירה בצה"ל ביצעה את ההתנתקות בכאב גדול. למעט מירי רגב, שלא ראתה בהתנתקות משימה לאומית ואישית כואבת, אלא פלטפורמה לקידומה האישי".

בחלק השני של הודעת הגיבוי השבוע של לפיד, הוא האשים את תוקפי שטרן בפירוש מוטעה של דבריו. "מי ששמע משהו אחר", אמר, "יש לו כנראה בעיה חמורה". גם כאן, קשה להאמין, אני מסכים עם יו"ר יש עתיד. כשהייתי נער ולקחתי חלק באיזו פעילות יצירה, ביקש אחד מחבריי שיעבירו לו "סרט כחול". מיד החלו הנוכחים לצחקק לנוכח הבקשה התמימה שהתפרשה אצלנו בראש בצורה מעוותת.

אני משוכנע שאמירתו של שטרן לא הייתה תמימה והיא יצאה מפיו במטרה לפגוע, לזלזל ולהקטין את רגב, אך לא מכיוון שהיא בת המין הנשי. לדעתי, מיהרנו לתרגם את התבטאותו בצורה אופורטוניסטית שמתאימה לפוזיציה שבה אנו נמצאים.

ואם זה לא המצב, והפרשנות הטבעית והקונוטציה הראשונה שעלתה לנו לראש מדבריו, הייתה כוונה מינית, כנראה שבמקרה הזה המושג המתאים ביותר הוא 'כל הפוסל, במומו פוסל'.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
09.11.2018

1. למה אני לא מאמין לשטרן (ירון)

הציטוטים שהבאת במאמר לא מוכיחים את הטענה אלא רק מראים ששטרן התנגח איתה גם בעבר. ובעיקר דיבר על כך שהיא רצה לתקשורת בזמן ההתנתקות בחוסר רגישות למפונים.
אבל, כשאני נזכר באמירה המינית הפוגעני של שטרן נגד סמוטריץ, על הפנטזיות המיניות שלו, אני מבין שהתחום הזה בהחלט קיים בראש של שטרן. לא כמו אותו בחור תמים שבקש סרט כחול בזמן פעילות היצירה.
כמו כן, אם תראה את הפוסט שדיין (היום מגד) פרסם על איך שטרן התעלל בו לאחר ההתנתקות רק בגלל שסרב (בנימוס) ללחוץ את ידו של חלוץ, תבין ששטרן הוא לא ממש תמים.

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2018

2. שטרן איש קטן (תומך רגב)

לא מאמין למה שיוצא לא מהפה.
עשה הרבה נזק בתור ראש אכא
ובכללי לא תורם יותר מידי בתור דתי מחמד של לפיד

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2018

3. לא ניתן "להאשים" רק את מירי רגב במינויים אליהם הגיעה, אלא לחלוק אשמה זו עם מפקדיה שהיו שותפים לקידומה. (אריאל)

לכן, חשוב לציין, שכאשר מונתה מירי רגב לתפקיד דוברת צה"ל בכ"ד אייר תשס"ה (2 ביוני 2005)
כיהן אלעזר שטרן בתפקיד ראש אכ"א (כיהן בתפקיד מקיץ תשס"ד עד קיץ תשס"ח).
בתפקיד זה, אין ספק שהיה מעורב במינויה של מירי רגב לתפקידה כדוברת צה"ל.

אם כן, ישנן שתי אפשרויות:
האחת, שהוא מינה אותה מתוך חנופה ולא משיקול ענייני.
השניה, שהוא התרשם מכישורי הדוברות שלה.

מן הראוי שיתייחס לשאלה ויסביר מדוע נתן את ידו למינוי הזה.
אם התקדמה בגלל חנופה - הוא זה שקידם אותה ואין לו להאשים אלא את עצמו.

דווח על תגובה לא ראויה
09.11.2018

4. איזה ראש עקום... (יוסי)

אם זה מה ששטרן התכוון, למה הוא לא אמר בדיוק את זה
אלא, אני לא רוצה לספר איך התקדמת בצבא". אדרבה ספר כמו שעשית לפני שנה
שטרן עשה דבר נבזי "אני לא רוצה לספר" תחשבו לבד, על הכי גרוע.
וכל מפלגתו, ועוד עדר של שוטים מגבים אותו.
אני מקווה שזה יגרום לאנשים הגונים שעד עכשיו טעו והצביעו לפיד להתפקח.

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2018

5. אתה סתם רכלן קטן (שימי)

בהתנתקות כולם אשמים , מירי היתה דוברת צהל אז מן הסתם היא דיברה הרבה עם התקשורת ,אבל שטרן לדעתי שמאלן , ומשום מה אותו הציונות הדתית לא החרימה כמו את הרב וויס , למה כי שטרן אלוף ?

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2018

6. מסכימה עם כל מילה. וגם אני לא מאוהבי שטרן או לפיד (.)

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2018

7. תסתכל בתגובת ההתנצלות שלו ותראה שטעית. (צבי)

מעבר לכך, משום מה הוא לא מצא לנכון להגיד על עצמו את לימוד הזכות שאתה מציע. הוא לא הסכים להגיד למה התכוון. גם כשהציעו לו אפשרויות דומות למה שהצעת כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2018

8. כותב הטור למד יותר מדי גמרא (שאול)

זאת הסיבה לשמיניות שהוא עושה באוויר ובמעבד התמלילים כדי לטהר שרץ בק"ן טעמים. כן, בטח, שטרן עם כל הקריצות שלו ושפת הגוף המאוד מסוימת, לא רמז לקטע מיני, ברור. השתכנעתי.

דווח על תגובה לא ראויה
12.11.2018

9. מאמר מצוין. (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

טסים לאומן? לא השנה. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: פלאש 90

סערת אומן| השר אלקין: "אוקראינה הודיעה שלא תאפשר כניסת ישראלים"

קרא עוד