סגור

גדעון סער: לנטוש קונספציות אוסלו לטובת ניצחון ישראלי

״הדרך היחידה לפתרון אפשרי בעתיד היא למצוא דרך לקשור את האוטונומיה הפלסטינית ביו"ש עם הממלכה הירדנית״ אמר סער בכנס השנתי של פרוייקט הניצחון הישראלי במרכז מורשת בגין

חדשות כיפה
כב בתמוז התשעח
,
05 ביולי, 2018 9:34
גדעון סער

גדעון סערצילום: נתי גולד

בכנס השנתי של פרויקט הניצחון הישראלי שהתקיים אמש (רביעי) במרכז מורשת בגין בירושלים, נשא השר וחבר הקבינט לשעבר גדעון סער נאום על הצורך לאמץ את פרדיגמת הניצחון ולנטוש את קונספציות אוסלו: "פרדיגמת הניצחון, כמו תפיסת ״קיר הברזל״ של ז'בוטינסקי, מניחה כי הסכם אולי יתאפשר בעתיד, אולם רק לאחר ניצחון ישראלי ברור ומוחלט (...) המעבר לפרדיגמת הניצחון מותנה בנטישת קונספציית אוסלו. כלומר התפיסה, לפיה, שלום וביטחון יושגו דרך ״שתי מדינות״ בין הים לירדן״.

כחלק מתפיסת הניצחון ציין סער את הפיתרון העתידי האפשרי לטעמו בהקשר של הפלסטינים ביו״ש. ״בסופו של דבר, הדרך היחידה לפתרון אפשרי בעתיד היא למצוא דרך לקשור את האוטונומיה הפלסטינית ביו"ש עם הממלכה הירדנית״. סער המשיך ופירט כיצד יש ליישם בפועל את תפיסת הניצחון: ״יש לעבור לבניה בהיקפים רחבים בשכונות היהודיות בירושלים. עתיד ירושלים ייקבע על ידי הרוב הדמוגרפי היהודי הברור בה. ורוב זה מתחיל להיות מאותגר. תפיסת הניצחון מחייבת להציב כיעד את התביעה הישראלית על שטחי אזור C. היא כרוכה ברצון להחלת הריבונות הישראלית בשטח זה ובכלל זה בישובים הישראלים ביו״ש ובבקעת הירדן".

פרופ' דניאל פייפס, נשיא ומייסד פורום המזרח התיכון, הסביר עד כמה תפיסת הניצחון נחוצה לסיום הסכסוך: ״הצורך בהכרעת הסכסוך נחוץ היום יותר מתמיד. המכשול העיקרי לניצחון הישראלי הוא החשש וההססנות של כוחות הביטחון". פייפס התייחס לתמיכה שמקבלת תכנית הניצחון הישראלי מהציבור בישראל על כל גווניו: "הפתרון שאנו מציעים בפרויקט הניצחון הישראלי מאגד בתוכו מנעד רחב של דעות, תפיסות ואידיאולוגיות, כאשר המכנה המשותף הוא הכרה בחיוניות של הפסקת הסרבנות הפלסטינית- פרדיגמה שתיטיב עם שני הצדדים. הפעילות שלנו, בארץ ובארה״ב, קוראת לשינוי גישה, לזניחה של ניסיונות הדיפלומטיה ומו״מ הכושלים ולצידוד בדרך של ניצחון ישראלי".  

גרג רומן, מנכ"ל פורום המזרח התיכון, הציג סקר חדש של מכון רפי סמית בקרב 800 נשאלים בציבור היהודי בישראל. לדברי רומן, הסקר מוכיח כי תפיסת הניצחון הישראלי זוכה לתמיכה רחבה בציבור היהודי בישראל: "ישראלים מכל הקשת הפוליטית איבדו אמון בתהליכים מדיניים דוגמת אוסלו, ומבינים יותר את הצורך בניצחון והכרעה. לראיה, 59% ממצביעי השמאל עצמם רואים בתהליך אוסלו כישלון. מדובר בקריאה מהדהדת של הציבור היהודי בישראל שמבקש מההנהגה שלו דבר פשוט: ניצחון ישראלי". רומן התייחס בדבריו גם לאיום שנשמע מהרשות הפלסטינית בעקבות חוק קיזוז שכר למחבלים שיזם ח"כ אלעזר שטרן, מראשי השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי בכנסת: "בניגוד להודעת הרשות הפלסטינית אתמול, המסר שאנחנו מעבירים כלל אינו מסר של מלחמה – מדובר במסר של מציאות".

במהלך הכנס, קיימו ח"כ אברהם נגוסה, תא"ל במיל' יוסי קופרווסר וח"כ לשעבר עינת וילף פאנל בנושא "מאוסלו לניצחון: חשיבה חדשה לשלום". ח"כ נגוסה פתח את הפאנל וטען כי "הסיבה לכישלון אוסלו היא ההתנגדות העיקשת של הרשות הפלסטינית להכיר בישראל כבית הלאומי של העם היהודי. עובדה זו, בשילוב ההסתה במערכת החינוך והטרור הם העדות לכישלון אוסלו. שורש הסכסוך אינו באדמה או בגבולות, אלא במאבק אידיאולוגי שהפלסטינים מובילים. בלי הכרה פלסטינית בניצחון הישראלי ובמציאות של המדינה הישראלית המשגשגת – אף תהליך של מו"מ לא יביא לשלום. קודם הכרה ולאחר מכן שלום". 

חברת הכנסת לשעבר עינת וילף, טענה כי גם אוסלו התחיל בתפיסת ניצחון: "העלייה הגדולה של שנות ה-90 הייתה ביטוי משמעותי של ניצחון ישראלי, ומנגד - של חולשה פלסטינית. מכאן מתחדד  הצורך באימוץ תפיסת ניצחון ישראלי לטובת סיום הסכסוך. הפלסטינים הגיעו לשולחן המו"מ רק ברגע של ניצחון ישראלי מול בידוד פלסטיני. זה מה שאנחנו צריכים שיקרה שוב". וילף הסבירה מדוע למרות הכל תהליך אוסלו נכשל לבסוף: "הסיבה שהרגע ההוא לא הביא לסיום הסכסוך, היא כי אנחנו האמנו מהר מדי, ברוח התקופה, שדברים יסתדרו ונגיע לשלום". 

תא"ל במיל' יוסי קופרווסר התייחס לכישלון אוסלו והאשים בראש ובראשונה את ההנהגה הישראלית בשנות ה-90 בכישלון אוסלו: "אוסלו נכשל בגלל בורות, טיפשות ואיזושהי תקווה נאיבית של ההנהגה הישראלית. לעומת זאת, ההחלטה השבוע של הכנסת לקזז שכר מחבלים התחילה מהלך חשוב לשינוי מצב זה ולאמירה חדשה - מעתה אנחנו המנצחים. מדובר בהתחלה של תהליך חשוב של שינוי התפיסה, תהליך שאנחנו חייבים להמשיך". 

פרויקט הניצחון הישראלי - מטעם הפורום למזרח התיכון - מציג פרדיגמה מחשבתית חדשה לסיום הסכסוך הישראלי-ערבי. לשם קידום הליך השלום יש צורך בהכרה הדדית בהכרעה בין הצדדים המנצחים והמפסידים בסכסוך. ליבת התפיסה גורסת כי כל הסדר מדיני יתאפשר רק כאשר ההתנגדות והסרבנות הפלסטינית לעצם קיומה של מדינה יהודית תהפוך להכרה.

פרויקט הניצחון הישראלי מורכב משתי שדולות מרכזיות בארה"ב וישראל, הפועלות מול הציבור ומקבלי החלטות לכינון שיח משמעותי ורחב שיתמקד בשינוי התודעה הפלסטינית והישראלית לסיום הקונפליקט, ובבניית מציאות טובה יותר עבור כל הצדדים. 

השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי פועלת בהשתתפות 26 ח"כים מרוב מפלגות הבית אשר מאמינים כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים רק כאשר ההנהגה הפלסטינית תכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי ותודה בתבוסתה במלחמתה רבת השנים כנגד ישראל. יושבי ראש השדולה הינם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) וח"כ אברהם נגוסה (ליכוד). השדולה פועלת בתיאום יחד עם שדולה מקבילה בקונגרס האמריקאי"The Congressional Israel Victory Caucus" .
 

22.07.2019

1. איך אפשר לקרוא לארגון שכל מרכיביו מזוהים עם הימין - אירגון א- פוליטי?? (אני)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אלון דוידי צילום: Hadas Parush/Flash90

אלון דוידי: "קורא לשחזר את הפעולות של צוק איתן"

קרא עוד