בניגוד לעמדת דרעי: היועמ"ש מבקש להכיר באימוץ של זוגות להט"בים

שר הפנים סובר כי יש לרשום רק אב ואם בתעודות הלידה של המאומצים. במהלך דיון בנושא עמדת המדינה בעתירת זוגות חד מיניים הדורשים לאמץ ילדים, התגלעה מחלוקת בין עמדתו של דרעי לזו של מנדלדליט

חדשות כיפה 08/07/18 12:52 כה בתמוז התשעח

בניגוד לעמדת דרעי: היועמ"ש מבקש להכיר באימוץ של זוגות להט"בים
אביחי מנדלבליט, צילום: פלאש 90

היועמ"ש אביחי מנדלבליט קיים בימים האחרונים דיון מורחב עם צמרת משרדו ויועצים משפטיים נוספים, בעניין עמדת המדינה בתגובה לעתירה של זוגות להט"בים הדורשים את זכותם לאמץ ילדים. 

על פי הפרסום במעריב, במהלך הדיון התגלעו חילוקי דעות בין היועצים המשפטיים של משרד הפנים ורשות האוכלוסין וההגירה לבין מנדלבליט. לטענת משרד הפנים, יש לדבוק בעמדת שר הפנים, אריה דרעי, לפיה רק אב ואם יירשמו בתעודת הלידה של ילדים מאומצים, ואילו זוג חד מיני לא יוכר כהורים מאמצים אלא רק אחד מבני הזוג. 

לשיטת עמדה זו, אם המדינה רוצה לשנות את ההחלטה ולאפשר רישום של זוגות חד מיניים בתעודת הלידה של הילד המאומץ, היא חייבת לתקן את החוק הקובע מפורשות כי זכות האימוץ שמורה לאב ואם. 

לדברי האוחזים בדעה זאת, ייתכן אמנם שחוק האימוץ פוגע בעקרון השוויון של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אך מכיוון שהוא נחקק לפני חקיקת חוק היסוד, הוא חוסה תחת פסקת שימור הדינים ולא חייב להיות כפוף לחוק היסוד. לעמדה זו הצטרפו גם המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, ומנהל המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, ישראל בלום.

עמדת משרד הרווחה מנגד היא שמדובר באפליה העלולה לפגוע בטובתו של הקטין בכך שאין בידו את כלל המסמכים המייצגים את התא המשפחתי החדש. בעמדה זו תמכו פרקליט המדינה שי ניצן, מנהל מחלקת הבג"צים ענר הלמן, והמשנה ליועמ"ש דינה זילבר. 

מנדבליט החליט לאמץ עקרונית את עמדת משרד הרווחה, ולדעתו אין אפשרות להגן על עמדת שר הפנים כיוון שמדובר בהפליה על רקע נטייה מינית ובפגיעה בטובת הקטין. היועמ"ש סבור כי אמנם חוק האימוץ לא כפוף לחוק היסוד כבוד האדם וחירותו, אך הפרשנות של חוק האימוץ דווקא כן כפופה. לאור זאת, מפרש מנדלבליט כי למרות שבחוק נכתב "אב ואם", מדובר בדוגמה בלבד, והוא הדין ל"אב ואב" או "אם ואם". 

רק לפני כשנה ב"בג"ץ סיראי", ייצגה פרקליטות המדינה את עמדת שר הפנים דרעי בעתירה, וטענה כי החוק מאפשר מפורשות רק לאב ואם להירשם כמאמצים של ילד. בעתירה זו נדרשו השופטים לכפות על שר הפנים לקבוע כי במקרה של הורה שהתחתן עם בן זוג מאותו המין לאחר פטירה או גירושין של ההורה הנוסף, משרד הפנים יכיר בבן הזוג כהורה המאמץ של הילד. אז, כאמור קיבל מנדנבליט את עמדת שר הפנים והגן על לשון החוק המפורשת בבג"ץ. כתוצאה מכך קמה סערה ציבורית גדולה והיועץ עמד במרכזה של ביקורת עזה מצד תומכי הקהילה הלהט"בית. 

בדיון הפנימי שהתקיים לאחרונה, הנחה מנדלבליט את מחלקת בג"צים להכין עמדה המבחינה בין שני המקרים. משפטנים שנכחו בפגישה המתוחה התקשו להבין את ההבדל בין שני המקרים וטענו כי מדובר בהבחנה מלאכותית ומאולצת לחלוטין שלא תעמוד במבחן בג"ץ, וכי למעשה מדובר בכניעה ללחץ ולביקורת הציבורית של הקהילה הלהט"בית. גורם במערכת הפוליטית צוטט במעריב אומר אמר כי "לא יכול להיות שהיועץ המשפטי לממשלה יכפה את דעתו על הממשלה כאשר יש יותר מפרשנות אחת לגיטימית. אם השרים דרעי וכץ חלוקים ביניהם, ההחלטה צריכה להיות מוכרעת על ידי הממשלה". 

שופטי בג"ץ ידונו בעתירה בעוד כשלושה שבועות, והמדינה מחויבת להגיש את עמדתה בנושא עד ליום רביעי הקרוב. אם לא יתרחש שינוי פתאומי של הרגע האחרון, זו תהיה הפעם הראשונה שהמדינה צפויה להכיר בזוגות חד מיניים כהורים מאמצים לגיטימיים. 

גורם משפטי בכיר אמר כי מנדלבליט למעשה מכשיר את דחיית עמדת המדינה גם ב"בג"ץ סיראי". "היועץ המשפטי לממשלה למעשה אימץ את עמדת העותרים, והחילוק בין שני המקרים יידחה על ידי השופטים. בג"ץ יאמץ באופן נרחב מאוד את הפרשנות לחוק של מנדלבליט, ויקבע בניגוד ללשונו המפורשת של החוק כי לזוגות להט"בים קיימת זכות מלאה לאמץ בדיוק כמו זוגות סטרייטים, והכל באמצעות חקיקה שיפוטית ולא דרך ההליך הדמוקרטי בכנסת".

מטעם היועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה: "דיון כאמור אכן התקיים. בניגוד לאמור, היועץ לא הגיע לכדי הכרעה בסיום הדיון, אלא רק הנחה את הגורמים הרלוונטיים להשלים את הבדיקות המשפטיות במספר היבטים".
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר