במקום הבית היהודי? מצע דת ומדינה של האיחוד הלאומי

באיחוד הלאומי מתכננים להשיק את תכניתם בנושאי יהדות. בין הדברים: חיזוק מערך הכשרות של הרבנות, אי הכרה בזוגות חד מיניים, החזרת תודעה יהודית לרבנות הצבאית ועוד. קיראו את המצע המלא

משה ויסטוך 05/03/18 15:44 יח באדר התשעח

במקום הבית היהודי? מצע דת ומדינה של האיחוד הלאומי
משיקים מצע בנושא דת ומדינה. האיחוד הלאומי, צילום: אור אלכסנברג

על רקע התלונות על כך שבבית היהודי לא מספיק עוסקים בסוגיות דת ומדינה, תשיק מחר (שלישי) מפלגת האיחוד הלאומי את תכניתה בתחומים אלה. על הפרק, השבת, מעמד המשפחה השירות הצבאי ועוד.

במפלגה טענו כי התכנית "שומרים על ישראל יהודית", שאותה פרסמו היום, נהגתה לאחר התייעצויות ארוכות עם שורת "רבנים בכירים ומובילי דעה בציונות הדתית".

בפרק מערך הכשרות ומעמד הרבנות הראשית נכתב כי "התנועה תפעל לחזק את מערך הכשרות הממלכתי, ליישום חוקי הכשרות ולעידוד רכישת מוצרים נושאי הכשר מהרבנות הראשית ומהרבניות המקומיות".

כמו כן נכתב כי במפלגה יתמכו במספר צעדים במטרה לשפר ולייעל את המערך הקיים, זאת מבלי לפגוע במעמדה של הרבנות הראשית שהיא "הסמכות הממלכתית התורנית-הלכתית העליונה היחידה במדינה".

תעודות הכשרות של צהר

יחזקו את מערךהכשרות של הרבנות. תעודות הכשרות של צהרצילום: יוסי זליגר

בנושא מעמד המשפחה, אמרו בתנועה כי יפעלו לחיזוק התא המשפחה המסורתי וינסו למנוע מתן לגיטימציה חוקית בזוגות להט"בים,. "מבנה המשפחה היהודי והטבעי של אב ואם", כך נאמר, הוא "מבנה המשפחה היחיד המוכר במדינת ישראל. הלכך תפעל התנועה למנוע כל חקיקה שתאפשר נישואין חד-מיניים או אישור זכויות אחרות שיגרמו הכרה כמשפחה בקשרים אלו, ועם זאת תפעל התנועה למניעת כל גילויי שנאה או פגיעה באנשים בשל נטייתם המינית".

עוד נכתב בהמשך המסמך כי "התנועה תפעל לחזק את שמירת השבת וצביונה במרחב הציבורי-ממלכתי מתוך אמונה שככל שיתחזק ויישמר צביון זה תתגלה השבת כמקור הברכה והעוצמה של חיי הפרט והכלל, הקודש והחול גם יחד, ומתוך ההבנה ששמירת צביון יום השבת היא אינטרס לאומי שאינו שייך למגזר מסוים, וכמוה כשמירת צביונה היהודי-לאומי של המדינה".

באשר למעמד יהודי התפוצות, בדגש על אלה המשתייכים לזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים, נכתב כי חבריה התנועה יפעלו "למען חיזוק הזהות היהודית והקשר לארץ ישראל בקרב היהודים המתגוררים בתפוצות". לצד זה הודגש כי הם ינסו למנוע "מתן תוקף והכרה בתנועות שאינן אורתודוקסיות, מתוך ההבנה שהרפורמה מובילה להחלשת הזהות היהודית ולהתרופפות הקשר של יהודי העולם למדינת ישראל".

על רקע סערת השירות המשותף והטענות כאילו צה"ל מקדם אג'נדות פמיניסטיות קיצוניות נכתב כי יוקדשו מאמצים "לשמירת זהותו היהודית של צה"ל ולשמירת ערכיו ותפקידו העיקרי – ניצחון על האויב. התנועה תפעל נגד ניסיונות להשתמש בצה"ל ככלי לקידום אג'נדות תרבותיות. התנועה תפעל לחזק את מעמד הרבנות הצבאית הראשית כסמכות ההלכתית העליונה בצה"ל ותאפשר את המשך התיאום עם הרבנות הראשית לישראל. התנועה תפעל להחזרת ענף תודעה יהודית לידי הרבנות הצבאית ותעודד פעולות לחיזוק רוח הלחימה וערכי צה"ל".

הרב לאו מברכך את בני הזוג

יפעלו לאי הכרה במשפחות חד מיניותצילום: ללא קרדיט

במקביל כתבו ראשי המפלגה במצע כי הם יחזקו את  "תחושת השייכות והערך בשירות הלאומי, לפתוח תפקידי התנדבות נוספים ומאתגרים ולשפר את תנאי השירות של הבנות". וכן יעגנו בחוק "את הזכות לשרת בשירות לאומי כדי למנוע מגבלות תקציב המונעות מבנות להתנדב לשירות הלאומי".

ראשי האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל, ח"כ בצלאל סמוטריץ ומזכ"ל המפלגה אופיר סופר, התייחסו לדברים ואמרו כי "תנועת האיחוד הלאומי מבקשת לשמש מגדלור של תורה ואמונה בשדה העשייה הציוני-לאומי מתוך רגש של אחריות ושליחות. לאור הנאמנות לתורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל, חשנו שיש צורך בבירור מעמיק ורחב של דרכנו ואחריותנו לייסוד חיים ממלכתיים לאור תורת ישראל. זהו בעינינו אחד האתגרים החשובים שמולם ניצבת גאולתנו בעת הזאת".


להורדת הקובץ

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר