בית ראש הממשלה המיתולוגי נחשף לציבור

בית ראש הממשלה המיתולוגי, השוכן בקריה ושימש כלשכתם בתל אביב של ראשי הממשלה עד 2006, עבר תהליך של שיפוץ ושימור ייחודי ונחשף הבוקר

חדשות כיפה
כה באלול התשעח
,
05 בספטמבר, 2018 17:01
הבניין המשופץ

הבניין המשופץצילום: דובר צה"ל

צה"ל ומשרד הביטחון חשפו הבוקר (ד') לראשונה את בית ראש הממשלה המיתולוגי בקריה לאחר סיום תהליך שימור ושיפוץ ייחודי שהובילו בחודשים האחרונים. מדובר באחד המבנים החשובים והמשמעותיים בהיסטוריה של מדינת ישראל, ששימש כלשכתם של ראשי ממשלת ישראל בתל אביב מקום המדינה עד שנת 2006 (עם סיום כהונתו של אריאל שרון). בבית התקיימו כמה מהישיבות הביטחוניות החשובות ביותר בתולדות המדינה. פרויקט השימור התבצע לרגל שנת השבעים למדינת ישראל, ויהווה בהמשך גם מרכז מבקרים. 

את הפרויקט הייחודי והמורכב יזם ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט בסיוע מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי אדם, בשיתוף אגף הנדסה ובינוי במשרד הביטחון והוא כלל עבודות שימור ושחזור ייחודים, החזרת הבניין למראה המקורי שהיה בימיו של בן גוריון. התהליך כלל בין היתר את חשיפת הצבע המקורי בבניין, עבודות שיפוץ וחידוש חדרים.

חדר ישיבות הקבינט ההיסטורי צויד במסכי מולטי מדיה המקרינים נקודות ציון ודיוני מפתח שהיו בלשכה.  כחלק מתהליך השיפוץ, חדר העבודה של בן גוריון מכיל אובייקטים, תמונות ומכתבים של בן גוריון, חללי המעברים משמשים תשתית לתצוגות מתחלפות. 

 

לשכת ראש הממשלה

לשכת ראש הממשלהצילום: דובר צה"ל

 

במבנה נמצא הריהוט ההיסטורי ששימש את שרי ממשלת ישראל בישיבות הקבינט משנת 1948. הריהוט עבר שיקום ושימור על ידי מומחים, על מנת שיוכלו לעמוד במקום לתצוגת קבע ולשמש מחדש כחדר ישיבות. האח ההיסטורי הנמצא בבניין, עבר תהליך שיפוץ ושיקום

בבניין עיטורי קיר נדירים שחלקם כוסו עם השנים. במהלך ההכנה לעבודות, נמצאו העיטורים והם שומרו, שופצו ושוחזרו על ידי משמרים מקצועיים שנשכרו לטובת העניין. כמו כן מצאו אנשי האגף בעליית הגג משקופים עליהן חותמות של מפעל ליצור פלדה "וגנר" משנת 1890. המפעל  ששכן סמוך לנווה צדק, היה מהמוכרים שבאמני המתכת והפרזול בימים ההם.

תקרת הגג העשויה עץ עברה אף היא תהליך שימור ושיפור וכך גם הרצפה הצבעונית המקורית שהונחה עוד בשנות השלושים.  בבניין קמרונות וקשתות ייחודיים ששומרו ושופצו על ידי אמני שימור. מנורות ושטיחים מימי הקמת הוילה שוחזרו אף הם וחזרו למצבם המקורי. כך גם הוילונות המעטרים את החלונות המייחדים את הבניין.

 

קביעת המזוזה במקום

קביעת המזוזה במקוםצילום: דובר צה"ל

 

הגן, ששימש את בן גוריון לקבלות פנים רשמיות שוחזר ואף נשתלו בו צמחים ועצים, והוצבו פרטי נוף ואלמנטים מתקופת הקמת המדינה. מערך הנופי שימר את העצים, את הגדרות והרחבות  הקיימים תוך הקפדה ייתרה על מבנה הגן המקורי. הצמחים נשתלו הם ארץ ישראליים.

רקע על המבנה: הבניין הוקם בשכונת הטמפלרים בשנת 1930 בחלקה הצפוני של המושבה הטמפלרית ההיסטורית "שרונה" על ידי משפחת אברלה, אחת המשפחות העשירות בשכונה. במלחמת העולם השנייה עבר הבית לחזקת הצבא הבריטי ולאחר מכן הוא נמסר להגנה. עם תום מלחמת השחרור, קבע ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, בשרונה את מושב הממשלה שבדרך ואימץ את הבית כלשכתו בקריירה בתל אביב. עד למעבר הממשלה לירושלים, התקיימו ישיבות מועצת המדינה הזמנית (ולאחר מכן ממשלת ישראל) במקום. עם מעברה הממשלה לירושלים, המקום המשיך לשמש כלשכתם בתל אביב של ראשי ממשלת ישראל עד שנת 2006. בקומה השנייה של הבניין, נמצא חדר הדיונים, ששימש לישיבות ממשלה וקבינט שנערכו בתל אביב. לאחר שנת 2006, שימש הבית אגפים שונים של משרד הביטחון, עד לצאת פרויקט השימור לדרך, לקראת שנת השבעים למדינת ישראל. 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שר האוצר כץ צילום:  Olivier Fitoussi/Flash90     

הושגה פשרה לתכנית המענקים: ילד ראשון עד רביעי - יקבלו 500 ש"ח, מילד חמישי ואילך יקבלו 300 ש"ח לכל ילד

קרא עוד