מבצע מגן וחץ

צה"ל תקף בעזה: חוסלו שלושה בכירים בג'יהאד האיסלאמי

צה"ל החל בתקיפת מטרות של הג'יהאד האיסלאמי והודיע על פתיחת מבצע "מגן וחץ", בין היתר חוסלו מפקד מרחב צפון והאחראי על ירי הרקטות, בכיר בארגון האחראי על אכוונת פיגועי טרור ומזכיר המועצה הצבאית | פיקוד העורף פרסם הנחיות - צירים נחסמו ולימודים בוטלו

חדשות כיפה חדשות כיפה 09/05/23 04:54 יח באייר התשפג | עודכן בתאריך 09/05/23 07:05

צה"ל תקף בעזה: חוסלו שלושה בכירים בג'יהאד האיסלאמי
תקיפת צה"ל בעזה. ארכיון, צילום: Atia Mohammed/Flash90

"מגן וחץ": אחרי סבב הלחימה הקצר בשבוע שעבר, הלילה (ג') נפתח מבצע צבאי רחב היקף בעזה. על כוונת צה"ל היו שלושה בכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי הפלשתיני שחוסלו בחיסולים ממוקדים. מי שחוסלו הם מפקד מרחב צפון רצועת עזה והאחראי על הירי הרקטי לעוטף בחודש האחרון, בכיר בארגון האחראי על אכוונת פיגועי טרור באיו"ש מרצועת עזה ומזכיר המועצה הצבאית של הארגון.

גלנט והלוי, הלילה

גלנט והלוי, הלילה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לאחר החיסולים הממוקדים ולאור הערכת המצב, הוחלט על הכרזת מצב חירום בעוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, לכיש ומרכז הנגב. הלימודים בוטלו ונאסר על התקהלויות בשטח פתוח של יותר מעשרה אנשים. הנחיות פיקוד העורף המלאות כאן. כמו כן, הוחלט סגירת צירים ואתרים, ומעבר לנסיעה בצירים חלופיים באזורים הסמוכים לגדר המערכת בעוטף עזה. החסימות המלאות כאן.

אלו שלושת הבכירים שחוסלו

חליל בהיתיני

חליל בהיתיני, האחראי על הירי הרקטי למרחב עוטף עזה בחודש האחרון, היה המפקד הבכיר המבצעי בארגון ומפקד מרחב צפון רצועת עזה. בנוסף, בהיתיני היה אחראי לאישור וביצוע כלל פעולות הטרור ממרחב צפון הרצועה. בהיתיני עסק באכוונת ותכנון פיגועים בעורף מדינת ישראל ותכנן ירי לעבר שטח ישראל בעתיד הקרוב. בהיתיני, בן 44, תושב העיר עזה, החל את פעולתו בארגון הגא"פ בסוף שנות ה-90 ובמהלך השנים היה מעורב בפעולות טרור רבות כנגד ישראל – לרבות קידום פיגועי התאבדות, מטען, ירי רקטי ואכוונת פעילות טרור באיו"ש.

לאחר סיכולו של תייסיר ג'עברי באוגוסט 2022 במסגרת מבצע "עלות השחר", נכנס בהיתיני כמחליפו בתפקיד. בהיתיני חבר במועצה הצבאית של הגא"פ ברצועת עזה ובעל קשר ישיר ופעיל עם גורמים בכירים בלשכה המדינית של הגא"פ. סיכולו מתווסף לפגיעה בראשי הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי פלסטיני בשנים האחרונות – בהאא' אבו – אלעטא, תייסיר ג'עברי וח'אלד מנצור, זאת כחלק מפגיעה בארגון הגא"פ ברצועת עזה.

צילום: דובר צה"ל

טארק עז אלדין

טארק עז אלדין היה האחראי על אכוונת פעולות הגא"פ באיו"ש מרצועת עזה ובעת הנוכחית, תכנן וקידם פיגועים נוספים כנגד תושבי מדינת ישראל. טארק עז אלדין בן 49, במוצאו מעראבה שבשומרון. במהלך השנים האחרונות, התקדם לדרג הפיקוד של הגא"פ בעזה עז אלדין היה אמון על הקשר בין הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בעזה לבין שלוחת הטרור ביהודה ושומרון, על העברת כספים, על הסתה ואכוונה לביצוע פעולות טרור בשטחי מדינת ישראל מרצועת עזה.

צילום: דובר צה"ל

ג'אהד ע'נאם

ג'אהד ע'נאם היה מזכיר המועצה הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה. ע'אנם בן 62, תושב העיר רפיח, אחד מהפעילים הבכירים והותיקים ביותר של ארגון הטרור, מילה מספר תפקידי מפתח בארגון הטרור, כדוגמת ראש מרחב דרום. בתפקידו האחרון היה אחראי על התיאום והעברת כספים ואמל"ח בין הגא"פ לחמאס ועסק רבות בקידום פעולות טרור ברצועת עזה, באיו"ש ובחו"ל.

צילום: דובר צה"ל