חדש בצה"ל: מפקדים יחוייבו לקרוא ספרים

הרמטכ"ל כוכבי הודיע על השקת פרוייקט "ספרות חובה", במסגרתו יידרשו מפקדי צה"ל לקרוא ספרות מקצועית, שתיבחר על ידי הרמטכ"ל: "למידה מתמשכת של אומנות המלחמה היא שם נרדף למקצועיות"

חדשות כיפה 16/10/19 09:59 יז בתשרי התשפ

אילוסטרציה, צילום: דובר צה"ל
אילוסטרציה, צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, החליט שכביטוי ל"תפיסת הפיקוד כמקצוע" יחויבו מפקדי צה"ל בקריאת ספרות מקצועית. מה שמכנים בצבא "פרויקט ספרות חובה". על פי דובר צה"ל, בבסיס ההחלטה עומדת ההבנה כי מפקד בכלל ומפקד המוביל חיילים לקרב בפרט, הנו איש מקצוע, אשר נדרש ללמוד ולרכוש ידע רלוונטי, ובכלל זה לצבור ידע על אירועי עבר צבאיים, מקרי בוחן ודוגמות בהם יוכל להשתמש ברגע האמת.

המקצוע הצבאי הינו ייחודי, שכן הוא משלב החלטות תחת אש ויכולת ניתוח מהירה ומקצועית, שבגינן החלטות על חיי אדם. המקצוע הצבאי מחייב  ידע בנושאים מגוונים: היסטוריה והיסטוריה צבאית, טקטיקה ואסטרטגיה, מנהיגות, ניהול וכושר קבלת החלטות, פיקוד ושליטה, פסיכולוגיה, לוגיסטיקה, טכנולוגיה ועוד. בשל כך, קבע הרמטכ"ל כי יש הכרח לחזק את הממד המחשבתי-אינטלקטואלי, על ידי קריאת ספרות מקצועית וצפייה בסרטים דוקומנטריים רלוונטיים.

בכל שנה יגדיר הרמטכ"ל ספר, מאמרים ומדיה דיגיטלית חובה לקציני צה״ל מדרגת סגן-אלוף ומעלה, וכל מפקד זרוע או אגף יגדיר ספר חובה לכלל הקצינים שתחת פיקודו. הספרות והמדיה יהיו מותאמים למאפייני הגופים השונים.

הספר שנבחר בידי הרמטכ"ל

הספר שנבחר בידי הרמטכ"לצילום: דובר צה"ל

הספר שנבחר לשנת 2019 על ידי הרמטכ"ל, "השתנות תחת אש" (מאת קולונל דגלס א' מקגרגור), נבחר שכן הוא דוגמא מעשית ומעוררת מחשבה לתהליך ההשתנות של צבא ארצות הברית, דווקא נוכח הצלחותיו בשדה הקרב. כמו כן, נבחרה גם סדרה תיעודית במדיה דיגיטלית – "לא תשקוט הארץ" של תאגיד השידור הציבורי, על כל ארבעת  פרקיה, אשר גם עליה תחול חובת הצפייה. לצד ספר החובה השנתי הגדיר צה"ל את "ארון הספרים הצבאי" הכולל מספר ספרים אשר נכון שכל מפקד בצה״ל יקרא במסגרת שירותו הצבאי.

חשיבות העמקה והלמידה במקצוע הצבאי תוסבר ותועבר על ידי המפקדים לקצינים ולחיילים כחלק מן העיסוק בתחום. 

הרמטכ"ל כוכבי אמר בטקס סיום פו"ם אלון: "קציני צה"ל חייבים להיות אנשי מקצוע, לקרוא ספרות מקצועית בכלל תחומיה, לראות סרטים מקצועיים, לשמוע הרצאות בנושאים הרלוונטיים ולהקדיש זמן אישי וקבוצתי לבירור, חקירה ותרגול של נושאי ליבה. מכאן, שלמידה מתמשכת של אומנות המלחמה, היא שם נרדף למקצועיות, מנהיגות, אחריות ומוסריות. בעולם המשתנה בקצב מהיר, בזירות לחימה הפושטות צורה ולובשות צורות חדשות, למידה והעמקה במקצוע הן ציווי, הכרח ופקודה אשר נובעת מצו המצפון ומרגש האחריות".

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר