סגור

צה"ל מציג: הערכות גיוס הבנות הדתיות - מיחזור נתונים

בצה"ל העריכו כי בתוך חמש שנים יוכפל מספר הבנות הדתיות שיתגייסו, אך לפני שנה וחצי פרסמו הערכה דומה - עם אותם המספרים. ארגון ליב"ה: "פברוקים וניסיונות פתטיים להוביל אג'נדה"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יג בסיון התשעט
,
16 ביוני, 2019 11:05
חיילות דתיות. למצולמות אין קשר לכתבה

חיילות דתיות. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: פלאש 90, קובי גדעון

בצה"ל ממחזרים נתונים? הבוקר (א') פורסם בגלי צה"ל, כי בצבא מעריכים שתוך 5 שנים יוכפל מספר הבנות הדתיות שיתגייסו לצה״ל במקום לשירות הלאומי. על פי הנתונים שפורסמו, כיום מתגייסות כרבע מהבנות הדתיות, ובאכ״א מעריכים שלאור שינויים בציונות הדתית, בעוד חמש שנים יתגייסו חצי מהבנות הדתיות.
על פי נתוני צה"ל, בשלוש השנים האחרונות זינק מספר הבנות הדתיות בצבא. ולהמחשה אומרים כי ב-2012 התגייסו 1,200 בנות דתיות, ובשנת 2018 המספר עלה ל-2,700. 

אך מבדיקה פשוטה בארכיון עולה כי לפני שנה וחצי, בחודש דצמבר 2017, פרסמו בצה"ל נתונים דומים במיוחד, והערכה דומה: 2700 מתגייסות דתיות בשנת 2017 (כאמור, מספר זהה לזה של 2018 - ללא עלייה), והערכה דומה - בתוך חמש שנים מאז, כלומר בשנת 2022, כמחצית מהבנות הדתיות יתגייסו לצה"ל, כפי שמעריכים בצה"ל כיום, רק עם דחייה של שנה וחצי...

כחודשיים לאחר פרסום הנתונים הללו, בינואר 2018, פרסמנו בכיפה כי בצה"ל מרחיבים מאוד את ההגדרות ל'בנות דתיות', וכי נתונים נוספים על פיהם קובעים בצה"ל את הקריטריונים לפרסומים אלו רחוקים מלהיות מדוייקים.

בארגון ליב"ה אומרים הבוקר כי "המצב החדש בו דובר צה"ל שם עצמו כקמפיינר למען גיוס הבנות הדתיות כבר מתחיל להיות מביך. בכל כמה חודשים יוצאת ידיעה ש"בצה"ל מעריכים" שמספר הבנות יוכפל, ומפרסמים מספרים ותחזיות שאין קשר בינם לבין המציאות."

בליב"ה מזכירים את הפרסום אליו התייחסנו למעלה, מלפני שנה וחצי: "העובדה שלפני שנה וחצי יצאה בדיוק אותה ידיעה עם אותם מספרים מוכיחה יותר מכל כי מדובר בפברוקים ובניסיונות פאתטיים להוביל אג'נדה שמנסה להשפיע על הבנות. הפאניקה הזו מוכיחה גם כי זה לא יעזור משום שהבנות הדתיות מבינות שגיוס לצבא הוא לא הדרך הנכונה מבחינתן לשרת ושהקמפיינים של ארגונים כמו אלומה וגורמים בצה"ל מונעים מאג'נדות ושיקולים זרים, ולכן בוחרות בדרכים טובות ומועילות אחרות לתת מעצמן למען עם ישראל ומדינת ישראל".

גם בארגון חותם טוענים כי המספרים אינם מדויקים, ואף להיפך - לראשונה זה חמש שנים, ישנה ירידה באחוז הבנות הדתיות שמתגייסות, לטענתם. מנכ"ל חותם, עמיטל בראלי, אומר כי "במקום שדובר צה"ל יהיה עסוק בתפקיד החשוב לתת מידע בקשר לפעולות הצבא, הוא הפך להיות משרד היחצנות הגדול במדינה, אלא שהפעם מדובר בשיא חדש של ציניות, שכן למרות שכמות בוגרות החמ"ד גדלה כל שנה, בכל זאת לא חל כל שינוי בכמות הבנות הדתיות שהתגייסו בשנת 2018 לעומת שנת 2017, כך למעשה אחוז הבנות הדתיות שמתגייסות, נמצא במגמת ירידה".
על פי בראלי, "מחלקת המחקר של הכנסת אף קבעה לאחרונה שדובר צה"ל ערך טיוב של נתוני הגיוס והחל למנות גם בנות שאינם בוגרות החמ"ד דבר שלא היה בעבר".

16.06.2019

1. עוד פעם פרופגנדה. (דניאל)

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2019

2. מיהם התגייסות? בלי פוליטקאי קורקט (יצחק)

לציונות דתית זה שם כללי ואפשר לשחק איתו.
כמו שהמסורת של חוק גיוס החרדים כוללות שבבניקים, החבדניקים שמעולם לא ממש התנגדו ועוד.

גם לגבי גיוס בנות העליה הגדולה הם הפריפריה שעל גבול המסורתיות. בהארדקור יש התפתחות מסוימת, אבל עדיין קטנה מאד.
יש לזכור שהנתונים גדלים, כך שהעלילה עצמה גם לא כה משמעותית.

מצד שני זה דווקא מאיר באור לא רלוונטי חלק מטענות המתנגדים. נכון שלבת בצבא קשה לנהל חיים הלכתיים, אבל לרוב מדובר בכאלו שגם לא מאוד מפרידות מחוץ לצבא. מחוץ לצבא גם מסתובבות מדי פעם עם מיני או מכנסיים, יש להתחבר ולא שומרות נגיעה. עד כמה בצבא, במיוחד בתפקידים לא קרביים, יהיה גרוע יותר?

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2019

3. גיוס לצבא (לילי)

בנות השרות עושות עבודת קודש ואם הן ילכו לצבא לאאאאא יהיה מי שיחליף אותן. מישהו חשב על זה? בתי חולים מוסדות לילדים במצוקה נפגעי נפש חולים פיזית ועוד ועוד הבנות הלא דתיות הולכות לצבא כולן אז?? אני דתיה שעשתה צבא
(בעברי הייתי חילונית) לפני כ-35 שנים הייתי בפינוי ימית ניצלו את התמימות שלי פחדתי פחד מוות מכל רבט הייתי ישר אחרי טירונות אני יודעת מה זה צבא , צריך בנות בצבא אבל יש מספיק שעושות את העבודה אבל תחליף לבנות השרות מאיפה נביא מסין?

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2019

4. החרד"לים... (בן יהודה)

הם מקור כל הבעיות במדינה הזאת. יש להם קרניים וזנב, שמסתירים בבגדים הארוכים והמסריחים שלהם. הם מכינים מצות מדם פיגלינים, שורפים בובות של רבני צהר במדורת ל"ג בעומר ומענים להט"בים במרתפים החשוכים של הישיבות שלהם. הם רוצים להחזיר אותנו 3000 שנה אחורה, לציית לחוקים חשוכים ופרימיטיבים שעבר עליהם הקלח. אנחנו, אנשי האור, לא ניתן להם!

דווח על תגובה לא ראויה
17.06.2019

5. חרדה מחרדלי"ם - תגובה למס.4 (אם בישראל)

אשריך שמצאת את מקור כל הבעיות. מי שיש לו חרדות מקרניים וזנבות של אנשים חובשי כיפות ובגדים ארוכים, כדאי שילך להיבדק אצל פסיכיאטר, האו בוודאי לא יכול לקרוא לעצמו אנשי האור. כי הוא רואה רק חושך :) שיהיה לך רפואה שלימה!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פגישת גנץ ורוני גמזו צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ

גנץ וגמזו נפגשו: "נספק מענה במלוניות לשבים מאומן"

קרא עוד