משרתים במילואים? אתם זכאים להנחה בארנונה

תנועת 'אם תרצו' פרסמה דו"ח לקראת יום המילואים 2019, לפיו 91% מהרשויות המקומיות, בהן חלה חובת גיוס מעניקות הנחה בארנונה של משרתי המילואים

חדשות כיפה 20/05/19 08:41 טו באייר התשעט

משרתים במילואים? אתם זכאים להנחה בארנונה
מילואים. אילוסטרציה, צילום: פלאש 90. משה שי

מילואים ונהנים: כשבועיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, בחודש אוקטובר 2018, הוציא אגף המחקר של תנועת "אם תרצו" דו"ח ובו סקירה של הרשויות אשר מעניקות הנחה לארנונה למשרתי המילואים, ממצאי הדו"ח דאז הראו כי 81% מהרשויות שבהן חלה חובת גיוס נותנות את הנחת המילואים המתאפשרת על פי חוק.
כעת, על פי אגף המחקר של תנועת "אם תרצו", תוך מספר חודשים בודדים, חלה עלייה משמעותית של כ-11 אחוזים ברשויות אשר החליטו להוקיר את משרתי המילואים וכעת 91% מהרשויות שבהן חלה חובת גיוס מאפשרות את ההנחה בארנונה למשרתי המילואים.
בדו"ח אגף המחקר של תנועת "אם תרצו" עולה כי מתוך 34 הרשויות  בהן חלה חובת גיוס למרבית תושביה שנבדקו, 50% אישרו את ההנחה, רובן המוחלט אישרו את קבלת ההנחה רטרואקטיבית החל משנת 2019, כך שכל משרת מילואים פעיל זכאי להנחה בסך מאות שקלים.

הדו"ח מראה שאמנם מרבית הרשויות אשר רוב התושבים המתגוררים בהן חייבים בשירות חובה מעניקות הנחה, אולם עדיין יש 17 רשויות  שטרם הסדירו את ההנחה. כמו כן יש לציין שחלק מהרשויות שלא מאפשרות את ההנחה עושות זאת עקב היותו בתוכנית הבראה, עקב העובדה שלכלל תושבי המועצה ניתנת הנחה יותר משמעותית ורשויות שטרם ענו עד מועד פרסום הדוח. הדוח מסתמך על מקורות מידע גלויים, שעיקרם אתרי האינטרנט של המוסדות וכן שיחות טלפון שנערכו עם מרבית הרשויות שברשימה.

חיילי מילואים. אילוסטרציה

חיילי מילואים. אילוסטרציהצילום: תומר נויברג, פלאש 90

על פי נתוני המחקר, נכון לתחילת  תשע"ט, מתוך 255 הרשויות בישראל,  150 רשויות אישרו את ההנחה, ו-105 טרם אישרו אותה". כעת, "דו"ח אם תרצו ליום המילואים 2019  מעלה כי 167 רשויות בהן מרבית האוכלוסייה חייבת בשירות חובה אישרו את מתן ההנחה* לעומת 149 רשויות לפני מספר חודשים. מתוך 34 הרשויות שחלה בהן חובת גיוס, בתוך תקופה קצרה, 50 אחוז מהן אישרו את מתן ההנחה. סך הרשויות שלא אישרו את מתן ההנחה עומד על 88, רובן מישובים שעל מרבית התושבים לא חלה חובת גיוס.

כיום, 91% מהרשויות החייבות בגיוס אישרו את מתן ההנחה לעומת 9 אחוזים שלא אישרו זאת. בניתוח של הרשויות שאינן אישרו את ההנחה עולה כי רובן של הרשויות נמצאות ביישובי ספר עם מצב ביטחוני בלתי צפוי ובהן התושבים זכאים להנחה בארנונה בסך 45 אחוזים (כמו שדרות ומועצה אזורית מרחבים). לעומת זאת, גם ביישובי ספר אחרים המוגדרים על פי חוק כמו קריית שמונה ומטולה, אישרו את מתן הנחה זו, על אף ההנחה לה זוכים התושבים.
 
חלוקה על פי מגזרים:
במגזר היהודי-כללי, בערים בהן חלה חובת גיוס, אישרו את מתן ההנחה 158 רשויות. 
במגזר החרדי 3 רשויות אישרו בפועל את ההנחה, בעוד רשות נאמר שמשרת מילואים שיבקש יזכה להנחה ואילו לעומתן רק 3 רשויות אישרו. 
ברשויות עם תושבים לא יהודיים שחייבים בשירות חובה (רשויות דרוזיות וצ'רקסיות) 4 אישרו את ההנחה ו-9 רשויות טרם אישרו את ההנחה.
ובנוסף ישנה רשות אחת, נווה מדבר - מועצה אזורית, בה מרבית התושבים אינן חייבים בשירות אך כן ניתנת ההנחה לארנונה למשרתי המילואים.

להיכנס לעזה? רק אם יש מחשבה על היום שאחרי

מילואים. אילוסטרציהצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

אגף המחקר של תנועת "אם תרצו" מכלל הנתונים והממצאים עולה תמונה שבה מצד אחד רוב הרשויות בישראל מעוניינות להוקיר ולתגמל את משרתי המילואים, בעיקר כאשר ההתייחסות היא לרשויות אשר מרבית התושבים שלהם חלה חובה להתגייס לצה"ל. אולם יחד עם זאת הרשויות מחכות לצעד ממשלתי בנושא ולא מקדמות הוקרה ללא תלות בגורמי הממשלה.
אגף המחקר של "אם תרצו" גילה כי המלצתו לרשויות לקיים אירועי הוקרה למען משרתי המילואים אכן התממש בערים רבות ועשרות מהן כבר הודיעו על קיומי הוקרה ותגמול נוסף למשרתי המילואים בעירם.

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות ומחקר בתנועת "אם תרצו" שערך את הדו"ח מסר כי "בשנים האחרונות החברה הישראלית הבינה שעל מנת להמשיך את מאבקנו הקיומי חייבים לגבות ולתגמל את אותם חמישה אחוזים מקרב החברה הישראלית, שעוזבים את מהלך חייהם השוטף ונקראים לדגל פעם אחר פעם לשירות מילואים.
בכנסת ה-20, וגם בזכות פעולה של תנועת "אם תרצו", אושרו מספר יוזמות למען משרתי המילואים כמו החוק המחייב מתן שתי נקודות זכות למשרתי מילואים באקדמיה. מקבלי ההחלטות והרשויות צריכים להבין שלא רק טובת חיילי המילואים צריכה לעמוד לנגד עינהם כי אם טובת המדינה כולה. על הרשויות להבין כי מתן ההנחה לאנשי ונשות המילואים יחזק את ערך הנתינה, ההתנדבות, השירות הלאומי, השירות בצה"ל ובשירות המילואים, הדאגה לכלל והציונות." לדבריו.

עוד הוסיף שוורצר כי: "תהליך שיפור מעמד חיילי המילואים טרם הושלם, מפני שתמיד יקומו מתנגדים ומכשילים, על רקע פוליטי בעיקר, ועל כן יש להתמיד ולפעול למענם.  אנו קוראים לכל ראשי הרשויות שטרם העבירו את ההנחה לעשות זאת בהקדם. תנועת "אם תרצו" תמשיך לחזק את ערך המילואים בחברה ולהוות חומת המגן עבור המילואימניקים."

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר