טכנולוגיה פורצת דרך: סדרת יירוט ראשונה באמצעות לייזר אווירי - הסתיימה בהצלחה

המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון, יחד עם חברת "אלביט מערכות" בשיתוף חיל האוויר, יירטו כטב"מים בטווחים ובגובהי טיסה שונים באמצעות מערכת לייזר אווירית שהותקנה על מטוס

אלעד הומינר, חדשות כיפה 21/06/21 16:59 יא בתמוז התשפא

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

מפא"ת ואלביט בשיתוף חיל האוויר סיימו היום (ב') סדרה של ניסויי פיתוח בלייזר מוטס. במסגרת הניסויים הצליחו הגופים ליירט אווירית בעזרת לייזר מספר כטב"מים בטווח של מעל קילומטר. מדובר בהישג טכנולוגי פורץ דרך עבור מערכת הביטחון שמהווה שלב קריטי להמשך הפיתוח.

סדרת הניסויים נערכה בהובלת יחידת המחקר והפיתוח (מו"פ) במפא"ת. מטוס שעליו הותקן מדגים של מערכת לייזר יירט והשמיד - במספר תרחישים שונים - כטב"מים בטווחים וגבהי טיסה שונים. היכולת להשמיד מהאוויר איומים אוויריים ובהם מל"טים היא יכולת חדשנית ובעלת פוטנציאל לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל. הניסויים פורצי הדרך אשר טרם בוצעו כדוגמתם במדינת ישראל, בוצעו בשדה ניסוי במרכז הארץ בשת"פ הדוק עם חיל האוויר ויחידת ינ"ט.

ישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם שהצליחו להבשיל את טכנולוגיית הלייזר לכדי מערכת מוטסת ולהדגים יירוט בתרחיש מבצעי. סדרת הניסויים הזו היא השלב הראשון בתוכנית ניסויים רב-שנתית של מפא"ת וחברת "אלביט מערכות" לפיתוח מערכת לייזר מוטסת להתמודדות עם איומים אוויריים ואיומים של תלולי מסלול לטווחים ארוכים בהספקים גבוהים.

ליירוט באמצעות לייזר רב עוצמה אווירי ישנם יתרונות רבים, בהם עלות של דולרים בודדים לכל יירוט, יכולת ליירט איומים מטווחים ארוכים מאוד תוך פעולה בגובה רב וללא מגבלות מזג אוויר, וכן מתן מעטפת הגנה על מרחבים גדולים. מערכת הלייזר האווירית תשלים את מערך ההגנה הרב שכבתי של ישראל, הכולל את "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ומערכות ה"חץ". המערכת תגביר את אפקטיביות ההגנה מול האיומים הקיימים והצפויים בזירה.

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

שר הביטחון, בני גנץ, בירך את מפא"ת, אלביט מערכות וחיל האוויר על פריצת הדרך הטכנולוגית. "אתם מקרבים אותנו היום לעוד יעד חשוב למערך ההגנה הרב שכבתי של מדינת ישראל. היעד הזה הוא להביא ביטחון וחיסכון. הלייזר יוסיף יכולות הגנה בטווחים גדולים יותר ומול מגוון אמצעים, תוך חיסכון גדול בעלות היירוט וההגנה על מדינת ישראל".

ראש מו"פ במפא"ת, תא"ל יניב רותם אמר היום: "מפא"ת ואלביט בשיתוף חיל האוויר מסיימים היום סדרה של ניסויי פיתוח בלייזר מוטס. הצלחנו ליירט אווירית מספר כטב"מים בטווח של מעל קילומטר. זהו הישג טכנולוגי פורץ דרך, שמהווה נדבך קריטי להמשך הפיתוח".

אורן סבג, מנכ"ל אלביט מערכות מודיעין אמר כי הם: גאים להוביל יחד עם מפא"ת וחיל האוויר את הפיתוח של היכולת האסטרטגית החדשה. "פריצת הדרך הטכנולוגית שהוכחה בסדרת הניסויים מתבססת על נכסים טכנולוגיים ייחודיים של אלביט והובלה עולמית של החברה בתחומי האלקטרואופטיקה, ומערכות משולבות לייזר קרקעיות ואוויריות, דוגמת מגן רקיע ואחרות".

 

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר