סגור

"חדשני וחסר תקדים בכל העולם": מטוס מודיעין חדש נקלט בצה"ל

המטוס הוא פרי פיתוח משותף של יחידת מפא"ת במשרד הביטחון, חיל האוויר, אגף המודיעין, זרוע הים והתעשייה האווירית. המטוס תוכנן בעקבות לקחים ממלחמות ומאירועים מבצעיים בעבר ויצוייד בשכבת מיצוי מידע אוטומטית המבוססת על אלגוריתמיקה מתקדמת ובינה מלאכותי

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
כב בניסן התשפא
,
04 באפריל, 2021 17:21
המטוס החדש

המטוס החדשצילום: דובר צה"ל

מטוס מודיעין חדש נקלט היום (א') בצה"ל, וייקרא "אורון". הוא יכלל בטייסת 122 - ״הנחשון״ - שמפעילה מטוסים רבים מסוג ״שביט״ ומסוג ״עיטם״, למשימות מודיעין בזמן אמת. טקס קליטת המטוס נערך בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין. 

מטוס ״אורון״ מתבסס על פלטפורמת מטוס המנהלים מסוג Gulfstream G550, המתאפיין בביצועי טיסה מעולים ועלויות אחזקה נמוכות. על המטוס יותקנו מכ״ם מתקדם מתוצרת תעשייה אווירית ומערכות מודיעיניות מתקדמות. אלו יעניקו לצה"ל ממד מודיעיני חסר תקדים בהיבטי כיסוי שטח ובעומק הכיסוי - בזמן אמת, בכל מזג אוויר ובכל תנאי ראות.

מפקד חיל האוויר נורקין

מפקד חיל האוויר נורקיןצילום: דובר צה"ל

המטוס יאפשר יצירת תמונת מודיעין מקיפה בזמן אמת, הכוללת פריסת כוחות קרקעיים של צבאות אויב וארגוני טרור, במעגלים קרובים ורחוקים, בשגרה, במערכה שבין המלחמות (מב״ם) ובלחימה.

״ההצטיידות במטוס 'אורון' היא ביטוי נוסף להגברת האפקטיביות של חיל האוויר", אמר מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין בדבריו בטקס. "יכולותיו של המטוס מוסיפות נדבך נוסף ליכולות המבצעיות והאסטרטגיות הקיימות בחיל האוויר, שיבטיח את המשך שמירת עליונותו בשמי המזרח התיכון והגנת שמי מדינת ישראל ובטחונה. זהו מהלך המשקף חזון ליכולת איסוף מתקדמת, המתאימה לשדה הקרב ומאפשרת פעולה במגוון זירות רחב. לצה"ל ולחיל האוויר בתוכו, מגוון יכולות איסוף, אולם ה'אורון' מחזק את העליונות שלנו ואת היכולות שלנו לפעול במעגל השני והשלישי, ולנוע בין הזירות בקצב גבוה ולאורך זמן".

"מפא"ת מובילה את פיתוח מערכות ה'אורון' כבר למעלה מתשע שנים", הצהיר ראש מו"פ במפא"ת, משרד הביטחון, תא"ל יניב רותם, "מטוס המשימה נותן לצה"ל ממד מודיעיני חדשני וחסר תקדים באמצעות מערכות חישה פורצות דרך, מגוון סנסורים והמכ"ם שמותקנים על המטוס. כל אלה יזרימו למערכי המודיעין של צה"ל מידע רב ערך. טכנולוגיות הבינה המלאכותית יאפשרו למצות באופן אוטומטי את הנתונים הרבים שייאספו ולעבד אותם לתוצר שיתמוך במאמץ ההתקפי של הזרועות השונות של צה"ל ויעצים את יכולת הקטלניות בזמן אמיתי. אנחנו יצרנו מכונה שיודעת לייצר ולחשוף מטרות בכל מזג אוויר, בזמנים מאוד קצרים, בשניות ספורות, בספיקת שטח של אלפי קילומטרים ובדיוקים שמיועדים לתקיפה. מטוס המשימה נותן לצה"ל יכולת ממד מודיעיני חדשני, חסר תקדים בכלל העולם".

המטוס יקלט בטייסת נחשון

המטוס יקלט בטייסת נחשוןצילום: דובר צה"ל

"התעשייה האווירית גאה לספק למשרד הביטחון וצה"ל את מטוס המודיעין המתקדם ביותר בעולם", סיכם סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל "אלתא", יואב תורג'מן, "שיעניק יכולות מבצעיות שוברות שוויון ויכולות איסוף מידע חסרות תקדים. הטכנולוגיה הייחודית, מתוצרת 'כחול לבן', תשפר את כושר ההתמודדות של צה"ל במגוון זירות הלחימה בדגש על יכולות התקיפה של חיל האוויר. התעשייה האווירית היא בית מטוסי המשימה של מדינת ישראל ומובילה עולמית בתחום זה. ה'אורון' מתווסף למשפחת מטוסי המשימה שסיפקנו לצה"ל בשני העשורים האחרונים, 'עיטם' ו'שביט״. 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר