חדשות כיפה

בג"צ : יש הצדקה לאפלייה בין יהודים לערבים בהר הבית

עתירתם ראשי עוצמה יהודית נדחתה בבג"צ בטענה כי יש הצדקה לשוני בבידוק הביטחוני בין ערבים להודים בהר הבית. השופטת חיות: "הסדרי הבידוק השונים אינם מונעים מיהודים את עצם הכניסה למקום"

ראשי

ראשי 'עצמה יהודית' ד"ר מיכאל בן ארי ואיתמר בן גבירצילום: Hadas Parush/Flash90

בית המשפט העליון מנציח את האפליה: נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, המשנה לנשיאה השופט חנן  מלצר והשופט ניל הנדל דחו לפני זמן קצר עתירתם של ראשי עוצמה יהודית,  ד"ר מיכאל בן ארי , ברוך מרזל, עו"ד איתמר בן גביר ויו"ר להבה בנצי גופשטיין נגד המדיניות המפלה בעת הבידוק בשערי הר הבית. 

בחודש יולי 2017 חזרה בה הממשלה מכוונתה להציב מגנומטרים בשערי הר הבית והתירה את מכונת הבידוק רק בשער המוגרבים ( שער הלל)  ממנו עולים יהודים. בעתירה שהגישו ראשי עוצמה באמצעות עו"ד איתמר בן גביר נטען כי המצב שנוצר פוגע שלא כדין ובניגוד לעקרון השוויון במבקרים היהודים והתיירים הפוקדים את הר הבית לבין המוסלמים שהבידוק שלהם כלל אינו כולל שימוש במגנומטר. נטען כי המדובר באפליה בין דם לדם וגזע לגזע בפרט כאשר בחינת ההיסטוריה של הר הבית מלמדת שדווקא המוסלמים הם אלה שביצעו פיגועים וכעת דווקא היהודים נאלצים לעבור בידוק במכונה ואילו כניסת המוסלמים היא ללא כל בדיקה. 

בא כוח הפרקליטות, עו"ד ד"ר יובל רויטמן טען כי למשטרה יש שיקול דעת רחב וכי המדובר בצורך ביטחוני. בעת הדיון השיב עורך הדין בן גביר כי באין ספור החלטות בג"צ החליט להעדיף את עקרון השוויון על הצורך הביטחוני, וכי כאשר היה מדובר בערבים בנמל התעופה, בכבישים נפרדים ליהודים וערבים, בגדרות ומחסומים לצורך ביטחון שופטי בג"צ ביטלו ההחלטות וקבעו כי עקרון השוויון הוא עקרון חוקתי מן המעלה הראשונה ופגיעה בשוויון היא הקשה מכולן. 

הבוקר החליטו שופטי בג"צ לדחות את העתירה. בפסק הדין אותו כתבה הנשיאה חיות היא מאשרת שאכן קיימת אפליה וכי :"העותרים סבורים כי ההחלטה על הסרת המגנומטרים משמונת שערי הכניסה לסולמי יצרה פגיעה בשוויון בין מבקרים יהודים למבקרים מוסלמים במתח. אכן קיים שוני באמצעי הבידוק אך לאחר ששמענו הסברים מפורטים מאת גורמי המשטרה והביטחון שוכנענו כי יש לכך הצדקה. 

עוד קובעת הנשיאה חיות כי:"יש לזכור כי זכות התפילה והפולחן של המתפללים היהודים הנכנסים דרך שער המוגרבים(שער הלל) אינה נפגעת ואף העותרים לא טענו לכך, שכן הסדרי הבידוק השונים אינם מונעים מיהודים את עצם הכניסה למקום.. שוכנענו כי ההבחנה בדרכי הבידוק יש לה הצדקה  לשמירת הביטחון והבטחת הסדר של המבקרים במתחם, לפיכך אנו סבורים כי על אף השוני באמצעי הבידוק, בשערים השונים, שיקול הדעת  הופעל על ידי המשטרה ולא מצאנו עילה להתערב בו" 

יו"ר עוצמה ד"ר בן ארי תוקף בחריפות את ההחלטה ואומר כי:" אם היה מדובר בערבים שהופלו לרעה שופטי בית המשפט העליון היו יוצאים עם פי'גמה להוציא צווים. האפליה בין ערבים ליהודים לא רק נערכת בשטחי הר הבית אלא גם בבית המשפט העליון ומצער מאוד ששופטים שמטיפים כל בוקר וערב על חשיבות עקרון השוויון לוקים בעצמם ומקבלים החלטות הנוגעות בגזענות  ומבדילים בין יהודים לערבים" 

עו"ד איתמר בן גביר אומר כי :" המדובר ביום שחור לדמוקרטיה הישראלית, בית המשפט העליון מנציח את האפליה ומבלי להתבלבל נותן לה צידוקים. בעשרות פסקי דין יצאו השופטים חיות, מלצר והנדל נגד אפליה ומצער מאוד שדווקא כאשר מדובר במתפללים יהודים בית המשפט לא מונע אפלייתם ופוגע בהם" 

מסטודנטים למען הר הבית נמסר: זהו יום שחור לציונות בהר הבית. בג"ץ הכשיר הבוקר את החלטת הממשלה להשאיר מגנומטרים רק בשער הלל (המוגרבים), השער היחיד ממנו מותרת כניסת עולים יהודים. עצוב לומר זאת, אך מוסדות המדינה בחרו להכנע לטרור המוסלמי בהר הבית, ולהפלות דווקא את היהודים שומרי החוק. בג"ץ הפך את עצמו לשכפ"ץ של הממשלה באפליית יהודים בהר הבית: כשצריך לדפוק יהודים ולהכנע למוסלמים, השוויון והאקטיביזם השיפוטי נעלמים כלא היו.

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראשי כחול לבן  צילום: באסל עאווידת, פלאש 90

כחול לבן: "נתניהו היסטרי"

קרא עוד