סגור

הציונות הדתית מתגייסת למאבק בזנות: "זו האחריות שלנו"

בני עקיבא, צהר, מכללת אורות, רבני בית הלל ועוד ארגונים רבים בציונות הדתית התאגדו למאבק בזנות. בין המטרות: קידום חוק להפללת לקוחות זנות. הרב מתניה ידיד: "תופעה זו לא יכולה להיות חלק מחברה יהודית וכתנועה המאמינה וחיה בערכי תורה ועבודה"

חדשות כיפה
כח בסיון התשעז
,
22 ביוני, 2017 10:26
שולי מועלם בראש השדולה

שולי מועלם בראש השדולהצילום: דוברות

 קואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות הושקה אמש בכנסת, בהשתתפות נציגים מארגונים מרכזיים בציונות הדתית. היוזמה נועדה לקידום המודעות וכן את החוק להפללת לקוחות זנות, שמקודם על ידי ח"כ זהבה גלאון ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

המאמצים לגיוס תמיכה בחוק להפללת לקוחות זנות זוכים לתמיכה מכיוון מפתיע – מארגונים מרכזיים בציונות הדתית. אמש הושקה בכנסת קואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות, בראשותה של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, אשר בה חברים נציגים מבני עקיבא, רבני צוהר, אמונה, בת עמי, בת מלך, מערבא, מתן, בית הלל, קולך, מכון באר אמונה, תהל, מרכז המשפחה - מכללת אורות, איגוד רבני קהילות, הקיבוץ הדתי, נאמני תורה ועבודה, קדמה, תורת ריבה, המזרחי העולמי ופורום הנשים של הבית היהודי.

 

ארגוני הציונות הדתית מגדירים את עצמם כגופים החותרים למעורבות בחברה הישראלית, נמנעו מאז ומתמיד לעסוק בנושא. הקמת הקואליציה היא ביטוי לשינוי תפיסתי בציבור הדתי כנגד תופעת הזנות ובמהלך האירוע דובר על החובה והצורך לקדם מודעות ציבורית בין היתר בהשקעה חינוכית בנושא. בנוסף המשתתפים הביעו את תמיכתם בחוק להפללת לקוחות זנות אותו מקדמות ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ זהבה גלאון.

 

החוק פועל בשני אפיקים. האחד שיקום, במסגרתו תקום רשות בין משרדית שתפעל לשיקומן של הנשים במעגל הזנות, שתעניק סל סיוע שיאפשר להן חזרה לקהילה. האפיק השני הוא הפללת לקוחות הזנות, זאת מתוך ההבנה הברורה שזנות כמו כל דבר בעולם הכלכלי מבוססת על היצע וביקוש. בכדי למגר את הזנות יש למגר את הביקוש ולפעול כנגד הלקוחות. הצעת החוק קובעת שקבלת שירותי מין  היא עבירה פלילית שדינה שנת מאסר. השר לביטחון פנים יהיה רשאי להכריז על עבירה זו כעל עבירת קנס מסוג ברירת משפט.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "לצערי ישנם גורמים שמתנגדים לחוק בטענה שלאישה יש חופש בחירה להיות זונה. צר לי אבל הם מנותקים מהמציאות. אישה לא בוחרת להיות עם עשרים לקוחות במשמרת. 93% מהן עברו התעללויות מיניות בילדות. ארגוני פשיעה וסרסורים עומדים מאחורי התעשייה הנוראה הזו והם מנהלים מולי ומול זהבה גלאון מלחמת חורמה כנגד החוק.

לשמחתי כיום החברה מבינה שזו תופעה שצריך למגר. זה לא סתם ש 71 חברי כנסת חתומים על החוק הזוכה גם לתמיכה רחבה בקרב הממשלה. ביטוי לכך הוא הקמת הקואליציה, שמייצגת ארגונים רבים בציבור הדתי. מבחינתי, מושב הקיץ לא יסתיים לפני שהחוק יאושר בוועדת שרים."

 

רכזות הקואליציה מיטל בנשק ונעה מבורך: " הקואליציה קמה מתוך תפיסת עולם דתית חברתית שלוקחת אחריות על השיח וההתרחשות במרחב הציבורי במדינת ישראל. תופעת הזנות אינה שייכת למגזר מסויים והאחריות להפסיק ולבער את הניצול המיני וההתעללות במוחלשים שבחברה, מוטלת על כלל החברה הישראלית. כל הארגונים שחברו יחד לקואליציה, פועלים מתוך אמונה שכל אדם נברא בצלם אלוהים וכי ההתייחסות לאישה ולכל אדם כחפץ וככלי למימוש יצרים פוגעת במחויבות הבסיסית שלנו לתיקון עולם ולעשיית הטוב.

 

הרב מתניה ידיד מבני עקיבא: "בני עקיבא ותנועת הבוגרים שלה שותפה לקואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות. הקואליציה בראשותה של ח"כ שולי מועלם פועלת יחד מתוך תחושה שתופעה זו לא יכולה להיות חלק מחברה יהודית וכתנועה המאמינה וחיה בערכי תורה ועבודה אנו נרתמים לכל סיוע ועזרה שתידרש על מנת למגר את התופעה הזאת."

הרבנית חנה השקס, חברת הוועד המנהל של ארגון רבני ורבניות בית הלל, שהשתתפה בדיון אמרה: "ארגון בית הלל לוקח חלק במאבק למיגור הזנות מתוך חובתנו לשים לנגד עינינו את ערכם וחירותם של הנשים והאנשים במעגל הזנות. החוק להפללת זנות, והמשאבים החינוכיים והשיקומיים הקשורים אליו, הוא הדרך הנכונה להשיב את כבוד האדם לאנשים אילו וזוהי חובתנו הדתית והמוסרית לפעול לכך.  חוק זה מאפשר לנו לומר בקול ברור וחד משמעי שצריכת זנות פירושה הפחתת צלם אלוקים באדם עלי די הפיכתו למוצר צריכה ופגיעה ברווחתו".

 

אוהד טל סמנכ"ל המזרחי העולמי: "החשיפה לנתונים הקשים ולמציאות האיומה של הזנות בישראל מטלטלת ודורשת מאיתנו, מכולנו להתעורר ולקחת אחריות. אסור להתעלם או לקבור את הראש בחול. הנפגעים מגיעים מכל המגזרים ושכבות החברה. התופעה על השלכותיה נמצאת על סף הפתח של כל אחד ואחת מאיתנו. החוק שהתגבש ע"י חברות הכנסת שולי מועלם וזהבה גלאון הוא צעד מבורך ונדרש. אני מברך על גיבוש קואליציית הארגונים הדתיים למאבק בתופעה."

 

עו״ד אביטל רוזנברגר-סרי מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות: "אני מברכת את חברותיי על הקמת הקואליציה הדתית. זהו רגע מרגש וחשוב עבור החברה הישראלית כולה. זו אמירה ברורה של הציבור הדתי שאומר בקול גדול שצריכת זנות היא תופעה אלימה, נצלנית ולא לגיטימית ושזו האחריות שלנו , של החברה כולה על כל מגזריה למגר את התופעה ולקדם את החוק לאיסור צריכת זנות ולשיקומן של הנשים במעגל הזנות.

28.06.2017

1. אני מברך על החוק אבל... (חניאל קורן)

ראשית, ברכותיי החמות ליוזמות החוק להפללת לקוחות יצאנות ולכל התומכים בו.
אבל אני חייב להעיר כמה הערות:
1. זאת בושה וחרפה איומות לכל הדתיים והחרדים במדינת ישראל. מדינת ישראל קמה בשנת 1948. ורק עכשיו, בשנת 2017, מדברים על חקיקת חוק שמטרתו מיגור היצאנות המבישה. הרי התורה הקדושה ציוותה על כך כבר לפני אלפי שנים!
היכן היו כל הדתיים והחרדים עד עכשיו?
היכן היתה עד עכשיו הרבנות הראשית וכל הרבנים הראשיים לדורותם?
היכן היו עד עכשיו המפלגות הדתיות והחרדיות - מפד"ל, ש"ס, יהדות התורה?!
הרב עובדיה יוסף?!
הרב ש"ך?!
רבים אחרים?!
בושו והיכלמו!

2. לא זאת ועוד - מי שיזם את החוק הם לא חברי כנסת דתיים/חרדים אלא שתי חברות כנסת שאחת מהן בכלל לא דתייה!
כלומר, אם הן לא היו פה, אז כנראה שלא היתה אפילו יוזמה לחקיקת החוק הזה!
בושה וחרפה!

3. חוץ מזה, אין צורך בתורה הקדושה כדי להבין שמדובר בתופעה מבישה, רעה חולה שכל אדם מוסרי מבין לבדו שצריך למגר אותה.
היכן היו כל חסידי זכויות האדם והאשה בישראל עד עכשיו?!
היכן היו כל הפעילות הפמיניסטיות עד עכשיו? הרי הפמיניזם פעיל בישראל במידה כזו או אחרת עוד מלפני קום המדינה!
רק עכשיו נזכרתם לדאוג לנשים האומללות?!
אם דאגה אמיתית לנשים באמת הייתה בראש מעיינו של הפמיניזם, אז הדבר הראשון שהתנועה הפמיניסטית הייתה צריכה לפעול למענו הוא מיגור היצאנות!
זאת מבלי לשכוח שגם גברים רבים עוסקים בזנות על כל היבטיה הרעים.
לא אשכח כיצד בראשית שנות ה-2,000, הסחר בנשים בישראל למטרות זנות פרח ושגשג. למרות זאת, לא ננקפה פה אצבע למיגור התופעה. לא היה אפילו חוק בישראל שאוסר על כך! היה צורך לחוקק חוק חדש ומיוחד כדי לאסור על כך!
ומתי חוקק החוק ומדוע? התופעה טופלה – באופן ארעי בלבד – רק כאשר קמה זעקה בינלאומית והממשל האמריקאי איים להפסיק מתן תמיכה כספית בישראל. זאת, בגלל שיש בארה"ב חוק שאוסר על מתן תמיכה כספית למדינה שיש בה סחר בנשים.
רק כאשר ארה"ב לחצה – החלו לטפל בישראל בסחר בנשים. וגם זה באופן ארעי בלבד, שהרי התופעה שבה וחוזרת מחדש.
כלומר, מדינת ישראל, על כל הפעילות והפעילים הפמיניסטים שבה, ועל כל שוחרי זכויות האדם והאזרח, פעלה בעניין רק כאשר הופעל עליה לחץ בינלאומי. הם לא הבינו בעצמם שיש לעשות זאת. העולם היה צריך להסביר להם את זה.
אנחנו צריכים שהעולם יסביר לנו דבר כזה יסודי?! בושה וחרפה!

4. לא זאת ועוד - על החוק מדברים כבר כמה שנים והוא עדיין לא נחקק - גם נכון לרגע כתיבת שורות אלו!
למה קברו/הקפיאו אותו בועדות הכנסת כל כך הרבה זמן?!
מי אחראי לכך?
מדוע נזכרו רק עכשיו להעלות אותו באוב?
אעיר שעדיף מאוחר מאשר לעולם לא – בהנחה שלבסוף יחוקקו אותו.

5. לא זאת ועוד: החוק נחקק מתוך תפיסה פמיניסטית טהורה ולא כשרה.
תפיסה לפיה לשם מיגור היצאנות יש להעניש אך ורק את הגברים.
את הנשים ללטף - ואת הגברים לאגרף.
זאת גישה לא מציאותית, לא מוסרית ולא הוגנת.
לא מציאותית - כיוון שנשים רבות אחראיות במידה רבה ולעיתים בלעדית, לכך שהן עוסקות ביצאנות. הן כיצאניות והן כסרסורות. מתוך בחירה מלאה – מבלי להתעלם מאלו שהיצאנות אכן נכפיתה עליהן, ויש לא מעטות.

לא מוסרית - התורה עצמה קובעת שהיצאנות היא חטא הן לאשה והן לגבר אבל חטאה של האשה גדול הרבה יותר.

לא הוגנת - למטבע יש שני צדדים. לא הוגן להסתכל רק על צד אחד.

לא רק שמענישים רק את הגברים, למעשה החוק לא מוציא כלל את היצאנות אל מחוק לחוק!
נכון לעכשיו וגם לאחר החוק, מתן שירותי יצאנות ימשיך להיות עיסוק חוקי למהדרין במדינת ישראל. סליחה, לא רק חוקי אלא מעל החוק - הרי היצאניות לא נדרשות לשלם כל מס שהוא לרשויות המס!

5. החוק מטיל עונשים קלים מדי על לקוחות הזנות וספק אם הלקוחות ירתעו די הצורך.

6. ספק גדול מאוד אם משטרת ישראל תאכוף את החוק.
הרי בישראל יש יצאנות בהיקף נרחב מאוד של קטינים. בתקשורת דברו על בין 1,500 ל-5,000 קטינים שעוסקים בזנות. מי שרוצה יכול לחפש מידע ביו טיוב על זנות קטינים בישראל.
אין שום צורך בחוק חדש כדי לטפל בעבירות אלו – הרי משכב עם קטין/ה מתחת לגיל ההסכמה (גיל 16) הוא עברה פלילית.
מתחת לגיל 14 זה כבר אונס סטטוטורי.
ולמרות זאת – משטרת ישראל לא נוקפת אצבע!
אז אתם רוצים לומר לי שביצאנות של בגירים ובגירות משטרת ישראל כן תטפל?! אני בספק רב מאד.

7. ומה לגבי זה שהחוק שקיים כבר במדינת ישראל כיום אוסר על סרסרות לשם זנות, השכרת מקום לשם זנות ופרסום שירותי זנות? הרי משטרת ישראל אוכפת חוקים אלו באופן בררני ורשלני ביותר!
על כל בית בושת אחד שמטופל – יש רבים אחרים שכלל לא מטופלים. וזה למרות שקל מאוד להגיע אלהם ולסגור אותם.
אז למה שמשטרת ישראל תתחיל פתאום לאכוף את החוק החדש (שעדיין לא נחקק!) - אם את החוקים שכבר קיימים היא לא אוכפת?!

8. אפילו אם משטרת ישראל תאכוף את החוק, בטוחני שבתי המשפט בישראל – שמאוד אוהבים לרחם על פושעים אבל להתאכזר מאוד אל קורבנות חפים מפשע – בטוחני שהם ירחמו על העבריינים שיתפסו ויטילו עלהם את המינימום שבמינימום.
ואפילו אם יחליטו להחמיר אתם, הם יתקלו בקשיים, שהרי החוק עצמו לא מאפשר זאת. כמו שכתבתי בסעיף 5.

למרות הכל, אני מברך על היוזמה אבל מזכיר שעדיין עבודה רבה מאד לפנינו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר