אפקט טראמפ: צ'כיה מכירה בירושלים, בריטניה מגנה

ממשלת צ'כיה הודיעה, בעקבות הצהרת ארה"ב, כי גם הם מכירים בירושלים כבירתה של ישראל אך סייגו זאת לחלקי העיר "על פי גבולות 1967". ראש ממשלת בריטניה והאיחוד האירופי: "לא מסכימים עם ההחלטה האמריקנית"

משה ויסטוך 07/12/17 07:04 יט בכסלו התשעח

אפקט טראמפ: צ'כיה מכירה בירושלים, בריטניה מגנה
נשיא צ'כיה, צילום: מדף הפייסבוק של ישראל שלי

זה היה מהיר: שעות ספורות לאחר נאומו אמש (ד') של נשיא ארה"ב הודיעה צ'כיה כי גם היא מכירה בירושלים כבירתה הרשמית של ישראל, אך אין בכוונה להעביר את השגרירות הצ'כית אליה.

עם זאת הם הדגישו כי מדובר בהכרה בירושלים המערבית בלבד, "בטרם נחתם הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים, הרפובליקה של צ'כיה מכירה בירושלים על פי גבולות 1967, כבירתה של מדינת ישראל", נאמר בהודעה רשמית שיצאה מטעם הממשה הצ'כית.

עוד נכתב, "נוכל לשקול את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, רק לאחר שיחות שנקיים בנושא עם מדינות באזור ועם גורמים בינלאומיים". נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, נחשב לידיד ותומך של ישראל ומעבר להודעה זו יש לציין כי הפרלמנט הצ'כי קיבל באחרונה החלטה דומה.

צפו בעימות שנערך בפרלמנט הבריטי בין נציג בריטניה לנשי צ'כיה לפני כחודשיים:

https://www.facebook.com/MyIsrael/videos/1696204953731358/

לעומתו, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה את התנגדותה להצהרת דונלד טראמפ, "אנחנו לא מסכימים עם ההחלטה האמריקנית להעביר את השגרירות לירושלים ולהכיר בירושלים כבירת ישראל לפני הסכם קבע". לדבריה, "אנו מאמינים שזה לא מועיל מבחינת הסיכויים לשלום באזור, השגרירות הבריטית בישראל ממוקמת בתל אביב ואין לנו שום כוונה להזיז אותה".

האיחוד האירופי פרסם הודעה ברוח דומה בה ציינו חברי כי יש בהם "דאגה רבה מהכרזתו של נשיא ארצות הברית טראמפ". לטענתם עמדתם לא השתנתה כלל וכי לדעתם, "יש להגשים את שאיפותיהם של שני הצדדים ולמצוא דרך במשא ומתן כדי להסדיר את מעמדה של ירושלים כבירתן העתידית של שתי המדינות". בנוסף לכך הם קראו "לכל המדינות באזור להפגין איפוק ולמנוע הסלמה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר