אפליה בצה"ל: חיילים חולקו ל"דתיים יותר" ו"דתיים פחות"

חיילי הסדר התלוננו כי בשל הוראת המח"ט הם אולצו להישאר בעצרת של חטיבת גבעתי במהלך שירת נשים, בעוד חיילים חרדים הורשו לצאת. דובר צה"ל: "ניתן מענה בהתאם לכללי השירות המשותף"

דויד ליבנה
כ בסיון התשעח
,
03 ביוני, 2018 11:10
חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לכתבה

חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חיילים מישיבות הסדר שמשרתים בחטיבת גבעתי טוענים כי הופלו לרעה בענייני דת לעומת חיילים חרדים. לאחרונה נכפה עליהם להשתתף באירוע של החטיבה מבלי שניתנה להם אפשרות לצאת במהלך שירת נשים, כשבמקביל אליהם החיילים החרדים הורשו לבחור לצאת או להישאר.

המקרה המדובר אירע בעצרת של החטיבה לציון 70 שנה להקמתה. בקבילה שהגיש אחד החיילים נכתב כי האירוע כלל קטעים של שירת נשים "שאני כבן ישיבה אינו יכול לשומעם מפני נאמנותי להלכה". לדברי החייל, בהעלותו את העניין בפני מפקדיו נאמר לו ש"ההוראה של המח"ט היא שרק החיילים החרדים יכולים לצאת בעת שירת הנשים ואנחנו לא". 

חיילים נוספים שזעמו על האפליה לכאורה בין המגזרים פנו בעניין לארגון "צו 1". בפוסט שפרסם הארגון בפייסבוק נכתב: "בטקס חטיבתי של חטיבת גבעתי בשבוע שעבר חולקו החיילים הדתיים לשני סוגים - אלה ש'דתיים פחות' ואלה ש'דתיים יותר'. לאלה שהוגדרו 'דתיים יותר' נאמר כי הם רשאים לצאת מהחלק בו ישירו זמרות והדבר נתון לבחירה שלהם. ולאלה שהוגדרו 'דתיים פחות' נאמר כי אין ברירה אבל הם חייבים להישאר, ואם זה מפריע הם יכולים לא להסתכל. 

"חטיבה אחת סגולה ושתי פקודות דת שונות. האם לדעתכם ההבדלה הזאת הולמת את ערכי צה"ל? את ערכי היהדות? אגב, ניחשתם נכון מדובר בלוחמים במסלול חרדי לעומת לוחמים במסלול בני"ש 'הסדר', בלי לבדוק מה אורח החיים האמיתי של כל אחד מהחיילים. והאבחנה הדתומטרית הזאת מעוגנת בפקודת השירות המשותף (סעיף 8)".

מנגד, גולש בשם זיו חיון, שטען כי הינו חייל באחת ממחלקות ההסדר וכי נכח באירוע, הגיב לפוסט של "צו 1" וכתב כי יש בו "כל כך הרבה חוסר דיוקים". הוא אף המליץ לשאר הגולשים שלא להאמין למה שנכתב. הארגון מצדו טען בתגובה כי קיבל כמה תלונות דומות בעניין שתומכות בגרסה שפורסמה בפוסט.

מצה"ל נמסר בתגובה כי "העצרת לציון 70 שנה לחטיבת גבעתי הינה אירוע המוקדש ללוחמי החטיבה ולגאוות היחידה והשתתפות כלל חיילי החטיבה בה חשובה. בהתאם לפקודות הצבא, חיילים חרדים המשרתים בכפוף לנהלי חרדים בצה"ל הורשו שלא להשתתף. בהתאם לכללי השרות המשותף ניתן מענה והדבר הוסבר מבעוד מועד. יצוין כי בסיום העצרת נערכה הופעה של להקה אזרחית בה לא חויבו כלל החיילים להשתתף".
 

03.06.2018

1. נו למה? כי הציבור הדת"ל סמרטוט הכל קדוש אצלו חוץ מעצמו (נתנאל)

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2018

2. בשביל המדינה והקבלה מהחילוניים הדתיים לאומיים ירדו כל כך למטה עד שיורקים עליהם..לחרדים הם לא יעזו (דתיה לאומית לשעבר שהתחרדה כי נמאס לה התחנפות הדתיים לאומיים )

כי מחרדים הם מ-פ-ח-ד-י-ם מבלאגנים, מהמהומות, מהפגנות, מסגירת כבישים, מחרמות כלכליות...החרדים לא פריירים...למדתי את זה מאוחר מידי

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2018

3. תעזבו את צו 1! להגיש קבילות לנציב הקבילות!!! (אריק)

בכל פעם שפונים לצבא בתלונות על אפליה וקיפוח זכויות דתיות, התשובה של הצבא היא שאין על כך קבילות של חיילים. (בדוק. כך ענה הרמטכל!)
לכן, צריך שכל חייל דתי שפוגעים בזכויותיו הדתיות, לא יפחד ויגש קבילה. רק כך הענין יעלה בצינורות של צהל למעלה, ויקבל מענה!

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2018

4. נו ברור ... (יהודי)

מי שתמיד מנסה למצוא חן בעיני אחרים מביא רק בוז על עצמו

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2018

5. אפלייה מבזה. צה"ל החליט שלחרדים מגיעה זאת בחירה אבל לדתיים הציונים לא. (רוני)

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2018

6. לא ברור לי הנחת תפילין במנחה . חומרה חדשה שהתגלתה ? (צפוני )

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2018

7. חננות סרוגות מייללות את עצמן לדעת. מי שיש לו בעיה עקרונית קם והולך. (ב.ניצן)

כן צבא לא צבא. מי שיש לו בעיה עקרונית מסרב פקודה, מסרב גם לכל פקודות מטכ"ל אם צריך. ומי שזה לא עקרוני אצלו שיעבור על ההלכה. אני לפחות, ישבתי בצינוק של כלא שש, מסרב לכל פקודות מטכ"ל עד שלצבא נמאס ממני וגורשתי מכלא שש. כן, גרשו אותי מהכלא כי יתר האסירים החלו לחכות אותי ולסרב לכל דבר. אבל זה מי שבאמת אכפת לא ולא משחק אותה כאילו. אגב, לא הייתי דתי אפילו וזה לא היה קשור לדת.

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2018

8. למעלה לחקות ב-ק כמובן (ב.ניצן)

דווח על תגובה לא ראויה
08.06.2018

9. היכן הגאוה היהודית??? (פינחס)

קומו ותצאו . מקסימום תקבלו עונש . מה יותר חשוב? המדינה , הממלכתיות או להבדיל הקב"ה והתורה??!? לכן דתיים השתתפו בגירוש מגוש קטיף. עובדים לצלם הדגל .

דווח על תגובה לא ראויה
08.06.2018

10. היכן הגאוה היהודית??? (פינחס)

קומו ותצאו . מקסימום תקבלו עונש . מה יותר חשוב? המדינה , הממלכתיות או להבדיל הקב"ה והתורה??!? לכן דתיים השתתפו בגירוש מגוש קטיף. עובדים לצלם הדגל .

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: shutterstock

חדשות השבת: מניין קרבנות הקורונה עולה, עשרות מחוברים למכונות הנשמה

קרא עוד