חדשות כיפה

אין ביקוש: כאלף דירות של "מחיר למשתכן" נותרו ללא קונים

קבלני מחיר למשתכן טוענים כי הם לא מצליחים למכור 975 דירות ב־15 פרויקטים ברחבי הארץ. משרד השיכון והבינוי אישר לחלק מהיזמים הנחה נוספת

שר האוצר משה כחלון | פרוייקט הדגל נכשל?

שר האוצר משה כחלון | פרוייקט הדגל נכשל?צילום: הדס פרוש/פלאש 90

כאלף דירות של פרוייקט "מחיר למשתכן", פרוייקט הדגל של שר האוצר, משה כחלון טרם נמכרו, זאת למרות ניסיונות שיווק חוזרים ונשנים של היזמים. לאחרונה פנו חלקם למשרד הבינוי והשיכון כדי לקבל אישור למכור את הדירות בהנחה נוספת, מעבר לזו של מחיר למשתכן. עד כה אישר משרד השיכון הנחות עבור כמה מאות דירות, בהיקף של עד 200 אלף שקל לדירה.

הפרויקטים בהם אושרו הטבות ממוקמים בירושלים, מעלות תרשיחא, קריית ביאליק, קריית מוצקין, דימונה, ירוחם, באר שבע וכרמיאל. על פי ההערכות של גורמים המקורבים לתוכנית, מספר הדירות נטולות הביקוש יכפיל את עצמו עד סוף 2019.

על פי פרסומים ב'כלכליסט', בכל הפרויקטים הדירות מצויות בשלבי בנייה מתקדמים, ולעתים אף בשלבי אכלוס. מהיום שבו נערכה ההגרלה הראשונה של מחיר למשתכן עברו הדירות שלושה שלבי שיווק, וכעת הן נמצאות בשלב הרביעי. בהגרלה הראשונה ניתנת עדיפות לקבוצה א' מקרב הזכאים (המצטרפים הראשונים לתוכנית). אם נותרו דירות ללא ביקוש לאחר זימון הזוכים, נערכת הגרלת המשך הפתוחה לכל קבוצות הזכאים. אם גם לאחר שלב זה טרם נמכרו כל הדירות, עומדות הדירות למכירה ללא הגרלה עבור כל זכאי התוכנית, משפרי דיור, ורווקים חסרי דירה בני 26‑35 (בשונה מסף הזכאות המגביל רווקים לגיל 35 ומעלה).אם גם אז הדירות לא נמכרות, על הקבלן לקבל אישור ממשרד הבינוי והשיכון כדי לספק הנחה נוספת או לשדרג את הדירה.

בנייה

בנייהצילום: פלאש 90

בפרויקט של סלע בינוי בקריית ביאליק, למשל, השקיעו היזמים מיליון שקל במיתוג ובהטבות. היזמים קיבלו אישור הוזלה נוספת ממשרד השיכון. מדובר בהנחה של 160‑180 אלף שקל לכל דירה. בפרויקט 230 דירות ונותרו בו 168 דירות שטרם נמכרו.

במסגרת הפרויקט, המחיר של דירות ארבעה וחצי חדרים בשטח של 125 מ״ר עמד על 1.33 מיליון שקל, ומחירן של דירות חמישה חדרים בשטח של 134 מ״ר עמד על 1.44 מיליון שקל. כעת הדירות יימכרו במחיר של 1.17 ו־1.26 מיליון שקל, בהתאמה.

גם הפרויקט של חברת ורדים השקעות במעלות תרשיחא קיבל אישור להנחה על הדירות שנותרו בו. 32 דירות טרם נמכרו, מתוך 247. המחיר למ"ר בפרויקט עומד על כ־6.9 אלף שקל. הדירות שנותרו ניתנות בהנחה משמעותית הנעה בין 50־200 אלף שקל לכל דירה. כך למשל, דירות במחיר של עד 1.2 מיליון שקל יימכרו כעת בהנחה של 50 אלף שקל, דירות במחיר של 1.2־1.3 מיליון שקל קיבלו הנחה של 100 אלף שקל ודירות שעלו יותר מ־1.5 מיליון שקל זכו להנחה של כ־200 אלף שקל.

פרויקט נוסף שקיבל את אישור משרד השיכון להוזיל את הדירות הנותרות בו ממוקם ברמת שלמה בירושלים. נותרו בו שלוש דירות בפרויקט של גיא ודורון לוי, הכולל 140 דירות במחיר של 12.8 אלף שקל למ״ר.

שר השיכון יואב גלנט

שר השיכון לשעבר יואב גלנטצילום: פלאש 90

מספר פתרונות עומדים על הפרק עבור קבלנים שלא מצליחים למכור את הדירות שאושרו במועצת מקרקעי ישראל, כמו אפשרות להשכירן לטווח ארוך במצב שבו הפרויקט נמצא בשלבי אכלוס. אפשרות נוספת היא רכישת חלק מהדירות בידי הממשלה לטובת דיור ציבורי. שני המהלכים הללו עוד לא מיושמים משום שנדרש גיבוש תנאים בוועדת התכנון והפיתוח (ות״פ).

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: ״על מנת להביא להצלחת מכירות ושיווקים בפרויקטים השונים של מחיר למשתכן, משרד הבינוי והשיכון בוחן לעתים מתן הנחות מהמחיר המכרזי, כשמדובר במתן הנחות מראש בלבד (כאשר טרם נבחרה הדירה), לדירה או שירות ספציפיות בפרויקט אשר נמצא קושי בשיווקן. אין המדובר בסוגיה תקדימית, והדבר נעשה במספר פרויקטים״.

מחברת גיא ודורון לוי נמסר כי "בפרויקט ברמת שלמה נותרו שלוש דירות גן, שמתומחרות במחירים גבוהים מאוד לפי שיטת החישוב של מחיר למשתכן. דירות אלה הגיעו למחיר של 2.6‑2.7 מיליון שקל. החברה נאותה לוותר על חלק מהגבייה בגין הגינה ולהנגיש את הדירות במחיר ראוי שיגלם הנחה משמעותית ממחיר השוק".

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לא מאמינה להנהגת הציונות הדתית צילום: פלאש 90. מרים אלסטר

בני ובנות הציונות הדתית: הרב פרץ, סמוטריץ' ובנט פשוט עובדים עליכם בעיניים

קרא עוד