איילת שקד נלחמת בפוליגמיה: "לא נאפשר עוד ביזוי נשים והזנחת ילדים"

לוועדת השרים לענייני פוליגמיה, בראשות איילת שקד דווח כי קיימת עלייה משמעותית באכיפה פלילית ואזרחית בעבריינים פוליגמיים, וזאת בהתאם לצעדים המחמירים שהחליטה הועדה לנקוט כלפי תופעת ריבוי נשים. תנועת רגבים: " סוכלו גורמים ניסו לאשר "בדלת האחורית" את הנצחת הפוליגמיה"

חדשות כיפה מירב כהן 07/10/18 14:37 כח בתשרי התשעט

איילת שקד נלחמת בפוליגמיה: "לא נאפשר עוד ביזוי נשים והזנחת ילדים"
איילת שקד, צילום: שלומי אמסלם

שרת המשפטים איילת שקד כינסה היום (א') את ועדת השרים לענייני פוליגמיה, שהורתה על יישום הצעדים אותם הוחלט שניתן ליישם כחלק מהמאבק בפוליגמיה, באמצעות הגברת האכיפה, המניעה, החינוך, התעסוקה והרווחה. זאת, בהמשך להחלטות הוועדה מיולי האחרון

בדיון בוועדה נחשף כי לאחרונה התקבלו מאות דיווחים למשטרה על תופעת הפוליגמיה, כולל מגופים ממשלתיים שעד כה לא דיווחו על כך, כבר הוגשו 15 כתבי אישום בנושא, חלה עליה משמעותית באכיפה של העבירה וגובה דמי המזונות שהושתו על גברים פוליגמיים עלה דרמטית. כמו כן, הובא בפני ועדת השרים כי בהתאם להחלטה הקודמת של הוועדה, נציבות שירות המדינה הוציאה נוהל שיקשה על גברים פוליגמיים להתקבל לעבודה בשירות המדינה ובמערכת החינוך

הוועדה אימצה היום את הצעת המחליטים שהגישה שרת המשפטים, לפיה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור תקים צוות יישום ומעקב אחר העקרונות שאושרו בישיבת הוועדה הקודמת. בצוות יהיו חברים 19 נציגי משרדי ממשלה ומגזר שלישי. הוא יתכנס מדי שלושה חודשים. תפקיד הצוות יהיה לתאם בין כל גורמי האכיפה, לתעל תקציבים באופן מתואם ולוודא אפקטיביות הפעילות כנגד התופעה. 

ועדת השרים הדגישה כי יש לאכוף ביד קשה את עבירת הפוליגמיה ללא חריגים, בניגוד להמלצות דו"ח פלמור. בנוסף, הוועדה תבחן האם ישנן המלצות נוספות שאין ליישמן בשלב זה.

צוות נוסף יוקם בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון פנים שיבחן את השפעת תופעת ריבוי הנישואין לנשים הפלסטיניות על תופעת הפוליגמיה ודרכים להתמודדות עמה. זאת, משנמצא בדו"ח הצוות כי בנישואין אלו ישנה חומרה מיוחדת הנובעת ממעמדן המשפטי של הנשים הפלסטיניות בישראל. ההמלצות בעניין זה יוגשו לוועדת השרים לפוליגמיה בתוך חצי שנה.

הוועדה המליצה ליועץ המשפטי לממשלה לקבוע כי דיווחי כזב לרשויות המדינה לצורך קבלת גמלאות וטובות הנאה על ידי אדם פוליגמי יהוו "נסיבה לחומרה" המצדיקה אכיפה, אף אם הנישואין הנוספים נערכו זמן רב בטרם נודע הדבר לרשויות. זאת, בהתאם להמלצות הדו"ח הקובעות כי יש לפעול בצורה אפקטיבית לצורך הפחתת תופעת דיווחי כזב במשפחות פוליגמיות המבוצעים לצורך קבלת טובות הנאה, מתוך הבנה כי טובות הנאה אלו הן חלק מן התמריצים להקמת משפחות פוליגמיות.

שרת המשפטים שקד: "מדינת ישראל מחויבת להילחם בתופעת הפוליגמיה. אחרי 70 שנה של "מערב פרוע" אנחנו מסיימים את ההפקרות בתחום. בהחלטת ועדת השרים, ממשלת ישראל אומרת לגברים פוליגמיים: עד כאן. לא נאפשר עוד ביזוי נשים והזנחת ילדים, לא נאפשר להביא נשים מהרשות הפלסטינית ומירדן לצורך פוליגמיה. דו"ח פלמור שם לו למטרה לתת טיפול יסודי בתופעה, ואת הדברים הדחופים שבו אנחנו כבר מאמצים. חשיבות נוספת של הדוח היא בעצם יצירת שיח למען כבוד האשה, מעמדה, עצמאותה וקידומה. אני מודה למנכ"לית משרדי, אמי פלמור, על עבודה מאומצת וחשובה בגיבוש המלצות הדוח".

בתגובה להקמת הצוות ליישום המאבק בעבירות הפוליגמיה, אומרים בתנועת רגבים: "מדובר בצעד חשוב והיסטורי, בדרך ארוכה עד למיגור התופעה. אנו מברכים את שרת המשפטים איילת שקד ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, שלראשונה בתולדות המדינה הובילו להקמת צוות שיפעל באופן מעשי ומשמעותי נגד עבירות הפוליגמיה"

בתנועה הוסיפו "הודות לעשייה ברוכה זו, ובזכות שיתוף פעולה ייחודי בין תנועת רגבים וארגוני נשים בחברה הבדואית, סוכלו ניסיונות מסוכנים של גורמים מחוץ למשרד המשפטים שניסו לאשר "בדלת האחורית" את הנצחת הפוליגמיה בדרך חוקית בישראל של שנת 2018. מעבר לפגיעה בקרבנות הישירים של התופעה – הנשים והילדים – לפוליגמיה המתאפשרת הודות לתעשיית קצבאות והונאת הביטוח הלאומי על חשבון הציבור כולו, יש השלכות לאומיות ודמוגרפיות מרחיקות לכת על עתיד מדינת ישראל, לכן נמשיך ללוות את פעילות הצוות באופן הדוק כדי לוודא שאכיפת החוק תתבצע במלואה".