חדשות כיפה

אחרית הימים: דו-קיום כלכלי ביהודה ושומרון - בחסות אירופית

נחשף בפרלמנט האירופי: הוקמה לשכת המסחר יהודה ושומרון. לראשונה שיתוף פעולה בין מתנחלים לפלסטינים בתחום העסקי. ראש מועצת שומרון: "מקעקעים את השקר שההתיישבות היא מכשול לשלום

ראשי ההתיישבות והתושבים הערבים

ראשי ההתיישבות והתושבים הערביםצילום: מועצה אזורית שומרון

לאחר 50 שנות התיישבות, אירוע מרגש בפרלמנט האירופי. בכנס שערכה מוא"ז שומרון, נחשפה לראשונה הקמתה של לשכת המסחר של יהודה ושומרון, שהוקמה במשותף ע"י פלסטינאים ומתנחלים מתיום העסקים, שמטרתה: יצירת שיתופי פעולה כלכליים-עסקיים בין מתנחלים ופלסטינים לרווחת כל הצדדים. 

מדובר ביוזמה משותפת של גורמים מהשומרון ואריאל בהם: אבי צימרמן יו"ר הקרן לפיתוח אריאל ומנהיגים פלסטינים מקומים, כאשר מי שהאמין במיזם ופרש עליו את כנפיו הוא ראש מועצת שומרון יוסי דגן. 

המיזם החל לרקום עור וגידים לפני כשמונה חודשים ונחשף לראשונה לציבור בכנס הסברה שקיימה יחידת קשרי החוץ של המועצה האזורית שומרון בשבוע שעבר בפרלמנט האירופי בבריסל, כחלק מהפעילות המשותפת עם קבוצת הידידים של יהודה ושומרון בפרלמנט האירופי שהוקמה רק לפני שנה וחצי ביוזמת המועצה האזורית שומרון וכחלק מהמלחמה בארגון ה BDS ונסיונות החרם נגד ישראל.

בכנס השתתפו כ-150 אנשים בהם כ-20 חברי פרלמנט אירופי, חברי הפרלמנט הבלגי והפלמי, כ- 10 דיפלומטים ממדינות שונות וכן פלסטינים וישראלים שהציגו את המיזם הייחודי ואף חתמו על אמנת תמיכה בפעילות לשכת המסחר יהודה ושומרון שבה נכתב בין השאר: "אנו מחוייבים לקידום מסחר חופשי בכל רחבי יהודה ושומרון לכל האוכלוסיות. אנו תומכים בעבודתה של לשכת המסחר של יו"ש ומעודדים עסקים לשתף פעולה עם עבודת לשכת המסחר ולקדם שיתופי פעולה עסקיים ביניהם"

ראש מועצת שומרון יוסי דגן פתח את האירוע ואמר: "באנו לכאן ישראלים וערבים מיהודה ושומרון כדי לקעקע את השקר הזה. השקר ארוך השנים הטוען כי ההתיישבות היא מכשול לשלום השקר של הרשות הפלסטינית שמטרתה להרוס ולא לבנות. באנו לספר את הסיפור האמיתי. ולהציג את הדו קיום האמיתי. דו קיום כלכלי שבא כעת לידי ביטוי במיזם היפה הזה"

בסאם עיד מנהיג פלסטיני מיריחו אמר בכנס: "תנועת ה-bds משתמשת בפלסטינים לצרכים פוליטיים ולא מניבה להם עזרה כלכלית.  האגנדה של bds היא לגרום להרס של מדינת ישראל ולא לעשיית שלום בין ישראל לפלסטינים. אני דורש מהפרלמנט האירופי לקחת בחשבון את האינטרס ההומניטרי הפלסטיני ולא את האינטרס הפוליטי שלהם עצמם. אני נמצא היום כאן כדי לתמוך בשיתוף הפעולה הכלכלי הקיים בין הפלסטינים למתנחלים ולדרוש מהפרלמנט האירופי לתמוך במהלך הזה"

קייס מזאריב, מנהיג בדואי מהכפר זרזיר שבצפון הארץ, הממונה על פיתוח עסקים בינוניים וקטנים במגזר הערבי הארץ שהשתתף אף הוא בכנס אמר: "שיתוף פעולה כלכלי הוא המפתח לשלום. אני מכיר אנשי עסקים פלסטינים רבים שהיו מאוד שמחים לקיים קשרי מסחר עם שכניהם הישראלים ביו"ש. הם לא יכולים לעשות זאת מכיוון שהרשות הפלסטינית לא מאפשרת לדבר הזה להתקיים. לצערי מספר אנשי עסקים פלסטינים ביטלו את ההשתתפות שלהם בכנס הזה רק משום שהם קיבלו איומים ישירים על חייהם מהרשות הפלסטינית במידה וישתתפו בכנס כאן בבריסל. זה חייב להשתנות". 

אבי צימרמן, נשיא לשכת המסחר וממקימיה: "לשכת המסחר והתעשיה יהודה ושומרון הוקמה ב-2017 בתור עמותה רשומה, ללא כוונות רווח. המטרה היא צמיחה כלכלית אזורית למען המגזר העסקי באמצעות המגזר העסקי. החיבור בין עסקים פלסטינים לעסקים ישראלים הוא חיבור טבעי. על אף החסמים המלאכותיים שהוקמו בצל הפוליטיזציה 25 השנים האחרונות, הדרך ליציבות, קיימות ושגשוג הדדיים במרחב עובר באמצעות שיתופי פעולה".

על אף חשיפת המיזם, שיתופי הפעולה בין הישראלים לפלסטינים נשמרים מתחת לראדר לעת עתה וזאת מחשש לחייהם של הפלסטינים המשתתפים בו. אולם ניתן לציין כי מדובר בשיתופי פעולה בתחום הטקסטיל, הרכב ובתחומים נוספים והשת"פים הולכים ומתרחבים מיום ליום.

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עלמא דשקרא צילום: ללא

מילת הקסם אברקדברה – זה עובד?

קרא עוד