ONE STOP SHOP : כל מה שאת צריכה במקום אחד

נשים במעקב ההיריון נדרשות לבצע בדיקות רבות. כשמדובר בהיריון בסיכון גבוה יש עוד הרבה מרכיבים בטיפול, כדי שהן לא יצטרכו למצוא עצמן גוררות רגליים בין בדיקה לבדיקה קיים המרכז לרפואת אם ועובר בבית החולים "ליס", בו הן מקבלות את כל הטיפול הנדרש במקום אחד

חדשות כיפה 04/09/19 09:46 ד באלול התשעט

ONE STOP SHOP : כל מה שאת צריכה במקום אחד
צילום: shutterstock

המרכז לרפואת אם עובר הינו מרכז אחד המעניק לנשים בהריון מורכב (בסיכון גבוה) סוג של "בית" עוטף שמלווה אותן עוד טרם ההריון, במהלך ההיריון ועד הלידה המצופה באופן מקצועי, אנושי ובטוח. 
כידוע, כבר בשנת 2011 הגדיר משרד הבריאות מהן הריונות בסיכון גבוה, והחליט כי המעקב והטיפול בהם יבוצעו רק במרכזי בריאות האישה ייעודיים בקופ"ח או בבתי החולים ע"י צוות ייעודי המוכשר לכך.

בבית החולים "ליס" פועל המרכז לרפואת אם ועובר בראשותם של פרופסור יריב יוגב ופרופסור מיכאל קופרמינץ ועוד מספר רב של רופאים מומחים בתחום הריון בסיכון גבוה, אחיות ודיאטניות. שוחחנו עם פרופסור יוגב לשמוע מה המיוחד במרכז זה.

מה מטרת המרכז לרפואת אם ועובר?

מטרת המרכז ללוות את האישה משלב תכנון ההיריון ועד לתהליך הלידה במקרים מורכבים של מחלות רקע שונות. המרכז מעניק למטופלת המגיעה אליו חוויה של - ONE STOP SHOP כאשר במסגרת הביקור הרפואי היא פוגשת צוות רב תחומי בהתאם למחלת הרקע, או לטיפול אותו היא אמורה לקבל במרפאות. במרכז, האישה תקבל מאיתנו את כל הדברים הנילווים למעקב ההיריון כולל הערכת אולטרסאונד במכון גדול ויסודי, ייעוץ אחות, מוניטור וכל בדיקות האולטרסאונד הנדרשות. כל מה שהיא צריכה היא מקבלת כאן.

לדוגמא, במרפאת סוכרת בנוסף לגניקולוג המומחה בהריונות בסיכון גבוה, תראה המטופלת רופאה אנדוקרינית מומחית בסוכרת ודיאטנית. במרפאה הקרדיולוגית המשולבת תיבדק המטופלת על ידי רופא המומחה בהריונות בסיכון גבוה ורופא קרדיולוג המומחה במחלות לב בהריון. וכך גם ביתר המרפאות המשולבות אנו מעניקים מערך תומך ונכון יותר לליווי המטופלת המוגדרת עם הריון בסיכון גבוה.
לאחרונה נפתחה מרפאה מטבולית חדשה במרכז, שמטרתה להעניק שירות לנשים עם משקל עודף בתחילת ההיריון, או לנשים עם הפרעה בפרופיל השומנים עם או ללא טרום סוכרת. במרפאה צוות רב תחומי הכולל רופא מומחה להריון בסיכון גבוה, דיאטנית ועובדת סוציאלית.

צילום: shutterstock

המרכז מתעסק רק במחלות קודמות להריון או גם במצבים הריוניים הגורמים לסיכון?

מרכז אם ועובר מצליח לתת מענה לאישה גם במצבים הריוניים שהם מצבים מורכבים שאינם קשורים לתחלואה לפני ההריון, כמו חשד לפיגור בגדילה התוך רחמית או סוכרת הריון שאותה יש לכ 10% מהאוכלוסייה, נשים אלו יגיעו אלינו למרפאת הסוכרת בה יש רופא מומחה לסוכרת, רופא מומחה להריון בסיכון גבוה, יש דיאטנית, יש אחות מיוחדת ושם הן יקבלו את כל המעקב והטיפול התואם למצבן. 

אלו מרפאות קיימות במרכז אם ועובר?

קיים מגוון של מרפאות במרכז, כמו מרפאת הריון בסיכון כללית, מרפאת סוכרת, מרפאת מניעת לידה מוקדמת, מרפאת הריון מרובה עוברים, מרפאה מטבולית, מרפאת CMV בהריון, מרפאת זיהומים בהריון, מרפאה טרטוגנית (ייעוץ תרופתי בהריון). וכמובן ישנן גם המרפאות המשולבות בהן תחומים שונים כמו קרדיולוגיה, גסטרו וכבד, מחלות מעי דלקתיות, נוירולוגיה, ראומטולוגיה, ואנדוקינולוגיה, כל אלו משלובות עם רופאים המתמחים בהיריון בסיכון גבוה. 

כיצד מגיעות נשים אליכם?

נשים יכולות להיות מופנות אלינו על ידי הרופא המטפל, טופס 17 או להגיע באופן עצמאי על מנת לקבל את כל השירות והטיפול והמעקב הרפואי הנדרש להן. 

עד איזה שלב נשים מלוות על ידי הרופאים שלכם?

הנשים מלוות אצלנו עד לסוף ההיריון והלידה עם הרופאים המומחים למחלות הספציפיות מהן הן סובלות. בנוסף, אנו מפעילים מרפאה ייחודית לתכנון לידה - המיועדת לנשים לאחר ניתוח קיסרי או לאחר ניתוחי בטן, לידת תאומים המעוניינות לתכנן את ההיריון כך שהלידה תסתיים בלידה נרתיקית ועוד. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר