פתקים ומכתבים לילדיי ולי - ההכנות החשובות לי לראש השנה

פתקים פתקים, בערב החג, אני מנסחת מכתבים אישיים מושקעים לכל ילדיי. לכל אחד ואחת אני פותחת את החלון המיוחד לו במיכל האימהי, ומציצה פנימה על אירועי השנה החולפת. מרעיפה ברכות ותפילות לשנה הקרובה

ד"ר חנה קטן
כח באלול התשעט
,
28 בספטמבר, 2019 20:47

צילום: shutterstock

אחד מהסיפורים המתוקים ביותר של חיים ולדר, בסדרת ספריו- אנשים מספרים על עצמם' הוא הסיפור על הפתקים בכותל. גיבורת הסיפורת, מתמידה להגיע עם בעלה הצדיק לכותל תדיר, ומבלה את רוב זמנה בקריאת הפתקים שנתחבו בדמע בין אבני הכותל הטובים. כוונותיה צחים וטהורים כשלג- עולם חסד ייבנה. היא מקימה מפעל חסד, יש מאין, מהעיון המדוקדק באותיות הזועקות, היא רוקמת שידוכים, ומעניקה עזרה ליתומים ולאלמנות. עולם חסד ייבנה. וכעת זה נגמר.

בימים האחרונים פונו עשרות אלפי הפתקים שהוטמנו בין אבני הכותל, ונאספו לתוך שקיות אטומות, כדי לשמור על פרטיותם, מעיני נשים סקרניות, למשל. הפתקים, ששוגרו מכל קצוות תבל- מוויאטנם, והונג קונג, מקולומביה ואינדונזיה, ימצאו את מנוחתם בהר הזיתים.
וגם אני עסוקה בפתקים הפותחים את הלב. ראש השנה בפתח. בן אדם- מה אתה נרדם. 'קומי, תכיני את החג', לוחשות לי הקירות. 'הם ממתינים לך בדממה'. הירקות  והתבלינים, והמרקים שמבעבעים בסירים, והדגים, והעופות....העוגות, והגלידות, וסלט הפירות. אוי. והסימנים. שתי ספרות, לא פחות.
בביתנו הקט, שולחן הסדר ושולחן ראש השנה עמוסים בסימנים. בפסח-מוגשים כעשרה מיני כרפס- ירקות מלוחים ומתוקים- מילון, אננס, אבטיח, בננה, מלפפון, וכמובן גם תפוח אדמה. וכך גם בראש השנה. אנחנו מסובים, וכל המרבה בסימנים- הרי זה משובח.

אבל האמת היא שכל זה איננו מעסיק אותי. התרומה שלי למצב הגסטרונומי של ביתי מסתכמת באפיית חלות עטופות בדמע. לפעמים ,כשנחה עלי הרוח, וכשהשעון הוא סלחני, אני מפליגה באפיית דג או עוף בתנור. אבל בערב ראש השנה ,מזריחת החמה ועד לפרידה לעת ערב משנה שחלפה, אני עסוקה. ולא במטבח. אני עסוקה בפתקים.
פתקים פתקים, בזה היום, אני מנסחת מכתבים אישיים מושקעים לכל ילדיי. לכל אחד ואחת אני פותחת את החלון המיוחד לו במיכל האימהי, ומציצה פנימה על אירועי השנה החולפת. מתבוננת, נעצבת, וגם שוחקת. מרעיפה ברכות ותפילות מתחרזות, והמלאכה מרובה. היא אורכת שעות מרובות. על כיסאי ללא ניע, אני מרעיפה אימהות, מקווה שהצלחתי לגעת ולהאיר את חלונו, גם אם התריסים מוגפים כעת. 

ואז, מגיע הגרנד פינלה, המכתב החשוב ביותר- זה שאני כותבת לעצמי. פתקים שאני תוחבת פנימה. על לוח ליבי אני תולה שלט, על הקרום החיצון: 'כניסה חופשית. זהירות- כאן חושבים. כאן מתבוננים. כאן מתקנים'.
כאן מודים אלפי הודיות לריבון הכול, על שנה בה זכיתי לכל כך הרבה מתנות. כלה חדשה ומתוקה. נכדים שהגיחו לאוויר העולם. זכיתי להיות במקום בו אני יכולה לפתוח לבבות מידי יום. ומנסה מאד לייקר את הזכות. על לוח ליבי מוחקת טעויות ומבקשת הזדמנות שנייה. אני מונה את המשימות החדשות שנטלתי על עצמי בלב שמח.
ומתפללת על הבדידות. על האלמנות החדשות, על הגרושים והגרושות, על היתומים והיתומות. הרווקים והרווקות, על  יהודי התפוצות האובדים, על הנשמה  של הנער או הנערה שקמלה בבדידותה אל מול מסך אילם. על מאתגרי הפריון שכל כך רוצים. ומברכת אותך בכל ליבי שתהיי שנת פריון.
אולי אעביר את הפתקים שעל לוח ליבי לגיבורה של חיים ולדר? היא בוודאי תדע מה לעשות אתם.

 

לטורים נוספים:

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ד"ר שרון אלרעי צילום: משרד הבריאות

מחליפה לסיגל סדצקי: ד"ר שרון אלרעי

קרא עוד