משרד הבריאות מזהיר: הכנת תחליף חלב אם שלא על פי הוראות היצרן, מסכנת את חיי התינוק

תינוק שאושפז ביחידה לטיפול נמרץ עקב הכנה לא נכונה של תחליף חלב אם, הביא את משרד הבריאות לפרסם הנחיה: "מהילת יתר פוגעת בערך התזונתי כך שהתינוק לא מקבל את כל צרכיו. מהילה לא מספקת יכולה לשבש את איזון המלחים בדמו ולסכן את חיי התינוק"

אביחי ישראל, חדשות כיפה 03/01/22 08:26 א בשבט התשפב

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

בעקבות אשפוזו של ילד ביחידה לטיפול נמרץ, לכאורה, עקב הכנה לא נכונה של תחליף חלב אם (תמ"ל) באמצעות מכשיר בר מים לתינוקות, להכנת תמ"ל וכן בעקבות דיווחים על תופעות של חוסר עליה במשקל בתינוקות שהוזנו בפורמולות שהוכנו במכשירים אלה, מודיעות המחלקה לאם לילד ולמתבגר והוועדה לבדיקת הטעייה בפרסום במשרד הבריאות ומפרסמות הנחיה לציבור.

תינוקות

תינוקות צילום: shutterstock

"מהילה לא מספקת יכולה לשבש את איזון המלחים בדמו ולסכן את חיי התינוק"

בהודעה נכתב כך: "חלב אם הינו המזון המתאים ביותר לתינוקות. ארוחת הנקה מספקת את כל צרכיו התזונתיים של התינוק ואין צורך להשלימה בדבר. תוספת של חליף חלב אם (תמ"ל) לארוחת הנקה עלולה לגרום להפחתה בייצור חלב האם, להזנת יתר ולהשמנה".

"במידה ובחרתם להשתמש בתרכובת מזון לתינוקות, הכנת התרכובות חייבת להיעשות בהתאם להוראות יצרן התרכובת ובמהילה מדויקת של התרכובת. הכנת תמהיל התרכובת באופן שאינו תואם את ההנחיות עלולה לסכן את ילדכם. מהילת יתר פוגעת בערך התזונתי כך שהתינוק לא מקבל את כל צרכיו. מהילה לא מספקת יכולה לשבש את איזון המלחים בדמו ולסכן את חיי התינוק. לפיכך ישנה חשיבות רבה:

  • לבדוק את הוראות היצרן על גבי הקופסה של התמ"ל.
  • בכל מקרה בו מחליפים תמ"ל יש לבדוק את ההנחיות הספציפיות לאותו סוג תמ"ל.
  • יש להשתמש בכף המדידה שבקופסה ולא להחליפה בכף מדידה אחרת.

בנוסף, תמ"ל יכול להיות מצע פורה לחיידקים ולכן חשוב להכינו בתנאי תברואה נכונים כפי שמפורט בעלון הכנת תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) עד גיל שנה".

מכשירים להכנת תמ"ל ערבוב וחימום

במשרד הבריאות מזהירים גם לגביי המכשירים: "המכשירים להכנת תרכובת מזון לתינוקות אינם בפיקוח של משרד הבריאות או גורם בינלאומי אחר. מבירור מול ה FDA ומכון התקנים עולה כי אישורם מתייחס לחומרים מהם נוצר המכשיר ותקינות מערכת מחשמל ולא לאופן בו הוא פועל, בטיחותו ויעילותו בהכנת הפורמולה. יש כמה סיבות לחשוש לאופן ההפעלה של המכשירים:

  • המים במכשיר להכנת תמ"ל יכולים שלא להגיע לטמפרטורת רתיחה.
  • המים במכשיר עומדים ועלולים להוות מקור לגדילה של עובש וחיידקים.
  • יתכנו זמנים בהם המכשיר אינו פועל כיאות כך שמהילת תרכובת הפורמולה לא מתבצעת בהתאם להוראות יצרן התמ"ל".
  •  

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר