איך נתמודד כשהגדולים הופכים קטנים?

המעבר לבית ספר חדש הוא גם הזדמנות של צמיחה עבור הילדים, איך נעזור להם להפוך את המעבר המאתגר להזדמנות פז לצמיחה והתפתחות, ואפילו לדף חדש עבורם? הנה חמישה צעדים שיקלו על המעבר של ילדיכם

חדשות כיפה, בשיתוף דנית דברה
כד באב התשעט
,
25 באוגוסט, 2019 15:09

צילום: shutterstock

המעבר מבית הספר היסודי לחטיבה – מביא איתו אתגרים רבים. בעוד בית הספר היסודי לרוב קטן ואינטימי, ובו צמחו הילדים מהגן, גדלו והתפתחו יחד והפכו לבוגרים של בית הספר אליהם נושאים הקטנים את עיניהם בהערצה. חטיבות הביניים על פי רוב הן גדולות, ברגע אחד הופכים בוגרי היסודי לצעירים של בית הספר, בהפסקות הם מוקפים בבני נוער שאינם מכירים, גבוהים ומתוחכמים מהם בהרבה ויכולים להיתפס, לעיתים, מאיימים. 
בנוסף, הדרישות הלימודיות עולות. יום הלימודים ארוך יותר, קצב המבחנים גובר והם נחשפים למקצועות חדשים וקשים, אותם לא הכירו. 

המעבר לבית ספר חדש הוא גם הזדמנות של צמיחה עבורם, איך נעזור להם להפוך את המעבר המאתגר להזדמנות פז לצמיחה והתפתחות, לעיתים אפילו לדף חדש עבורם? 

הנה חמישה צעדים שיקלו על המעבר של ילדיכם: 

  • קחו את ילדיכם לביקור בבית הספר החדש, תסתובבו איתם יחד בשטח בית הספר, במגרש ובשטחים הפנימיים, תציצו לכיתות, מצאו יחד את חדר המורים, הקפיטריה, השירותים, עודדו אותם לשחק בחופש דווקא בבית הספר החדש. הכרות עם הסביבה הפיזית מחזקת את תחושת השייכות והופכת מקום זר למוכר. 

  • אם לילדכם יש מקצועות בהם ההישגים שלהם חלשים יותר, עזרו להם להתקדם בחופשת הקיץ ובחודשים הראשונים של השנה, בכך ירגישו בטוחים יותר ויתחילו את המסע החדש בתחושת מסוגלות גבוהה יותר. נצלו את חודש החגים, בו ימי הלימודים דלילים בכדי להתקדם ולהתחזק במקצועות אלו. 

  • עודדו אותם להכיר ילדים חדשים שעוברים לאותו בית ספר, שקפו להם שכמו שהם חוששים, כך גם ילדים אחרים חוששים וישמחו, כמוהם, להכיר ולהרחיב את מעגל החברים שלהם. 

  • דברו על חששות. תאום ציפיות הוא כלי מצוין לשחרור מהלחץ. אל תתעלמו מהפיל. להיפך, תתיידדו אתו. שאלו אותם מה יעזור להם, מה יהפוך את המעבר לקל יותר עבורם. גם אם לא תוכלו לספק עבורם את כל הפתרונות, עצם השיח הפתוח והמאפשר על הנושא, משחרר ומקל. 

  • עודדו אותם. עידוד הוא כלי חינוכי מהמעלה הראשונה. עידוד הוא שיקוף של החוזקות היכולות וההצלחות, של הרגל החזקה של ילדיכם. "אתה תלמיד מצוין" "תראה איך הצלחת יפה בלימודים ביסודי" "אתה חבר טוב וכולם אוהבים אותך ושמחים להיות בחברתך" העידוד מאפשר לילדים וגם לנו המבוגרים להישען על החוזקות שלנו כשאנחנו צולחים את האתגר. 

ולבסוף, פשוט היו שם בשבילם. עצם הנוכחות ההורית שלנו, ההקשבה, שיקוף החוזקות והעידוד, תיתן להם את ההרגשה שהם מסוגלים, שאנחנו, ההורים, מאמינים בהם.

הכותבת דנית דברה, מנכ"לית עמותת שניר, הפועלת לקידום מתן שוויון הזדמנויות בחינוך ובתרבות. 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו. שם סוף לסאגה צילום: תומר נויברג / פלאש 90

סוף לסאגה: נתניהו נותן אור ירוק למעלית במערת המכפלה

קרא עוד