בית שאן: עבר מסעיר והווה מסעיר לא פחות

למי שעוד לא יודע, בגן הלאומי של בית שאן הקדומה המראות מרהיבים ואסור להחמיץ את החזיון האור קולי לעת ערב. בנוסף, רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור לילי גסטרונומי בעיר. בית שאן - לא מה שחשבתם

חדשות כיפה 01/10/17 11:08 יא בתשרי התשעח

גן לאומי בית שאן, צילום: טל גליק
גן לאומי בית שאן, צילום: טל גליק

עבר מסעיר לא חסר לבית שאן. חומותיה נשאו את גופותיהם של המלך שאול ובניו, לאחר הקרב עם הפלשתים בגלבוע. הרבה יותר מאוחר, בתקופה ההלניסטית, נוסדה כאן עיר חדשה ומפוארת בשם סקיתופוליס, שרחובותיה עוטרו בעמודים ובמקדשים, בתיאטראות ובשווקים, בבתי מרחץ ובמזרקות מים. 

בתקופות הרומאית והביזנטית הגיעה העיר לשיא פארה והותירה אחריה שרידים מרתקים, בהם יכול לצפות כיום כל מי שמבקר באתר. רעידת האדמה שהתחוללה בבית שאן בשנת 749 גרמה לחורבן העיר ולנטישתה. כל מה שנשאר לארכיאולוגים לעשות הוא לחפור, לגלות את האוצרות ולקומם מחדש את העיר מהריסותיה. 

לביקור ממצה באתר יש להקדיש כשעתיים. העיר הביזנטית השתרעה משני צדי נחל חרוד, אך הביקור בגן הלאומי מתמקד בחלק שמדרום לנחל. מסלול הסיור באתר עובר ברחוב עמודים מפואר ("רחוב פלאדיוס"), ממשיך לבית מרחץ ענק שהשתרע על שבעה דונם ולתיאטרון נהדר, שהכיל 7,000 מושבים ומתקיימים בו מופעים גם כיום. 

בקצה רחוב העמודים נחשפו מקדש ושרידי מבנה מזרקה מפואר (נימפיאון). רחוב העמודים הגיע עד לנחל חרוד, שם נמצאים שרידי גשר רומי. מעל כל אלה מתנשא תל בית שאן, מקומה של העיר המקראית. מראש התל נראים היטב נופי בקעת בית שאן והעיר הגדולה שלמרגלותיו.
גם מחוץ לתחום הגן הלאומי יש בבית שאן אתרים מעניינים, ביניהם האמפיתיאטרון ומבנה הסראיה העות'מאני. 

לילות שאן

לילות שאן צילום: דורון ניסים

מופע "לילות שאן" – חוויה רב חושית בבית שאן הקדומה
המבקרים ברחבי הגן יוכלו לחזות בתכנית אור קולית בתלת מימד שתכניס אותם בשערי העיר ותפגיש אותם עם דמויות הסוחרים שבאו מהסהר הפורה לסחור בשווקי בית שאן. המבקרים ייחשפו לטעמים ולריחות תבליני השוק ויפגשו עם דמויות אנשי העיר הקמות לתחייה לאחר 2000 שנה.
המופע "לילות שאן" מאפשר הצצה למראות בית המרחץ ובריכות הרחצה העתיקות וקערות השמנים מברונזה. לאחר מכן עוברים האורחים למרגלות מקדש דיוניסוס, לשהות בכעין קפסולת זמן רגע לפני רעידת האדמה. לסיום, מתאפשר גם ביקור באחד ממופעי העיר העתיקה כפי שהתנהלו בתיאטרון הרומי. 
המופע המושקע והייחודי מושך קהל מבקרים רב הנהנה מחוויה ייחודית. כמו כן יאפשר המופע, המתקיים בשעות הלילה, ביקור באתר גם בשעות הקרירות יותר של היממה. המופע מרתק ומרגש ואין ספק כי המבקרים זוכים לחוויה ייחודית, המעניקה גם ידע והבנה מעמיקים יותר על קורות העיר בימי קדם, על האווירה ועל הלך הרוחות באותם ימים.
אתם מוזמנים לבקר ולהשתתף במופע המרהיב. 
לפרטים, הרשמה ותשלום חייגו כוכבית בטבע *3639

אורות, צלילים וטעמים בלילות שאן 
רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לחוויה לילית וגסטרונומית בעיר העתיקה.
נפתח את הערב במופע אור-קולי מרהיב "לילות שאן" נמשיך בסיור ברחובות העיר העתיקה, לצלילי נגינת נבל וממופע להטוטני אש ונקנח במטעמים של תושבי המקום (בתשלום סמלי).
היכן: גן לאומי בית שאן
מתי: ראשון ושני 8-9.10 
בהרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639* שלוחה 6 או בטלפון 04-6481122
מחיר: מבוגר- 55 ₪, ילד- 45 ₪ , מנויים- 28 ₪ , סטודנט/ חייל- 45 ₪, אזרח ותיק- 28 ₪. 

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן צילום: טל גליק


 

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר