ישיבת ההסדר בירוחם חגגה חצי יובל

בסוף השבוע נערך בירוחם אירוע לציון חצי יובל להקמתה של ישיבת ההסדר בעיר, בהשתתפות אלפים מבוגרי הישיבה, ידידיה ותושבי העיר: "מאחל לכם שבכל מקום אליו תגיעו תמצאו את ירוחם"

חדשות כיפה
ד בתמוז התשעט
,
07 ביולי, 2019 21:08
בוגרי הישיבה באירוע

בוגרי הישיבה באירועצילום: באדיבות הישיבה

בסוף השבוע האחרון התקיים אירוע לרגל 25 שנים להקמת ישיבת ההסדר בירוחם. במהלך הערב התקיימו מעגלי שיח של בוגרי הישיבה ורבניה על הקשר עם בית המדרש תוך רצף החיים, על ערכי הישיבה ותורתה ועל הציפייה לעתיד משותף של הישיבה ובוגריה. בסיום הערב התקיימה עצרת בה נשאו דברים רבני הישיבה ונציגי הבוגרים. בנוסף, הוקרנו סרטונים המציגים את רוח הישיבה ועשייתה לאורך השנים.

באירוע, בו השתתפו כ-1,500 איש מקרב תושבי ירוחם, תלמידי הישיבה, ידידיה, בוגריה ובני משפחותיהם, השתתף גם הרב אליהו בלומנצויג ראש הישיבה, סגני ראש הישיבה הרב אוריאל עיטם והרב חיים וולפסון, הרב יצחק שלו רבה של העיר ירוחם, ח"כ מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם הגב' טל אוחנה, הרב יוסף צבי רימון רב המרכז האקדמי לב וקהילת אלון שבות דרום והעיתונאי אלישיב רייכנר בוגר מחזור א' בישיבה. הערב עסק רבות בקשר העתידי בין הישיבה ובוגריה, ואף הושקה בו קהילת בוגרי ישיבת ההסדר ירוחם. האירוע נערך תחת הכותרת "חיים ברוח ירוחם" והציג את שלושת המעגלים – חיים, רוח, ירוחם.

בוגרי הישיבה באירוע

בוגרי הישיבה בצילום משותףצילום: אור אלכסנברג

ישיבת ההסדר בירוחם הוקמה לפני כ-25 שנים על ידי שמוליק בן שלום, פעיל התיישבות חברתי, והרב אליהו בלומנצויג כשלנגד עיניהם עמד החיבור בין לימוד התורה המעמיק ושותפות לעם ישראל. יחד עם חברים נוספים לדרך, הם החלו בגיוס תלמידי ישיבה והשתלבו בעשייה חברתית בירוחם. הקשר בין הישיבה ליישוב ההולך ומתפתח נותר בעינו, תלמידי הישיבה מתנדבים בעיר במסגרות שונות ונמצאים בקשר חי ושוטף עם התושבים. לאורך השנים חרטה הישיבה על דגלה לימוד תורה מעמיק יחד עם מעורבות גבוהה עם הציבור, דבר שבא לידי ביטוי גם בתפיסה הממלכתית של הישיבה. באופן טבעי, רקמה הישיבה על הפרוכת בבית המדרש את הפסוק מתהילים: "חסד ואמת נפגשו, צדק ושלום נשקו".

"במהלך השנה הראשונה הקמנו את קרן הצדקה", סיפר הרב אודי רט, בן מחזור א' בישיבה. "אחד המשפטים ששמוליק בן שלום אמר וזכור לי עד היום היה: אני לא צריך שתגורו דווקא בירוחם, אני רוצה שלכל מקום אליו תגיעו בעתיד תמצאו את ירוחם".

ראש ישיבת ההסדר בירוחם הרב אליהו בלומנצויג: "כאן, בבית המדרש הזה, רקמנו ונמשיך לרקום יחדיו חלומות רבים. כאן למדנו להתבונן בכנסת ישראל על שבטיה ומשפחותיה, ללמוד לחוש בערנות וברגישות את זרמי השעה ולעיין היטב בדרכנו. אנו מקווים שהתכנסות מרגשת זו, תעוררנו להתאהב כל בוקר מחדש בחלומותינו, ומכוחם להניע ולהאיר את נתיבות חיינו".

07.07.2019

1. מרגש מאד (לוינשטרן)

אוהבים את הישיבה. רבניה. תלמידיה ובוגריה.

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

2. סוד אפל (דוד)

נחשף הסוד האפל ביותר של ה"עדה" האתיופית אותו הם מסתירים בקפדנות מהישראלים:

1 האתיופים הגיעו לישראל עם העבדים שלהם ה"ברייה". מבלי שהרשויות בישראל ידעו על כך.

2 האתיופים עוד באתיופיה כפו על ה"ברייה" את העבדות רק בגלל שהם שחורים יותר.
ה"ברייה שחורים בעלי שער מקורזל ושיניים לבנות והם כהים בעורם יותר מהביתא ישראל".

3 גם ילדיהם של הברייה נחשבו כעבדים במשפחה שהחזיקה אותם. וכך היו "אדונים" רבים מ"הביתא ישראל" שהחזיקו שפחות ברייה בבתיהם לצרכים מיניים בלבד. וידועים גם מקרים הפוכים של "גבירות" שהחזיקו עבדי בריה בבתיהן לצרכים מיניים.

4. היה מקובל שאדונם של הברייה יביא מהם צאצאים אם כי אלו לא נחשבו בשום אופן כיורשים שווי זכויות.

5 "הביתא ישראל" ציפו שהברייה שלהם מאתיופיה ימשיכו לעבוד אותם ולשרת אותם גם בישראל ואכן כמה מהברייה שהגיעו לארץ בעיקר המבוגרים יותר נשארו להתגורר ולעבוד בבתי אדוניהם לשעבר כמובן ללא תשלום. גם אלו שקיבלו את עצמאותם בתעודת זהות כחולה נשארו עבדים!

6 על מדינת ישראל להקים וועדת חקירה ממלכתית כדי לחשוף אחת ולתמיד את הגזענות הצביעות והרוע הלא נתפסים של ה"עדה" האתיופית. לחקור על החזקת עבדים אתיופים ממוצא "ברייא" (כהים יותר) בכפייה על ידי אתיופים ממוצא ה"צ'ואה" (כהים פחות) כיום בישראל!!!

7 גם היום בישראל, הגזענות הפנימית נמשכת. חיילים ממוצא אתיופי סירבו לקבל את מרותו של מפקד מבני הברייה.

8 אחוז קטן של דם "ברייה" בדמו של אדם הופך אותו לפי ה"עדה האתיופית" אוטומאטית ל"ברייה מלא" ו"הכתם" לא יכול להתנקות. האתיופים בישראל מסתייגים בתוקף מנישואין ל"ברייה".

מקורות:
חוקרת הפולקלור הגר סלומון. האנתרופולוגית שלווה וייל. מלכה שבתאי. נטשה מוזגוביה.

נחשף בכתבה גדולה ב7 ימים של 1.11.2002

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

קריר ויבש צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

תחזית מזג האוויר: חם ויבש, קריר בהמשך

קרא עוד