העיתונאי והמתנחל שהקים את רחלים, חצה את הקווים והצטרף לשלום עכשיו

שבתי בנדט, ששימש עד לא מזמן ככתב אתר 'וואלה' והיה בעבר רכז הביטחון של יצהר, החליט להצטרף לארגון השמאל כראש צוות מעקב התנחלויות. "אני לא שמאלן טיפוסי. לא מתכוון לנתק קשרים וחברויות עם אנשים שפעם חלקנו את אותה אידאולוגיה"

משה ויסטוך
טז באלול התשעז
,
07 בספטמבר, 2017 13:15
מצטרף לשלום עכשיו. שבתי בנדט

מצטרף לשלום עכשיו. שבתי בנדטצילום: מדף הפייסבוק של בנדט

כתב השטחים של אתר 'וואלה' עד לפני פחות משבוע, שבתי בנדט, השלים היום (חמישי) מהפך של 180 מעלות בכל הנוגע לעמדותיו הפוליטיות כשמונה לראש צוות מעקב התנחלויות בתנועת "שלום עכשיו".

בנדט בן ה-44 גדל בציונות הדתית ואף היה בעבר חסיד חב"ד. הוא נחשב לפעיל ימין מוכר בשומרון, היה ממיקמי רחלים ושימש כרכז הביטחון של היישוב יצהר.

לפני כעשור הוא החל בתהליך חזרה בשאלה ובמקביל גם שינה את תפיסותיו המדיניות עד שלבסוף התגרש מאשתו, להם יש יחד 6 ילדים. בדף הפייסבוק שלו כתב בנדט כי הוא החליט "לחזור לעשייה הפוליטית, הפעם מהכיוון השני ולהצטרף לשלום עכשיו".

"לפני כעשרים שנה", הוא כתב, "עם ילדה בת שמונה חודשים החלטתי לעבור עם משפחתי להקים את המאחז הראשון רחלים. עבדתי ביצהר, למדתי בקבר יוסף, עבדתי בחקלאות בסמוך לשבות רחל באזורים שפרצו את הדרך להקמת המאחזים באזור, ניהלתי את ישיבת חומש והייתי מזכיר רחלים. הקדשתי את את חיי, בעצם את כל כולי, לעשייה אקטיבית (אולי היום הייתי קורא לה אקטיביסטית) כדי לקדם את האידיאולוגיה בה האמנתי".

לדבריו אחרי שחזר בשאלה, היה לו "ברור שגם אידיאולגיית ארץ ישראל השלמה צריכה להיבחן מחדש, התפיסות הפוליטיות התחילו להתערער מיד אחרי התפיסות הדתיות, והבנתי שאני צריך לקחת זמן ללמוד את המציאות סביבי ולהבין הכל מחדש. חלמתי להיות עיתונאי, בין השאר כדי לבחון לעומק את נושאי הסיקור שלי מהצד ולא כחלק מהסיפור. כבר ככתב במקומון של מודיעין בחרתי לחזור לגדה המערבית שבה התגוררתי 12 שנה ולהכיר אותה מחדש ובכמעט ארבע שנים האחרונות זכיתי שזה יהיה תחום הסיקור המרכזי שלי".

בהמשך הוא ציין כי "זה לא סוד שאת אידיאולוגית המתנחלים החלפתי בשנים האחרונות באידאולוגיה המאמינה בצורך החיוני שלנו כמדינה לסיים את הכיבוש ולאפשר לפלסטינים את מה שמגיע לכל עם, אותה זכות שגם אנחנו נלחמנו עליה לא מזמן, הגדרה עצמית ומדינה עצמאית. היום אני מאמין בכל ליבי שזה הדבר הנכון וההכרחי למען שני העמים, והדרך היחידה להפסיק את המאבק העקוב מדם הזה שאנחנו מנהלים יותר מידי שנים".

בנדט, שנשאר מיודד עם לא מעט פעילי ימן, אמר כי הוא "יודע שהבחירה שקיבלתי לא קלה להרבה אנשים שאני אוהב, אני מקווה שכל החברים ובמיוחד משפחתי מבינים שבחרתי בדרך הזו כי אני מאמין שהיא הדרך היחידה לייצר עתיד טוב יותר לכל מי שחי פה בארץ הזו. אני יודע שאני לא שמאלן טיפוסי, ואני בשום אופן לא מתכוון לנתק קשרים וחברויות של שנים ארוכות שיש לי עם אנשים שפעם חלקנו גם את אותה אידאולוגיה. אני רק מקווה, בשביל כולנו שנהיה מסוגלים לנהל ויכוח אמיתי והגון, להסתכל למציאות ואחד לשני בעיניים ולעסוק רק במהות וכל הזמן להמשיך לדבר".

07.09.2017

1. צודק. בלי אמונה בקב"ה על כל במשתמע מכך אין לנו זכות (דוד)

לפחות יש בו משהו ישר. אדם שלא מאמין בקב''ה מסתכל על המציאות בעיניים שטוחות ורואה כיבוש. רק ערכי מוסר מוחלטים מאפשרים לנוה להחזיק בארצנו, לשחרר אותה מכל אויבינו ולצעוד אל עבר החזון המוסרי 'אור לגויים'.

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

2. מקיצוניות לקיצוניות. לא מפתיע (רק שפיות קצת חסר)

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

3. וזו עוד דוגמא לכך שקיצוניות זה אופי, לא תפיסת עולם. (משה71)

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

4. ל-2 היקר, לא כל מי שחושב הפוך ממך הוא לא שפוי. טיפת צניעות לא תזיק. (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

5. הבן אדם חי כמו במטוטלת בעולם הזה (משיח עכשיו)

העולם הזה הוא רק פרוזדור

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

6. מעניין מה יהיה בסבב הבא (יוחאי)

.

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2017

7. מסכן (רן)

שלום עכשיו מזמן כבר בתהליך של פשיטת רגל בתודעה הלאומית והנה שבתי (צבי?) גילה אותם ואת דיעותיהם המטורללות.
מאחל לו ולהם רפואה שלמה ושימצאו דרך לעשות טוב בעולם.

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2017

8. האמת האמיתית בכל הסיפור (לילו)

היה לו "ברור שגם אידיאולגיית ארץ ישראל השלמה צריכה להיבחן מחדש, התפיסות הפוליטיות התחילו להתערער מיד אחרי התפיסות הדתיות..." הוא אמר את מה שהחילונים הימניים והשמאלנים המתונים מסרבים להבין ומנסים להדחיק במקום להתמודד - ללא אלוהים אין לנו מה לחפש כאן, אנחנו גזענים וכובשים מתנשאים ואולי גם רוצחים... כמו שכבר נאמר כאן, לפחות הוא ישר עם עצמו.. כמובן שאני לא סובלת אותו ואת דעותיו.. אבל את האמת יש להגיד... אני לא מבינה יהודים לא מאמינים שחיים בארץ, לא רק באלוהים אלא גם בתורה, שממשיכים להצדיק את הקיום שלהם כאן.. זה תפיסת ה'נח לי' ו'הנעים לי' ו'הכיף לי' ו'מה בא לי' .. אם אלוהים נתן לנו את הארץ , אם יש הצדקה לבידול של העם היהודי מהאחרים בעזרת מדינה והגנה מפני תקיפות של אויבים בעזרת לקיחת חייהם אז עלינו לזכור שעל הדרך נאמרו ונדרשו ממנו עוד איי אלו דברים ואי אפשר לקחת רק מה שרוצים, האחד תלוי בשני..

רק דבר אחד לא הגיוני גם על פי תפיסתו והוא שכח לקחת בחשבון, הכיבוש הוא על כל המדינה במידה והוא כבר לא יהודי מאמין, ההתנחלויות היו נקיות מערבים בתקופת קום המדינה ככל הידוע לי ודווקא מקומות כמו תל אביב (שייח מוניס) והקיבוצים היו מאוכלסים בערבים - ישנה רשימה של הכפרים הערבים שהיו במקום משכנם של רוב הקיבוצים קודם לכן) .. אז לא להתרשם יותר מידי מיושרו, מעניין לראיין אותו ולבדוק את רמת כנותו .... מה באמת מניע אותו, ההנחה שלי היא שהוא לא תמים אלא מיתמם, אבל ימים יגידו

דווח על תגובה לא ראויה
09.09.2017

9. שכחתי שאין כזה דבר עם פלסטיני, ושיש לנו ארץ קטנטנה (טיפש שכמותך)

דווח על תגובה לא ראויה
10.09.2017

10. מעניין. נשמע כמו אחד שמחפש את עצמו. ל-1 ול-8 (תמר)

במיוחד ל- 8 - בנית לעצמך תילי תלים על איך הראש החילוני עובד ואיך הראש היהודי אמור לעבוד. אז ככה, יש לנו ועד איך זכות קיום בארץ ישראל בלי בלי הקטע הדתי. יש לנו זכות לישות מדינית כאן כי מגיעה לנו כמו לכל אם אחר זכות למדינה משלנו, בהתחשב בסבל שעברנו באלפיים שנה ובמיוחד בשואה, אז מגיע לנו יותר מכל עם אחר. למה דווקא כאן? כי שאר החלקים בכדור הארץ תפוסים וגם כי יש לנו זיקה היסטורית ותרבותית לארץ ישראל. ומי שדתי הוא חש גם זיקה דתית. אבל מבחינתנו החלק הלאומי זה מספיק. ואנחנו לא חייבים את אלהים בקטע הזה ולא חייבים לו כלום באופן כללי, אל תחליט בבקשה לאנשים אחרים מה הם חייבים ומה לא, תתמקד בעצמך. ולא כזה כייף ונוח פה למען האמת אבל זו המדינה שלנו, עם היתרונות וחסרונות.

דווח על תגובה לא ראויה
12.09.2017

11. בעזרת ה' יחזור בתשובה (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
10.01.2019

12. "חבר שלך" ככה קראת לי (מתיישב יצהר)

סוכן שב"כ ידוע היית בקרבנו, גם הוריך אמרו לנו תמיד שאינם יודעים אם אתה באמת אדם דתי או לא, ולא נפרט כאן מה עשית אצל הוריך בילדותך, והגיע הזמן שהשב"כ יודה באשמה שאתה היית עם המפגר אבישיי רביב באותה תקופה ועדיין עד היום אתם נפגשים ( לטענת משפחתך ) - אז אל תתרברב בהסטוריה שגויה
ידענו מי אתה, ולא היית חלק מאיתנו, אף פעם. עיצה אתן להנהלת שלום עכשיו, תתכוננו שהוא יפרוש ויעבור להיות משהו אחר תוך פחות משנה

דווח על תגובה לא ראויה
11.01.2019

13. לתגובה 13 (הבנתי)

התגובה שלך עונה לי על 2 שאלות.
א. מה מניע את הבחור הזה ? הסיפור שלו ,כפי שהוא מופיע כאן, הוא מוזר ותמוה. התגובה שלך מכניסה הגיון לשגעון.
ב. עיתוי התגובה מסביר למה פתאום רק עכשיו אני רואה את הכתבה הזאת. רק לא הבנתי מהגרם לך להגיב רק עכשיו, אחרי שנה.

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2019

14. כנראה היה הרבה שנים משתפ של השבכ (משה )

דווח על תגובה לא ראויה
20.01.2019

15. אולי במקום להתעמת פיזית נתעמת עם ספל קפה (ינוני)

אתה שנמצא בשני העולמות תוכל רק אתה להפגיש מתנחלים ימניים ושמלאניים .אני אשמח להצטרף כראשון ברשימה בהצלחה!!!!!!!!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סמוטריץ'. הותקף בשידור צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

האזינו: עימות סוער בין סמוטריץ' ליעקב ברדוגו

קרא עוד