כמו מומחים: כך תבחרו את היין המדויק לכל ארוחה

במיוחד לראש השנה, מומחי הסקוטית מבית ישרקו מעניקים טיפים לבחירת היין המתאים לכל סיטואציה: מה שותים לצד הדג? מה ישתלב עם הקינוח? - כולל טיפים שחשוב לדעת לפני שרוכשים יין

חדשות כיפה חדשות כיפה 14/09/23 12:58 כח באלול התשפג

כמו מומחים: כך תבחרו את היין המדויק לכל ארוחה
צילום: shutterstock

כל ארוחת חג עשירה בבשרים, תוספות וקינוחים, אבל מה שקובע את איכות הארוחה הוא בהכרח היין. בקידוש, לצד העיקריות, יחד עם הקינוח, היין מעלה את הארוחה בכמה רמות ומפנק את כל היושבים בשולחן. אלא שרובנו לא באמת מבינים ביין ולא יודעים להתאים סוג לסיטואציה, ובדיוק בשביל זה מומחי הסקוטית מבית ישרקו העניקו טיפים לבחירת יין מדויק לכל אירוע.

עם מנת דגים

מומלץ לשתות עם יינות לבנים ארומטיים העשירים בטעמי פירות עדינים, שלא יעפילו על טעמי הדג, כמו: יין לבן מזן ענבים שנין בלאן מסדרת קייפ ג'ואל (דרא"פ), יין לבן גוורצטרמינר של לאון באייר (צרפת) וסוביניון בלאן טומטיט (ניו זילנד). יש להגיש צונן.

צילום: shutterstock

עם מנת עוף

מומלץ לשתות עם יינות לבנים, יינות רוזה ויינות אדומים קלים, כמו: ריזלינג חצי יבש של פיליפ דרסלר (צרפת, להגיש צונן), יין רוזה שאטו קאבלייר (פרובאנס, להגיש קר) ודומיין סבאניס לימניונה (יוון). טעמי היין ומנת העוף, מייצרים חגיגת טעמים עשירה בפה.

עם מנת בשר

מומלץ לשתות יין אדום מורכב, ארומטי ופירותי. היינות יכולים להיות מזן אחד או מתערובת זנים (בלנד)' העיקר שישרו הרמונית טעמים בארוחת החג. היינות המומלצים: קברנה פרנק מסדרת מדבר 22 (ישראל), אונאנימה מיקב מסקוטה (ארגנטינה), שאטו לקרואה מונטלאבר (צרפת), מרקז דה קסרס רזרבה (ספרד), סילק & ספייס - ספייס רוד (פורטוגל).

צילום: shutterstock

עם קינוחים

מומלץ לשתות יינות חומציים עם מתיקות ברורה או ליקרים. היינות מומלצים ביותר: לבן חצי מתוק של ברון דה לסטאק (צרפת) לצד מנות מבוססי פירות, אדום חצי יבש מסגנון אמרונה של סרטורי רייוס (איטליה) עם מנות מבוססות גבינה ושמנת, פורט טאוני של סנדמאן (פורטוגל) עם מנות שוקולד.

הליקרים המומלצים ביותר: אמרולה (דרא"פ) שניתן גם להכין ממנו קינוחים מעוררי השראה עם טעם ייחודי שאין שני לו, ליקרי השוקולד הטובים בעולם של מוצארט (אוסטריה) כדאי להוסיף מהם על גלידות וקינוחים קפואים, ליקרי השמנת של בוטגה (איטליה) שישדרגו לכם כל קינוח לחוויה איטלקית קלאסית, וקסו קסו ליקר התות המלכותי מבוואריה היחיד עם 66% פרי.

טיפים שחשוב לדעת לפני רכישת יין

  • יינות לבנים כדאי לרכוש מהבציר העדכני ביותר, ניתן לראות על גבי תווית היין. אם היין יקר, לרוב ניתן ליישנו בבית לתקופה של מספר שנים מהבציר ואף כדאי לרכושו מהחנות בגיל מתקדם. גם ביינות אדומים ניתן לרכוש בטווח גילאים על בסיס המחיר, מומלץ להתייעץ עם מומחה היינות בסניפים.
  • לא מומלץ לטלטל את היין יתר על המידה לאחר רכישתו.
  • אין להשאיר את היין ברכב לאחר רכישתו, מאחר והיין מושפע מטמפרטורה החמה ברכב, עלול להתקלקל ואף לפרוץ מהבקבוק.
  • כדאי וחשוב להקפיד על אחסון נכון של בקבוקי היין בבית עד לפתיחתם. יש לאחסנם בשכיבה במקום חשוך וקריר, מומלץ במקרר יינות. בכל מקרה טמפרטורת השימור צריכה להיות נמוכה מ-15 מעלות צלזיוס.
  • לאחר פתיחת היין ובמידה נשאר יין יש לאטום את היין בחזרה באמצעות פקק השעם או פקקי וואקום ולשמר במקרר לא יותר מיומיים.
  • אם לא נשאר הרבה יין כדאי למזוג לתבנית קרח ולהוסיף עלי תיבול וכך ליצור תיבוליות בהכנה ביתית.
  • רצוי לשתות בכוס יין עגולה שקופה עשויה זכוכית או קריסטל בעלת רגל. מומלץ לשתות יין לבן מכוס בעלת מפתח צר יותר מגוף הכוס ויין אדום מכוס עם מפתח רחב יותר מהכוס ליין לבן.
  • כמות היין שמומלץ למזוג היא עד שיא קימור הכוס.
  • בכדי למצות את ההנאה מהיין, יש לפתוח את פקקי היין ביינות האדומים כשעה לפני המנה המיועדת על מנת לפתוח את היין ולקבל את מלוא הטעמים מהיין.
  • לאחר המזיגה יש לערסל אותו מעט בכוס להריח ולשאוב הנאה מהארומה. ביינות לבנים פתיחה של כחצי שעה לפני הארוחה תספיק.