סגור

אם הרעיון הציוני-דתי מת, הרי שהציונים-הדתיים הם שהרגו אותו

הציונות הדתית שניהלה קרבות זהותיים וערכיים עם הציונות החילונית מחד ועם החרדיות הא-ציונית מאידך, מגדירה את עצמה מחדש מול הקבוצות שעונות תשובות חדשות לשאלות הישנות

הרב ד"ר אביעד יחיאל הולנדר
ג באדר התשפא
,
15 בפברואר, 2021 9:31
המופע האחרון של המפלגה הדתית לאומית

המופע האחרון של המפלגה הדתית לאומיתצילום: Ben Dori/Flash90

כבר יותר משבוע אני שומע הספדים על מפלגת "הבית היהודי", המפלגה הדתית לאומית. יש התולים את חולשתה הפוליטית בכך שהאידיאל הציוני-דתי של השתלבות בחברה הישראלית הוגשם, ולכן בני הציונות הדתית אינם מעוניינים במפלגה עצמאית. אחרים סבורים שההיפך הוא הנכון; בני הציונות הדתית זנחו את האידיאלים של הציונות-הדתית, והחברה הדתית לאומית הלכה ונפרמה עד שלמפלגה שלה לא נותרו תומכים.
אני זוכר משנות ילדותי את סיסמת המפד"ל: "בלי אבל, בוא הביתה למפד"ל". המפלגה-הדתית-לאומית היתה הבית האידיאולוגי, האמוני והחברתי. עברו כמה שנים, והסיסמה השתנתה: "המפד"ל לימינך". מבית היא הפכה למקום, מרוחק, שלא מזמין פנימה אלא ממוקם מימין, בשאלות מדיניות וחברתיות, ומשדר לבניו שאם הם לא רצים ימינה, הם חיים ב'מימד' אחר של המציאות, ומקומם במפלגות אחרות.
אולם, האמנם האידיאל מת? קשה לי שלא להיזכר באימרה המיוחסת לניטשה: "אלוהים מת". ניטשה דייק בדבריו, הרעיון לא מת מעצמו, וכך הוא כתב: "אנחנו הרגנו אותו - אתם ואני! כולנו רוצחיו!... אלוהים מת! אלוהים יישאר מת! ואנחנו הרגנו אותו!". בפרפראזה לדבריו, אם הרעיון הציוני-דתי מת, הרי שהציונים-הדתיים הם שהרגו אותו.
אני איני מזדהה עם ניטשה. אלוהים לא מת. הוא שינה פניו, וליתר דיוק, האופן בו האנשים מסתכלים עליו, הדרך בה חווים אותו, הקשר שלהם איתו, שינו את פניהם. שינוי כה משמעותי, עד שאלוהים המוכר מת. באותו מובן שכשילד הופך לנער היה שהיה איננו עוד, הוא מת; וכשהנער הופך לגבר, הנער איננו, והוא מת בשנית. במסורת היהודית אדם שקם בבוקר מודה על חזרתו לחיים. בלילה, הנשמה נפרדת מהגוף, ובבוקר, כשהיא שבה הוא מברך "המחזיר נשמות לפגרים מתים". אין יום דומה לחברו. בכל יום אנו מתים וקמים לתחייה. בכל תקופה וזמן הקשר עם אלוקים משתנה, ואופי הדתיות נראה אחרת.
בתקופת מלחמת הדעות נלחמה הציונות הדתית על מקומה. היא ידעה לנסח אידיאולוגיה גדולה, ולהשקיע כוחות אינסופיים בהגשמתה. כיום, הלעומתיות האידיאולוגית התחלפה בהשתלבות ממשית. בישיבות נלמדת תורה המחוברת לרגש ולתרבות הישראלית העכשווית; ההגשמה שהיתה בעבודה בשדות החקלאות, מתבטאת היום בפיתוח במגוון שדות התעסוקה שמפתחים את האדם והטכנולוגיה; את סוגיית "יחסים בין המינים" החליפה סוגיית "יחסים תוך-מגדריים". התורה והעבודה השתנו, ולצידן השתנתה הדרך ארץ שקדמה לתורה. הציונות הדתית שניהלה קרבות זהותיים וערכיים עם הציונות החילונית מחד ועם החרדיות הא-ציונית מאידך, מגדירה את עצמה מחדש מול הקבוצות שעונות תשובות חדשות לשאלות הישנות.
לנו, שגדלנו על ברכי הרעיון הציוני-דתי והלכנו לאורו אין צורך להתאבל על אובדנו ולהסתפק בנוסטלגיה. הרעיון לפיו "החדש אינו אסור מן התורה" שריר וקיים, ויש תוקף לתפיסה לפיה התורה היא "תורת חיים" עם זיקה לחידושי העבודה, התרבות והערכים. אכן, משפחות וקהילות שונות מממשות את הזיקה בין התורה והחיים באופן שונה. זה לא חיסרון, אלא יתרון. אלה שבעים פנים שונות של רעיון חי וקיים. 
מאז ילדותי חלפו שנים. לא רק התורה שינתה את פניה. גם הציונות השתנתה, וערכי הלאום והדמוקרטיה התחדשו. למרות כל השינויים, כשאיחשף לקמפיינים לקראת הבחירות החדשות, שכל כך שונים מתשדירי הבחירות בימי ילדותי, אשאל את עצמי על איזו רשימה ואילו מועמדים אני סומך שיחברו את ציונות והדמוקרטיה עם הדת והמסורת.

הכותב חבר בארגון 'בית הלל – הנהגה רבנית קשובה' וחבר סגל אורח במכון מנדל למנהיגות.

15.02.2021

1. לא ה"שור" ולא קרניו" (משה אהרון )

בס"ד.
הציונות הדתית החלה להתדרדר כשהעלת את ערך "ישראל השלמה" לראש כל הערכים. ושיעבדה בעבורו את כל יתר הערכים והנורמות.  ממש כמו המקבילה החרדית שהעלו לראש אך את "תלמוד התורה" עד כדי הזנחה פושעת של ערכי העמל והפרנסה,העם  , האמת והמוסר. מטבע האמת חותמו של הקב"ה ,הפך למטבע שחוק בעבור האידיאלים הכוזבים. כבר מותר היה  לקנות באמת את הכל : תקציבים,התישבות  והתערטלות ממוסר יהודי בסיסי. כיום הציונות הדתית כבר בארון הקבורה . היא מכרה את נשמתה לשטן השחיתות . כבר אין אמת ואין סלידה מתרבות השקר. תומכים ב"בלוק"השחיתות ובתרבות השקר. תומכים במשטר כושל ומושחת ובלבד שיבטיח להם תאוותם .  וגרוע מזה תומכים בגחמותיו של הממשל הנבזי הזה  לקעקע את מערכות היסוד של האכיפה והשפיטה.  ודוק כל זה בגיבוי מלא של רבנים ציוניים ידועים . אם לא יתעורר ראש "חברת הקדישא" לרחוץ את הגוויה הזו ולהנשימה באויר תורני נקי  כן במוסר מערבי ליבראלי הקב"ה כבר ימצא לו שליחים אחרים להיותם ה"דבק" של האתחלתא. לחבר בין הקצוות :חילונים מכאן וחרדים מכאן. שבלי אחדות אין ולא תהיה גאולה .

נ.ב.
וכן אף אחד מיכם לא אוהב את ארץ ישראל כמוני
משה אהרון

דווח על תגובה לא ראויה
23.02.2021

2. כשהגעתי לשורה האחרונה הבנתי מדוע צרמו לי דברים במאמר 'דתיות משתנה' 'ישיבות לומדות תורה מחוברות לתרבות העכשוית', בקיצור רלטיביזם מבית מדרשה של הפוסטמוד (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ תמר זנדברג צילום: פלאש 90. הדס פרוש

השרה זנדברג: "לא אאפשר רחצה נפרדת בשמורות הטבע"

קרא עוד