קיבלתם מאפים כמשלוחי מנות? אולי אתם חייבים בהפרשת חלה

בחג הפורים נקבל וניתן משלוחי מנות בשמחה ובטוב לבב, אך השנה, מוצאי שביעית, כדאי לשים לב לכמה דברים. וגם: אל תמהרו לרכז בכלי אחד את מיני המאפים שקיבלתם

נתנאל לייפר, כיפה 22/03/16 15:26 יב באדר ב'

קיבלתם מאפים כמשלוחי מנות? אולי אתם חייבים בהפרשת חלה
shutterstock, צילום: shutterstock

מצוות הפרשת חלה נעשית בדרך כלל בשלב הבצק, אך הרב אחיטוב ממכון התורה והארץ מסביר כי יש לשים לב לכמה דברים. לא רבים נותנים דעתם לכך, אך צירוף משלוחי מנות שקיבלנו ממספר אנשים עשוי לחייב אותנו בהפרשת חלה מחמת הספק.

לכן מן הראוי להימנע מלהכניס לכלי אחד כמות גדולה של עוגות או לחמים השווים בטעמם, שיש בכולם יחד כמות המחויבת בהפרשת חלה אף שהגיעו אלינו מכמה משפחות, שכן ייתכן שהעוגות נאפו מכמות קמח קטנה שאינה מחייבת להפריש חלה ועל ידי הצירוף של מאפים מכמה מקורות נוצר חיוב להפריש חלה. בכל מקרה, אם הצירוף כבר נעשה - יש להפריש חלה ללא ברכה.

הרב אחיטוב מסביר כי על פי ההלכה ניתן להתחייב בחלה גם לאחר שהמאפה נאפה כבר ולכן יש לשים לב לכך. הוא מדגיש כי שווים בטעמם הכוונה לא שוקולד וקינמון שהם אינם מצטרפים אלא שוקולד עם שוקולד דווקא. כמובן שמדובר בכמות לא מבוטלת (קילו שש מאות לכל הפחות), אך עדיין ייתכן מקרה שכזה.

בנוסף, כאשר מקבלים משלוח מנות ממי שאינו זהיר בהפרשת חלה, טוב לחתוך חתיכה בשיעור כלשהו מכל מין מזונות בנפרד ולקרוא עליו שם חלה בלא ברכה.

מעבר לעניין הפרשת החלה, השנה היא שנת מוצאי שביעית, ובשווקים עדיין נמצאים מיני מאכל הקדושים בקדושת שביעית, במיוחד פירות ויינות או מיץ ענבים. הרב אהוד אחיטוב ממכון התורה והארץ מסביר כי כאשר שולחים משלוחי מנות עם מוצרי שביעית יש לשים לב לכמה דברים.

ראשית רצוי שאחד ממשלוחי המנות שאנו שולחים יכיל שני מוצרים שאינם קדושים בקדושת שביעית וראוי לנהוג כן מלכתחילה מכיוון שיש מן הפוסקים שכתבו שאין יוצאים ידי חובת משלוח מנות במוצרים שיש בהם קדושת שביעית. עם זאת שאר המשלוחים יכולים להיות מורכבים גם מיינות או מתבשילים שקדושים בקדושת שביעית, אך מובן שאם יש במשלוח תבשילים או מאפים הקדושים בקדושת שביעית, צריך להודיע למקבלים על כך בכדי שינהגו בהם בדרך הראויה.

בנוסף, כאשר שולחים משלוח מנות למשפחה שכבר הקדימה ושלחה לנו - אין לשים במשלוח זה מוצרי שביעית. זאת מכיוון שהדבר דומה ל"תגמולים", כלומר סוג של פריעת חוב שאסור לעשותו בפרות שביעית או במוצרים הקדושים בקדושת שביעית.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר