המסתערבות ותוכנית הגיבוי: פרטים חדשים על מבצע חילוץ החטופים

בתחקיר שפורסם ב-"ג'ואיש כרוניקל", מתגלים הפרטים המלאים של המבצע ההירואי לחילוץ החטופים: החל משליחת המסתערבים לגור בנוסרייאת, ועד להסתערות על הבניינים, ההתקלות ב-30 מחבלים בו זמנית, והפעלת "תוכנית ב'"

חדשות כיפה חדשות כיפה 13/06/24 19:18 ז בסיון התשפד

המסתערבות ותוכנית הגיבוי: פרטים חדשים על מבצע חילוץ החטופים
רגעי חילוץ החטופים, צילום: דוברות המשטרה

שבוע לאחר החילוץ ההירואי של ארבעת החטופים משבי חמאס, ה"ג'ואיש כרוניקל" חושף את פרטי המבצע המדהימים. על פי התחקיר, ישראל קיבלה את המידע על הימצאותם של ארבעת החטופים בנוסרייאת כבר ב-12 במאי. כדי לאתר את מיקומם המדויק, נשלחו למחנה צוות מסתערבים שהצליחו לגלות שהחטופים מוחזקים בשני מבנים שונים: נועה בקומה הראשונה של אחד, ואלמוג, אנדריי ושלומי בבניין אחר - 800 מטר משם.

מסתערבים נשלחים לגור בנוסרייאת

כדי לאמת סופית את המידע, נשלח צוות נוסף של מסתערבים ומסתערבות לנוסייראת. הלוחמים התחזו לשתי משפחות עזתיות שחיפשו בית גדול במחנה הפליטים. הם הגיעו בשתי מכוניות ישנות זולות למראה עמוסות בחפצים ביתיים האופייניים לאותן משפחות שנעקרו ברצועה, כגון מזרונים וביגוד זהים לאלו של המקומיים.

כששאלו תושבי מחנה נוסייראת את המסתערבים מהיכן הם ומה הם עושים בנוסייראת, הם ענו כי נמלטו מרפיח עקב "הפגזות קטלניות של הצבא הישראלי", והחליטו לשכור בית במחנה. אחר כך הצביעו "במקרה" על הבניין בו הוחזקה נועה ארגמני. הם הראו לאחד המקומיים כמות גדולה של מזומן והציעו לשלם פי שלושה מהתעריף המקובל עבור שכר דירה אם יעזור להם. המקומי הסכים לעזור ותוך שלוש שעות מצא בית גדול באותו הרחוב שבו הוחזקה ארגמני.

עזה, ארכיון

עזה, ארכיון, צילום: Anas-Mohammed,Shutterstock

המסתערבים מתחילים בפעולה

כמה ימים לאחר מכן, לאחר שהתמקמו בבית והכירו את האזור, כולל קניות בשוק המקומי, והבינו כי הם לא מעוררים חשד, החלו המסתערבים במשימתם: אימות המיקום בו הוחזקו החטופים. הם התחלקו לשתי קבוצות. צוות אחד הורכב משני לוחמי קומנדו - גבר לבוש כמקומי עזתי טיפוסי ואישה לבושה בשמלה שחורה ארוכה וחיג'אב. הם החלו לצעוד במורד הרחוב לכיוון המרכז הרפואי 'אלעודה' שנמצא 200 מטר ממיקומה של ארגמני. המסתערבים הלכו בביטחון, וכדי להוסיף לאותנטיות שלהם, הם עצרו מעת לעת בדוכנים ברחוב, כשהם מגלים עניין במוצרים תוך התלוננות על המצב הקשה בעזה. על פי הדיווח "זה נעשה בערבית שוטפת עם מבטא עזתי מושלם". מאחוריהם צעדו עוד ארבעה מסתערבים, חמושים לתת גיבוי למקרה שיתרחש מצב בלתי צפוי.

הצוות השני כלל ארבע חיילות לבושות כנשים ערביות טיפוסיות, כשאחת אף העמידה פנים שהיא בהריון, ונשאו שקיות ניילון מלאות במוצרי מזון וירקות. הם צעדו בשני זוגות לעבר בניין מגורים סמוך, שם הוחזקו שלושת בני הערובה בקומה השלישית. מאחוריהם צעדו עוד ארבעה מסתערבים חמושים כדי לתת להם גיבוי. בינתיים נשארו בבית חמישה חברים נוספים בצוות המסתערבים כדי לשמור עליו ולוודא שהצוותים לא נחשפו ושלא יחכו להם שום הפתעות.

הכוחות בלב נוציראת

הכוחות בלב נוציראת, צילום: דובר צה"ל

שלוש שעות לאחר מכן, בשעה שנקבעה מראש, חזרו שני הצוותים לבית השכור והחלו לעבד את המידע שקיבלו. כעת זה אושר: ארבעת בני הערובה הוחזקו בשני בתים של משפחות עזתיות. מפקד הכוח אישר לישראל כי שני המיקומים נכונים. עקב כך החליט הקבינט לפעול. 28 לוחמי ימ"מ החלו להתאמן על שני דגמים שנבנו במיוחד ששכפלו את שני המבנים שבהם הוחזקו החטופים. לאחר שלושה ימי אימונים, הודיע ​​מפקד הכוח לרמטכ"ל הרצי הלוי, שהודיע לשר הביטחון גלנט, כי הם מוכנים לביצוע הפעולה. הם הודיעו לראש הממשלה והוא נתן להם אור ירוק להמשיך.

הפעולה יוצאת לדרך

ביום חמישי בלילה, 5 ביוני, קיבלו המסתערבים פקודה לעזוב את אזור מחנה הפליטים נוסייראת מבלי לעורר חשד, למרות שארבעה נותרו לפקוח עין על המבנים כדי לוודא שהחטופים לא יועברו למקום אחר. רק בשלב זה עודכנו מפקדים בכירים ישראלים וחברי קבינט נוספים על המבצע. ביום שישי בבוקר, החלו לוחמי הימ"מ לעשות את דרכם בשני צוותים לעבר שני המבנים בנוסייראת. כדי לשמור על אלמנט ההפתעה ככל שניתן, נסעו לוחמי היחידה כשהם מסתתרים בשתי משאיות.

קצת לפני השעה 11:00 הגיעו הלוחמים בתזמון מדויק לשני היעדים והמתינו לפקודה לתקוף. תצפיות ואמצעי מעקב טכנולוגיים מכלי טיס של צה"ל דיווחו כי השטח "נקי", ללא תנועות חשודות ליד שני המבנים. בשעה 11:00 בדיוק קיבלו הלוחמים את ההוראה להמשיך והסתערו על שני המבנים במקביל בתיאום מלא, כדי למנוע מהמחבלים לסכן את החטופים ואת כל המבצע. החיילים הישראלים חיסלו את המחבלים ששמרו על נועה ארגמני, ותוך שש דקות חילצו אותה ללא פגע מהדירה. לאחר מכן לקחו אותה למסוק המתנה שהטיס אותה מיד בחזרה לישראל.

פעולת החילוץ של 3 החטופים מסתבכת

אך בעוד שהחילוץ של ארגמני עבר חלק, פעולת חילוץ שלושת החטופים האחרים הסתבכה. חלק מהלוחמים השתמשו בסולם כדי להיכנס ישירות לחדר שבו הוחזקו שלושת החטופים. זה קרה במקביל לכניסת שאר הכוח שעלו במדרגות מהכניסה הראשית של הבניין. אלא שצוותו של מפקד ארנון זמורה, שפרץ לדירה בראש הכוח, נתקל באש מסיבית של כ-30 מחבלי חמאס ששהו בדירה. הם ירו במקלעים, השליכו רימונים וחלקם אף ירו טילי רימון רקטי לעבר הלוחמים המופתעים. כך נהרג ארנון זמורה.

פקד ארנון זמורה ז"ל

פקד ארנון זמורה ז"ל, צילום: דוברות המשטרה

עובדת הימצאותם של 30 מחבלים בדירה לא הייתה ידועה לצוותי המסתערבים שדיווחו את המידע על מיקומם של החטופים בחזרה לישראל. ההנחה היא שהמחבלים הגיעו לדירה רק באותו בוקר או ערב קודם, כדי לחזק את השמירה על שלושת החטופים. למרות זאת, הלוחמים המשיכו להילחם במחבלים בנחישות מטווח קצר, ואליהם הצטרפו הלוחמים האחרים שהמתינו מחוץ לדירה. שלושת החטופים נאלצו להסתתר בשירותים של הדירה, מוגנים על ידי מספר לוחמים. לא הייתה דרך לעזוב את הדירה בגלל הירי האדיר והבלתי צפוי שכן הדבר עלול לסכן את החטופים.

תכנית ב' - חיפוי באש מסיבית

לאחר קרב פנים אל פנים ארוך, הצליחו כוחות הימ"מ לחסל את כל המחבלים בדירה. בתוך כך, עשרות מחבלים הגיחו מהמנהרות שמסביב למבנה והחלו לירות לעבר הלוחמים במקלעים וטילי RPG. הכוחות החלו לעשות את דרכם החוצה מהבניין וניסו, תחת אש מתמדת, להגיע לרכב החילוץ שהמתין להם, אך הוא נפגע משני טילי RPG.

מפקד המבצע בישראל הפעיל אז את "תכנית ב'", תכנית החילוץ שהוכנה מראש: מבצע נועז תחת אש מסיבית וקרובה מאוד מצד האויב, מכוסה באש ישראלית מהקרקע, מהים ומהאוויר. בעזרת טנקים הסתערו רגלית מאות חיילים מחטיבות חי"ר וצנחנים של גולני וגבעתי אל מחנה הפליטים, נלחמים בקרבות פנים אל פנים מול מחבלי חמאס, בזמן שספינות חיל הים מחפות עליהם ממערב ומסוקי חיל האוויר מהמזרח. הכוחות הצליחו לבודד את זירת הקרב, וסיפקו נתיב מילוט בטוח לכוח העיקרי שליווה את שלושת החטופים.