הרב דוד לאו: זה כלי הנגינה היחיד שאסור בעת אמירת סליחות

ללשכת הרב הראשי לישראל הגיעו מספר שאלות בעניין אמירת סליחות עם כלי נגינה. הרב השיב: "היום הדבר נשתקע ולא נראה שליווי אמירת הסליחות עם נגינת גיטרות או כינור יש בו משום מנהגי הגויים"

חדשות כיפה חדשות כיפה 21/08/23 12:36 ד באלול התשפג

הרב דוד לאו: זה כלי הנגינה היחיד שאסור בעת אמירת סליחות
הרב דוד לאו | , צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

במענה לפניות שהגיעו בימים האחרונים ללשכת הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, בעניין אמירת סליחות עם כלי נגינה השיב הרב הראשי כי "התופעה של שילוב הסליחות עם כלי נגינה אינה חדשה והיא קיימת. שאלתך האם נכון הדבר לעשותו. מלכתחילה ראוי להקפיד על אופן אמירת הסליחות כפי שנאמרו עד העת האחרונה בנוסח המקובל מדורות ללא כלי נגינה וכפי שלמדנו 'עיקר נגינה בפה'. אולם היות שישנם מי שכלי הנגינה מוסיפים להם תחושה כיסופים לתפילה אין למנוע את הדבר".

"שאר כלי נגינה אפשר להתיר"

עוד מוסיף הרב לאו: "המאבק שנוהל בזמנו נגד שילוב כלי נגינה היה בגלל שזה היה האופן בו התפללו הרפורמים שהחדירו אלמנטים זרים וזו היתה התפילה בכנסיות עם נגינת עוגב, ואסרו הדבר משום 'בחוקותיהם לא תלכו'. גדולי ישראל שאסרו הכנסת כלי נגינה לבית הכנסת בשבת ובמועד אסרו גם אם המנגן אינו יהודי, הם ראו בכך הרס בחומת הדת. אולם הגרד"צ הופמן בספרו שו"ת מלמד להועיל (סי' טז) דן בשאלה מה הדין בימות החול. ובין שאר דבריו הוא מביא כאלה שהתירו את הדבר, ביניהם דייני ביה"ד דפראג. הוא אף מוסיף שנהגו בקהילתם לנגן בכלי זמר בקבלת שבת וחייבו להפסיק חצי שעה קודם ברכו".

הרב הראשי מסיים את מכתבו ומציין "היום הדבר נשתקע ולא נראה שליווי אמירת הסליחות עם נגינת גיטרות או כינור יש בו משום מנהגי הגויים. כמסורת הדורות, עוגב נאסור גם היום בשל חוקות הגויים. אבל שאר כלי נגינה אפשר להתיר".

כלי נגינה בעת אמירת סליחות

כלי נגינה בעת אמירת סליחות.