משרד החקלאות מזהיר: אסור להכניס ארבעת המינים לישראל

לקראת חג הסוכות, משרד החקלאות מודיע כמידי שנה כי אין להיכנס ארצה עם ארבעת המינים מחו"ל בשל החשש מכניסת מזיקים וגורמי מחלות צמחים שאינם קיימים בישראל. במשרד מבהירים: "קיים מלאי מספק של ארבעת המינים בישראל"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 19/09/21 14:14 יג בתשרי התשפב

שוק ארבעת המינים, ארכיון, צילום: Miriam Alster/FLASH90
שוק ארבעת המינים, ארכיון, צילום: Miriam Alster/FLASH90

חג סוכות מתקרב בצעדי ענק, ההכנות לקראת החג בעיצומן וכך גם רבים מגיעים לישראל כדי לחגוג את החג בארץ. בהתאם לכך, משרד החקלאות נערך לתגבר את האכיפה בביקורת הגבולות, מחשש להכנסה של ארבעת המינים ללא אישור, שעלולים להוות סכנה לחקלאות המקומית. 

על פי חוק הגנת הצומח, וכדי למנוע מעבר בין מדינות של מזיקים וגורמי מחלות לצמחים כמו חרקים, אקריות, נמטודות, פטריות, חיידקים ווירוסים, קיים איסור מוחלט על הכנסת פירות וירקות וכל מוצר צמחי אחר במעברי הגבול לתוך שטח מדינת ישראל. כל העברה של תוצרת חקלאית לגבולות מדינת ישראל ללא אישור של משרד החקלאות מהווה עבירה פלילית. משרד החקלאות קבע מדיניות זו, כבכל העולם, מכיוון שכאשר תוצרת חקלאית מוכנסת לתוך גבולות מדינת ישראל באופן שלא נבדק על ידי השירותים להגנת הצומח ולביקורת, הדבר עלול להוביל לכניסת מזיקים וגורמי מחלות צמחים שאינם קיימים בישראל, שעשויים להזיק לגידולים המקומיים, ובכך לגרום לנזק בלתי הפיך לחקלאות, ולהביא לכדי השמדת ענפי חקלאות שלמים.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מבהיר כי כל נוסע הנכנס לישראל רשאי להכניס לתחומי המדינה עמו אתרוג בודד אחד לצריכה אישית, ובעת כניסתו עליו להציגו בפני נציג השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות הנמצא במעבר הגבול. נציג המשרד יבדוק את האתרוג כדי לאשר שאין בו נגעים ומזיקים. הכנסת שאר המינים – לולב, הדס וערבה אסורה, שכן אין אפשרות לבדוק בעת הכניסה את הגידולים, והכנסה בלתי מבוקרת כזו טומנת בחובה סכנה מוחשית של החדרת נגעים המסוכנים לבריאות האדם והצומח ופוטנציאל לגרימת נזק בלתי הפיך.

ד"ר אריק שמאי, מנהל אגף הסגר צמחים, השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות אמר: "במהלך תקופת החגים נכנסים ויוצאים מישראל נוסעים רבים. חשוב לנו להזכיר בתקופה זו כי אין להכניס אתכם תוצרת צמחית ממדינות אחרות לישראל, ובפרט ארבעת המינים, שלא באישור של השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות. חשוב להדגיש כי קיים מלאי מספק של ארבעת המינים מקומיים ואין צורך בהכנסה של ארבעת המינים מחו"ל". 

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר