11 מיליון שקלים יוקצו לנוער דתי לאומי בסיכון

330,000 ילדים ובני נוער מוגדרים כיום כנוער בסיכון, אך את הנוער הציוני דתי לא סופרים. שר החינוך:"עד היום לא הייתה שום פעולה ייעודית במשרד החינוך ביחס לנוער סיכון בציונות הדתית"

אפרת קרסנר, כיפה 30/03/16 15:58 כ באדר ב'

11 מיליון שקלים יוקצו לנוער דתי לאומי בסיכון

ח"כים מהבית היהודי, אישי ציבור ומומחים בתחום, הגיעו היום (ד') לכנס שעסק בנוער הדתי לאומי שמוגדר כנוער בסיכון. שר החינוך נפתלי בנט אמר כי הוא יקצה מטעם משרד החינוך 11 מיליון שקלים לנוער בסיכון שמוגדר כנוער מהציונות הדתית.

בנט הסביר כי עד היום לא היה מהלך מסודר שהתנהל עם הנוער הדתי שנמצא במצוקה, מלבד נוער הגבעות, שאליו עדיין יש התייחסות: "גיליתי שאין שום פעולה ייעודית במשרד החינוך ביחס לנוער בסיכון בציונות הדתית כשיש את זה בכל קבוצה דמוגרפית אחרת, והמאפיינים שלו הם לחלוטין שונים. הרבה מהמאפיינים ההתנהגותיים, וגם המאפיינים הגיאוגרפים. איפה זה נופל? אנחנו אפילו לא יודעים בהמון מקרים, אני לא איכנס ל'למה לא יודעים', כי מערך התמריצים הוא כזה 'שלא נדע', אז לך תטפל בבעיה שאתה אפילו לא מכיר".

בנט התייחס לתופעת הנשירה בציונות הדתית ואמר כי היא נמצאת על ספקטרום רחב:"זה לא סוד שכל תחום הנשירה זה על ספקטרום מאוד רחב. אנחנו יוצאים עם 'קול קורא', 15 רשויות שיתחילו בהשמת רכז נוער בסיכון מהמגזר. ואני לא מדבר על רשויות קטנות ומנותקות, זה יכול להיות בפתח תקווה או גבעת שמואל, מקומות מרכזיים".

יו"ר הסיעה שולי מועלם, שיזמה את הכנס, אמרה כי הנתון היבש כיום בישראל, מגדיר 330,000 ילדים ונוער כנוער שנמצא בסיכון מתוך 2 מיליון. מדובר במספר גבוה מאוד, אך הוא אינו כולל בתוכו את הנוער הדתי לאומי, כיוון שלרוב אינו מוגדר כנוער בסיכון: "אנחנו צריכים לדבר על המגזר של הנוער הציוני דתי, שרובו נוער נפלא ונמצא בכל מקום, מתנדב, ערכי, אך בתוכו קיים נוער בסיכון. ומתוך ההבנה שיש פה מגזר ייחודי, אנחנו נדע לדבר אליו אחרת, ליצור שפה אחרת".

מועלם ציינה כי קיבלה פנייה מאמא לנערה בסיכון, שביקשה לעורר את השיח:"האמא אמרה "אין מענה שמתאים לבת שלי" - יש מענה לנערות חילוניות, אבל הנערה של היא ציונית דתית, אין לה מענה ומבחינתי אנחנו מתחילים מהלך גדול שמדבר על הצפת הנושא והגדלת התודעה, אנחנו חייבים להתחיל לדבר על הנוער הדתי לאומי בסיכון".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר, כי הוא יוביל את הטיפול בנוער הגבעות: "העובדה שיש לנו נוער בסיכון,מדובר בנוער עם נקודות שונות על הרצף של המושג הזה. לא מעט ממנו הוא נוער מצויין והסיבות שהוא מגיע לכך, חלקן הן לפעמים בגלל השאיפות הגבוהות שיש לנו במגזר, ואז יש פערים בין מה שהוא משיג למה שהוא מקבל. נוער הגבעות הוא פינה קטנה בתוכו".

ח"כ מוטי יוגב אמר כי העבודה על הנוער הדתי שנמצא בסיכון, היא תהליך שלא עתיד להסתיים:"כולנו מודעים לביטוי נוער בסיכון ונוער בסיכוי. אין נוער רע, יש נוער שרע לו והוא לא מצא את עצמו מספיק, אם זה בתא המשפחתי או הבית ספרי, או מסיבות אחרות שמצא את עצמו מחוץ למסגרת. הסיפורים הללו לא ייפתרו, ולכן אני חושב שיש המון מה לעשות. ביחד ננסה לגרום שיהיו הרבה פחות מקרים כאלה, ונגרום לילדים ונוער שחייהם יהיו יותר שמחים".

ח"כ ניסן סלומינסקי סיפר כי הדיווחים הקיימים על הנוער הדתי שנמצא בסיכון, לעיתים אינם מדוייקים כי אין רישומים מסודרים: "מפספסים את הנוער הזה כי המנהלים בבתי הספר לא מדווחים שהם נעלמים, כי אם היו מדווחים הם לא היו מקבלים תקציב. ולכן התחלנו לעבוד עם הרבה ארגונים חיצוניים שדאגו לעזור להם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר