מעלעל: משובשים

שביעי חד גוני, מלחמת סמסים בעולם קטן, גילוי דעת משתבש ומצב הרוח מוציאים רשימת חיסול. סיכום עלוני השבת

גלעד קוט, כיפה 05/07/15 16:49 יח בתמוז התשעה

מעלעל: משובשים
כיפה, צילום: כיפה

משהו השתבש

במאמר המערכת של 'גילוי דעת' כתב נבו כץ העורך על התחמקות השרים דרעי, כחלון, גלנט וחיים כ"ץ מהצבעה בנושא הגז, ואף כינה אותם פחדנים. כץ האשים באריכות את דרעי שלא מסכים עם המתווה מפני שהוא נראה רע בעיני הציבור, ואת השרים כחלון וגלנט שטוענים שיש להם ניגוד עניינים בכל עניין הגז, למרות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שהכריע בעניינם שאין במליאת הכנסת ניגוד עניינים, ועל אף שלפני הבחירות הם טענו שהם ישברו את המונופולים ויילחמו בטייקונים, וכן את השר כ"ץ בדברים דומים.

אחרי כל זה, בפסקה נוספת בסוף המאמר האשים כץ את החדשות וכתב כך: "אנו חווים בשבועות האחרונים מקבץ של פיגועים ביו"ש. השבוע נרצח ליד היישוב שילה, כששב לביתו, מלאכי רוזנפלד הי"ד. החדשות מדברות על מתווה הגז ורק לקראת סוף המהדורה מדווחת על הפיגוע. משהו כאן השתבש."

כץ האשים את החדשות ובמאמר זה עשה בדיוק את אותו הדבר. תשתבש לך!

שמאל ימין שמאל

רוב מוחלט של עלוני השבת הם בעלי אוריינטציה ימנית ואפשר להבין זאת, אך בעלון 'שביעי' מתעסקים באובססיביות במלחמות של ימין ושמאל.

השבת נכתב בכתבה אחת על סטודנטית שרצתה להכין סרט גמר על מבצע 'עופרת יצוקה' אך קרנות הקולנוע סירבו לתקצב את סרטה מכיוון שהסרט ימני מידי.

בכתבה אחרת סופר על עמותת השמאל "עמק השווה" - שהוציאה חוברת על פיתוח אתרי התיירות והמחקר הארכאולוגי של גוש עציון שלטענת בית ספר שדה כפר עציון מטשטשים לכאורה, באופן שיטתי כל זכר להיסטוריה היהודית של גוש עציון.

כתבה נוספת המתפרסמת השבת ב'שביעי' מספרת על גנב עתיקות שניסה לטעון כי חוק עתיקות לא חל ביו"ש, ובית המשפט העליון דחה את עתירתו והשאיר את החלטת בית משפט השלום שבין היתר קבע כי "לאור השליטה האפקטיבית של מדינת ישראל באזור, אין מקום לומר שאין לישראל עניין להגן על עתיקות שמצאו באזור".

עוד כתבה העוסקת בדובר היישוב יצהר שהעלה סרטון תגובה לנאום 'איפה הכסף' של יאיר לפיד, סרטון שהפך ויראלי וזכה לאלפי צפיות ברשת, וגיוס כספים שהוא עושה לצורך סרטונים נוספים.

דבר מעניין הוא שב'שביעי' מוסיפים לפני כל כתבה בצד ימין למעלה מעין תגית המתייגת את נושא הכתבה. וכך הכתבה על סרטה של הסטודנטית זכה לתגית "קולנוע", הכתבה על המריבה של בית ספר שדה כפר עציון ועמותת עמק השווה זכו לתגית "ארכיאולוגיה", חוק העתיקות ביו"ש זכה לתגית "משפט", וגיוס הכספים של דובר היישוב יצהר זכה לתגית "ציונות".

נראה לי מיותר לכתוב תגיות כשכל הכתבות עוסקות באותו נושא. אבל אם כבר הוחלט כן לכתוב, אז הייתי ממליץ על "ימין מול שמאל".

הכל התחיל משאלת סמס קטנה

לעיתים אנו נוטים לזלזל בשו"ת סמס בעלונים, אך שימו לב למקרה הבא:

לפני מספר שבועות נשאל הרב אבינר בשו"ת סמס ב'עולם קטן' על שאלת העלייה להר הבית, והועלתה הטענה שהרב צבי יהודה והרב דוד כהן הנזיר נכנסו להר הבית ביום שחרורו. הרב אבינר השיב שהרב צבי יהודה הוטעה, ונאמר לו שהוא מוסע לכותל המערבי, ולא ידע שנכנס להר הבית. ומכאן מתחילה מיני סערה בעלון. בשבוע לאחר מכן התפרסם מאמר של הרב ישראל אריאל שהביא שלוש עדויות לכך שהרבנים זצ"ל עשו זאת במודעות מלאה ולכתחילה. בתגובה למאמר זה ענה הרב אבינר על טענותיו בשו"ת עצמו של 'עולם קטן' ובצעד חריג ענה תשובה בלי שאלה, והביא מקורות מהרב צבי יהודה בעצמו שאמר שהיה מופתע מכך. וזה עוד לא נגמר, השבת התפרסם מאמר נוסף בתגובה לטענותיו של הרב ישראל אריאל, מאמר של הרב יחזקאל גרינולד (ר"מ בישיבתו של הרב אבינר 'עטרת ירושלים') המביא גם הוא עדויות לכך שהרצי"ה לא ידע... הוא לא ידע.

אני מאמין שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא ב'עולם קטן', אני ממליץ להמשיך לעקוב ולראות לאן מתגלגל סיפורו של סמס אחד קטן ב'עולם קטן'.

בקטנה

כתבה על קלע מצטיין שנאבק נגד קיום התחרויות בשבת (בצירוף תמונה שלו בפעולה), בשילוב פרסומת הזועקת "חיסול", יצרה את העמוד המעניין הזה ב'מצב הרוח'.

(צילום: גלעד קוט)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר