חדשות כיפה

ועדת שרים מיוחדת צפויה לאשר כדורגל בשבת. סמוטריץ': "כינוס לא חוקי"

חבר הבית היהודי שיגר לראש הממשלה, שר הפנים, השר לשירותי דת והיועמ"ש מכתב בו טען כי הדיון היום (ג') מנוגד לחוק. הסיבות: השר אזולאי צפוי להיעדר וכן מפני שכדורגל בשבת אינו עומד בקריטריונים שהחוק הציב להתרת עבודה ביום המנוחה. השר אריאל דרש לצרף אותם לדיון

כדורגל

כדורגלצילום: יונתן סינדל פלאש 90

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שיגר הבוקר (שלישי) מכתב לראש הממשלה, בטענה שכוונת ועדת השרים שאמורה להתכנס ההיום בהוראתו כדי לאשר את משחקי הכדורגל בשבת היא מנוגדת לחוק

וועדת השרים למתן היתר עבודה כללי לענף הכדורגל לפעול בשבת, צפויה להיערך בשעה 17:30 בהרכב חסר ולדברי חבר הבית היהודי אף פרמטר שנקבע בחוק לא עומד לצידה.

ראשית הוא ציין כי לפי החוק הקיים שר העבודה רשאי להתיר העסקת עובד בשעות המנוחה השבועית "אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה למנוחה השבועית לכולה או לחלק ממנה, עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בבטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים שהם, לדעת שר העבודה, חיוניים לציבור או לחלק ממנו".

לטענת סמוטריץ', כפי שכתב במכתב שנשלח גם לשר הפנים אריה דרעי, השר לשירותי דת ח"כ דוד אזולאי והיועמ"ש אביחי מנדנבליט, "צריך מידה רבה של יצירתיות בכדי לטעון שמשחקי כדורגל דווקא ביום השבת עונים על האמות המידה המאוד ברורות המצוינות בסעיף. האם הפסקת משחקי הכדורגל תביא לפגיעה בהגנת המדינה או בביטחון הגוף או הרכוש?! אף פגיעה בכלכלה אינה נשקפת מן הדבר, שכן ישנם ענפים שונים - לדוגמת ענף הכדורסל - שאינם מתקיימים ביום השבת ולא נראה כי נגרמת בשל כך פגיעה בכלכלת המדינה".

מעוניין לסגור עמותות המספקות תעודות כשרות. סמוטריץ

דורש לבטל את הדיון. סמוטריץצילום: פלאש 90. מרים אלסטר

הנושא השני שהפריע לו הוא היעדרו של השר אזולאי מהדיון, "למיטב ידיעתי, גם בדיונים הקודמים שעסקו בעניין במסגרת וועדת השרים וגם בדיון שנקבע למחר מקומו של שר הדתות (כיום השר לשירותי דת), המוגדר על פי חוק כחלק בלתי נפרד מוועדת השרים, נפקד. לא מתקבל על הדעת שבנושא כל כך קריטי ומשמעותי לשמירת השבת, דעתו של השר לשירותי דת לא תשמע ותילקח בחשבון". לדבריו, גם דבר זה מנוגד לחוק.

עוד הוא כתב כי "ההחלטה המסתמנת למתן היתר כללי לענף הכדורגל פוגעת באופן קשה במגזרים שלמים בעם ישראל - בין אלו המבקשים שלא לשחק בשבת והינם אנוסים בדבר (נציין בהקשר זה את מכתבם של למעלה משלוש מאות (!) שחקנים שביקשו שלא לאלצם לשחק בשבת), ובין אלו המבקשים לצפות וליהנות ממשחקי הכדורגל והחלטה זו תיתן גושפנקה משפטית להדרתם מן המגרשים"

בעקבות טיעונים אלו דרש סמוטריץ' מראש הממשלה "לבטל את כינוס הוועדה הקבוע ולהימנע מלתת את ההיתר האמור - בכלל, ולכל הפחות לא בהרכב חסר של הוועדה ללא השר לשירותי דת".

בנוסף הוא כתב כי על "שרי הפנים ושירותי הדת - לדרוש את צירופו של השר לשירותי דת לוועדה ולהיוועץ ברבנות הראשית לישראל בטרם יגבש את עמדתו כחבר הוועדה". ומהיועץ המשפטי לממשלה הוא דרש "לקבוע כי כינוס הוועדה באופן האמור אינו חוקי ואינו יכול לעמוד, וזאת משני הנימוקים הנ"ל.

השר אריאל בדרישה מנתניהו: אל תכשיר את משחקי הכדורגל בשבת

שר החקלאות ויו"ר האיחוד הלאומי, אורי אריאל, התייחס גם הוא לנושא ובמכתב ששלח לראש הממשלה הוא דרש את צירופם של נציגי הסיעות הדתיות לדיון,  "על מנת שלא יבוצע מחטף בעניין, וכדי למנוע הפרת הסכמים קואליציוניים לפיהם לכל סיעה בקואליציה יש זכות להביע את עמדתה ובשעת הצורך להטיל וטו בנושאים של דת ומדינה וסטטוס קוו".

עוד צויין במכתב כי "על הממשלה לפעול באופן אקטיבי כדי לצמצם את חילול השבת במגרשי הכדורגל, שפוגע בשחקנים המעוניינים ביום מנוחה ובשמירת שבת כהלכתה. הדבר עלול לפגוע בכמיליון אוהדים שומרי מסורת שנמנע מהם לצפות ולהגיע למשחקים בגלל שהם נערכים בשבת וכל זאת בנוסף לפגיעה בצביונה היהודי של מדינת ישראל".

אריאל סיים וכתב שבעבר "כל משחקי הכדורסל נערכו כולם בשבת ובזכות רצון טוב ופעילות של כל הנוגעים בדבר המצב כיום הוא שהמשחקים מתקיימים בשאר ימות השבוע מה שמונע חילול שבת המוני ומיותר".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יאיר גולן צילום: פלאש 90

צה"ל עם גולן: הצגתו כמי שלא יפעל מול מחבלים חוטאת למציאות

קרא עוד