חוק ההתיישבות הצעירה אושר בטרומית: "רצון המדינה"

אושר בטרומית: הסדרת יישובים הנמצאים בהליכי הסדרה |יו"ר הכנסת: "ביטוי למחוייבות של הכנסת בראשותי להתיישבות" אלקין: "המאבק האחרון שהספקתי לנהל בממשלת נתניהו רגע לפני שהתפטרתי" סמוטריץ': "מדובר על חוק ערכי והומאני מהמעלה הראשונה"

חדשות כיפה 10/05/21 21:17 כח באייר התשפא

חוק ההתיישבות הצעירה אושר בטרומית: "רצון המדינה"
מאהל ההתיישבות הצעירה, צילום: פורום ההתיישבות הצעירה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק יישובים ושכונות בהליכי הסדרה, של חברי הכנסת אורית סטרוק, זאב אלקין, בצלאל סמוטריץ' וקבוצת חברי כנסת, אליה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי זוהר ויצחק פינדרוס. 45 תמכו מול 30 מתנגדים, וכעת ההצעה תועבר לוועדה המסדרת מאחר שטרם הוקמה ועדת חוקה. 

הצעת החוק קובעת כי הליכי ההסדרה של רשימת ישובים ביהודה ושומרון שתיקבע במהלך הליך החקיקה, יושלמו תוך שנתיים מיום פרסום החוק. עד אז, אותם יישובים יקבלו את מלוא סל השירותים המוניציפליים, שירותי מים וחשמל, סיוע ותקצוב בהקמת תשתיות ומבנים ציבוריים, יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים הקיימים לגבי הישובים שברשימה, ופעולות אכיפה של המנהל האזרחי לגביהם יבוצעו רק בהנחיה ישירה של רוה"מ או שר הביטחון ובאישור הקבינט. שר האוצר מורשה לערוב להלוואות למימון רכישת דירות בישובים אלה בתקופת הליכי ההסדרה.

בדברי ההסבר נכתב: "ממשלת ישראל החליטה להסדיר את מעמדם של מבנים ושכונות שהוקמו ביהודה, השומרון ובקעת הירדן במהלך עשרים השנים האחרונות. ואולם, ביצועה של ההחלטה מתמהמה, אף על פי שחלפו למעלה משלוש שנים מאז התקבלה ההחלטה.

על מנת למנוע פגיעה מיותרת בתושבי השכונות והיישובים המיועדים להסדרה, המפורטים בתוספת של החוק המוצע, במהלך תקופת הביניים של ההסדרה, יש לעגן בחקיקה את מעמדם המיוחד, ובכך לאפשר לתושבים חיים תקינים ושירותים מוניציפליים מלאים כפי שמגיע לכל אזרח, וכן למנוע הריסות ופינויים מיותרים. כל זאת בשל רצון המדינה להביא להסדרת שכונות ויישובים אלה ולא להריסתם". 

ח"כ סמוטריץ': "מדובר על חוק ערכי והומאני מהמעלה הראשונה"

יו"ר הכנסת, יריב לוין, בירך על אישור החוק, שמהווה למעשה את ההצעה הראשונה שאושרה בטרומית בכנסת ה-24: "זהו ביטוי למחוייבות של הכנסת בראשותי להתיישבות".

גם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' התייחס להעברת החוק: "את החוק הזה הצעתי לפני שנתיים והוא עבר בקריאה טרומית בכנסת הקודמת ולמרבה הצער הכנסת התפזרה בטרם הספקנו לסיים את החקיקה. היה זה החוק האחרון שעבר בכנסת העשרים ואך סמלי הוא שזו ההצעה הראשונה שעוברת בכנסת הזו. ב"ה חבריי, מכל המחנה הלאומי הצטרפו והיום הוא עבר שוב ברוב גדול".

"חברים, מדובר על חוק ערכי והומאני מהמעלה הראשונה. חוק מוסרי, ציוני ויהודי. את החוק הזה יש להעביר בימים הקרובים ב3 קריאות ואני קורא לחבריי בליכוד לדאוג שכך יהיה. אזרחי ההתיישבות הצעירה שהם שווי חובות ראוי שיהיו גם שווי זכויות", אמר סמוטריץ'.

חבר הכנסת זאב אלקין מיוזמי החוק בגלגולו הנוכחי אמר: "הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה שהגשתי ביחד עם ח״כ סטרוק וח״כ סמוטריץ׳ וח״כים נוספים אושרה כעת בקריאה הטרומית. סגירת מעגל: המאבק האחרון שהספקתי לנהל בממשלת נתניהו רגע לפני שהתפטרתי היה בדיוק הובלת מרד השרים סביב דרישה להביא לאישור הממשלה את החלטת ממשלה על הסדרת ההתיישבות הצעירה".

פורום ההתיישבות הצעירה בירך על העברת חוק 'הסדרת ההתיישבות': "כשמדובר בחוק ערכי, הומני וחשוב כמו הסדרת ישובים בהם חיים למעלה מ-20,000 תושבים ללא תשתיות מים וחשמל ומרכיבי ביטחון, ידענו שהערכים ינצחו. כעת על כל חברי הכנסת הציונים, מכלל המפלגות, לדחוף לכך שהחוק יעלה לקריאה ראשונה, שניה ושלישית ויעבור במהירות המירבית, לטובת ילדי ההתיישבות הצעירה שמשוועים לחים נורמטיביים כמו שאר ילדי ישראל".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר