סגור

הראשל"צ התרגש: "נכס לאומי ראשון במעלה"

העותק הקדום ביותר של מגילת איכה הוצג בפני הראשל"צ וסגן שר האוצר בביקורם במעבדות שימור המגילות של רשות העתיקות. סגן שר האוצר: "זהו האוצר האמיתי שלנו"

חדשות כיפה
ח באב התשעז
,
31 ביולי, 2017 13:01
הרב יצחק יוסף

הרב יצחק יוסףצילום: עמוס בן גרשון לעמ

עותק הקדום ביותר של מגילת איכה, שהשתמר במשך למעלה מ-2000 שנה, הוצג בפני הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ובפני סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן, אשר יזם את הביקור במעבדות שימור מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות בירושלים. 
בביקור הוצגו כתבי- יד עתיקים רבים, בהם: תהילים מימי רבן שמעון בן גמליאל, תפילין מימי שמעון בן שטח, אגרות בר כוכבא מתקופת רבי עקיבא ועוד, וכן ממצא הרלוונטי ביותר לערב ט' באב -  העותק הקדום ביותר של מגילת איכה שנמצא במערות קומראן, ומתוארך לימי הלל הזקן. מגילת איכה כוללת חמש קינות על חורבן הבית הראשון – אירוע ששינה באופן דרמטי את מהלך ההסטוריה, האמונה והמחשבה של עם ישראל. את מגילת זו נוהגים לקרוא בט' באב - יום הצום והאבל הלאומי לזכר חורבן בתי המקדש וירושלים.

לאחר שהראשון לציון וסגן השר יצחק כהן קראו בהתרגשות את הקינה הראשונה במגילת איכה הקדומה, הביע הראשל"צ את התפעלותו: "מגילות מדבר יהודה הן העדות הקדומה ביותר להמשכיות המסורת היהודית כבר 2000 שנה. זהו נכס לאומי ראשון במעלה" בסיום הביקור הודה לרשות העתיקות על עבודתה והדגיש ש"חשוב מאוד לשמר את המורשת התרבותית הזו לטובת הדורות הבאים".
סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן, אמר: "זהו האוצר האמיתי שלנו, ההוכחה הבלתי ניתנת לערעור לקשר ההדוק של עם ישראל ותורתו לארץ ישראל".

ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, העניק לרב ולסגן העתק ממגילת קלף של פרקי תהילים מלפני למעלה מ- 2,000 שנה והוסיף: "אנחנו שומרים ומשמרים את המגילות הללו, שנכתבו לפני 2000 שנה. התוכן שלהן, הוא זה ששמר עלינו כעם ב-2000 השנים האחרונות. ביקור הרב הראשי לישראל כאן, כמי שממשיך להחזיק את לפיד התוכן ולהעבירו לדורות הבאים, הוא בעל משמעות עצומה עבורנו, במיוחד ערב תשעה באב. מבחינתי, הוא מסמל את ההמשכיות שאתה אנחנו נצעד, לאורך 2000 השנים הבאות".

פנינה שור, מנהלת יחידת שימור מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות, הוסיפה: "כאוצרי ומשמרי המגילות, אנו משתמשים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר הקיימות כיום לשמירה על האוצר התרבותי החשוב ביותר של עם ישראל בארץ ישראל, כדי להנגישו לעולם כולו". 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

האוטובוס שהוצת בבני ברק, אמש צילום: דוברות המשטרה

גפני תוקף: "אתם שהכנסתם אותנו לגור בצפיפות כזאת, אתם אשמים"

קרא עוד