המשטרה לנשים בירוק: הכינו מסלול חלופי לצעדת ליל תשעה באב

קצין משטרה המליץ לראשי 'נשים בירוק' להכין מסלול חלופי שאינו עובר במזרח ירושלים לצעדה המסורתית בליל תשעה באב. נשים בירוק: זו כניעה לטרור.

חדשות כיפה 30/07/17 18:14 ז באב התשעז

המשטרה לנשים בירוק: הכינו מסלול חלופי לצעדת ליל תשעה באב
צועדים בירושלים. מהמצעד בשנה שעברה, צילום: Gershon Elinson/FLASH90

מסלולה של צעדת ליל תשעה באב המסורתית מוטל בספק. כך הודיע גורם משטרתי לראשי תנועת 'נשים בירוק' המארגנת את ההצעדה זו השנה ה-23 ברציפות.

לקראת הצעדה קיבלו ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, שיחת טלפון מקצין משטרה שטען כי מומלץ לשתיים להיערך להחלפת מסלול הצעדה כדי שזו לא תעבור כלל במזרח ירושלים. זאת בעוד עניינה של הצעדה הוא הקפת חומות ירושלים כביטוי לערגתו של העם היהודי לירושלים ולהר הבית דווקא בליל תשעה באב.

בתנועה רואים בהודעה זו של המשטרה כניעה ופרס לטרור. "מזה 23 שנים מתקיימת הצעדה באין מפריע, למרות התראות וחששות ולמרות שנים בהן חל מועד הצעדה בחודש הרמאדן. הצועדים מקיימים את הצעדה ללא כל התגרות או חיכוך עם האוכלוסייה הערבית ואין כל סיבה להגביל את הצעדה כעת. אם חלילה ישונה תוואי הצעדה יהיה זה בגדר פרס לפורעים ולרוצחים. לא ייתכן שבעוון המהומות של פורעים ורוצחים יענישו את קרבן מתקפות הטרור וימנעו ממנו לקיים מסורת בת מאות שנים. זו בדיוק השעה לנהוג כבכל שנה ושנה ולהוכיח שהטרור לא ינצח את עם הנצח", אומרות קצובר ומטר.

למערכה על קיומה של הצעדה התגייס עו"ד הפרופ' אביעד הכהן, מי שליווה את המאבק המשפטי לקיומה של הצעדה כבר בשנתה הראשונה. היה זה כאשר המשטרה ביקשה שלא לאשר את מסלול הצעדה. פרופ' הכהן עתר לבג"צ שהורה למשטרה לאשר את הצעדה כמתוכנן. כעת, 23 שנים אחרי, שיגר הכהן מכתב למפקד המחוז, ניצב יורם הלוי, ובו הוא מבהיר את האבסורד שברעיון הגבלת הצעדה המסורתית.

"כידוע לכם היטב, תהלוכה זו מתקיימת מזה 23 שנים בליל תשעה באב, תמידין כסדרן ומוספין כהלכתן. יש בה המשך למסורת בת מאות רבות של שנים, דתית ולאומית, של הקפת חומות העיר העתיקה והר הבית בתשעה באב, המתועדת במקורות הלכתיים והיסטוריים שונים. בכל אותן שנים רבות, עברה הצעדה בסדר מופתי, תוך שהצועדות והצועדים ממשים את זכותם לחופש ביטוי והמשטרה עושה את תפקידה בהגנה עליהם ובשמירה על הסדר הציבורי", מתאר עו"ד הכהן במכתבו.

הכהן ציין כי למרות שחששות גורמי ביטחון בשנים שעברו לא התאמתו הרי ש"קיבלו מרשותיי "שיחת בירור" בטלפון משוטר שהמליץ להן כי למרות שהצעדה מתקיימת מזה עשרות שנים במסלול קבוע, לנוכח ה"מתיחוּת" בירושלים, על מרשותיי להיערך כבר מעכשיו לצעידה במסלול ש"לא יעבור כלל במזרח העיר". השוטר לא פירט כיצד הוא יודע כבר כעת מה תהא עוצמתה המדויקת של אותה "מתיחות" הצפויה להתרחש רק בעוד כשבועיים ימים, בשעות הלילה של תשעה באב (והמתיחוּת, כידוע, למרבה הצער, מאפיינת את ירושלים בהרבה מימות השנה במשך שנים ארוכות), ומה פשר ה"אזהרה הגורפת והמוקדמת" – שלא לומר הודעה על פגיעה קשה בחופש הביטוי, ההפגנה האסיפה והתהלוכה - שלפיה לא תוכל הצעדה לעבור כלל במזרח העיר, וזאת כשבועיים לפני מועדה המתוכנן וכשאיש אינו יודע עדיין מה יהיה המצב באותם ימים".

לדבריו "ל"אזהרה" מעין זו אין כל מקום והיא סותרת מושכלות יסוד של משטר דמוקרטי ושלטון חוק ראוי לשמו". במכתבו מבקש עו"ד הפרופ' הכהן ממפקד המחוז "להבהיר באופן חד משמעי, שאינו משתמע לשתי פנים, שהמשטרה לא תפגע המשטרה בזכות מרשותיי וחבריהן לממש את חופש הביטוי והתהלוכה, וכי הם יוכלו לצעוד גם השנה במסלול הצעדה המסורתי".

במלאת חמישים שנה לאיחוד העיר תיוחד הצעדה המתוכננת השנה לשיתוף פעולה מאוחד עם יהודי התפוצות. לקראת הצעדה פנתה תנועת 'נשים בירוק' לקהילות יהודיות בעולם והציבה בפניהן את האפשרות להשתתף בתרומה לצעדה שתשודר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של התנועה. תרומה זו תשמש למימון הצעדה ושמותיהם של התורמים ותמונתם יונפו בידי המשתתפים בצעדה, ולבקשתם תוקרא הודעה מטעמם במהלך האירוע.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר