"היקף הזנות חוצה המגזרים הימם אותי"

ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר הקואליציה למאבק בזנות, סיפרה בכינוס מיוחד שערכו ארגונים דתיים שונים בנושא מה הניע אותה להילחם בתופעה. הרב אייזמן: "אדם שנופל בזנות מאבד את הקדושה והמוסריות שבו"

משה ויסטוך 25/01/18 09:06 ט בשבט התשעח

"היקף הזנות חוצה המגזרים הימם אותי"
חברי הקואליציה למיגור הזנות, צילום: דוברות ח"כ מועלם

קואליצית הארגונים הדתיים למאבק בזנות, התכנסה אמש (רביעי) בבית בבית המזרחי העולמי בירושלים ודנה באפשרויות ובצורך שיש למגר את תופעת הזנות בישראל.

ההתארגנות כוללת ארגונים רבים כמו צהר, בית הלל, תנועת בני עקיבא, רשת בתי הדין הפרטיים 'גיור כהלכה', רבנים ואישי ציבור נוספים.

מי שהקימו את הקואליציה, כבר לפני שנה, הן מיטל בנשק ונועה מבורך ומי שעומדת בראשה היא יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

ח"כ מועלם רפאלי סיפרה בכינוס מה הרקע להקמת ההתארגנות, "אני עוסקת שנים בעולם החברתי ומכירה היטב את החצרות האחוריות של מדינת ישראל. הייתי בטוחה שאני מכירה את הכל אבל בדיון שנערך באחת הוועדות בכנסת נחשפתי לנושא לראשונה. הנתונים שהוצגו שם היממו אותי ובהם גם העובדה שזו תופעה שחוצה מגזרים".

לדבריה, "השוק מהקיף התופעה יצר בי את התובנה כי יש לפעול למיגור הזנות. היה ברור לי שהציונות הדתית ששואפת להשפיע בכל זירה, חייבת להיכנס לנושא וכך פניתי לזהבה גלאון ואמרתי לה שאני רוצה להצטרף למאבק".

אחד מאנשי החינוך הבולטים בציונות הדתית, הרב איתן אייזמן, הוסיף כי "זנות הורסת את הקדושה ומלחמה בה היא מלחמה למען זהותו של עם ישראל. אדם שנופל בזנות מאבד את הקדושה והמוסריות שבו שכן היא פוגעת בגוף האדם ובנפש – שלו ושלה".

עוד הוא אמר כי "זנות אינה מותרת לאישה שכן הלכה שאסור לאדם לחבול בעצמו. גם אם אישה מקבלת על כך תמורה היא עדיין חובלת בעצמה. בפועל נשים בזנות במקרים רבים לא רק שמתאבדות נפשית אלא מתאבדות בפועל. גם מצד הגבר הזנות אסורה. הזנות רואה באונס רצח וזנות היא אונס, גם אם זה כרוך בתשלום. אנחנו כחברה חייבים לפעול בעניין מתוקף המצווה של לא תעמוד על דם רעך".

הרבנית רחלי פרנקל ציינה את הצד שלה במאבק, "אני זכיתי לחיות את החברה הישראלית בצורה הכי חזקה, שהופכים עולמות כדי להציל שבויים. ואני חייה בחברה שנושא הצניעות הוא חלק אינטגרלי ממנה, זו שמקדשת את האישות בטבילה במקווה ולא רוצה לדון בביב הזה. הידיעה שזה קורה אצלנו, עם ישראל, ולא אצל הגויים ואי שם אצל הפריץ היא לא פשוטה. קל להדחיק כי לא רוצים לדעת את זה. אבל אנחנו כחברה ששואפת לעזרה לזולת, לקודש ותיקון עולם לא יכולים לעמוד מנגד ולהשלים עם עצם קיומה של התופעה".

ח"כ מועלם רפאלי בכנס למאבק בזנות

ח"כ מועלם רפאלי בכנס למאבק בזנותצילום: דוברות ח"כ מועלם

מנכ"ל המזרחי העולמי, הרב דורון פרז, אמר כי "ארגון דוגמת המזרחי העולמי שעוסק ביהדות התפוצות לא יכול להתרחק מעוולות שמתרחשות בד' אמות של החברה הישראלי. אי אפשר לומר ידנו לא שפכו את הדם הזה וחובה עלינו להיות מעורבים במאבק למיגור זנות שנוגדת את הערכים הבסיסיים ביהדות. לא סתם חז"ל קבעו לקראת סופו של יום הכיפורים את הקריאה בתורה בפרשת העריות. היחס לגילוי עריות הוא היחס לאתיקה מינית. זה אבן בוחן של חברה יהודית מתקנת ועל כן חברה ששואפת לקודש חייבת לפעול למיגור הזנות".

ראש מערך הבוגרים של תנועת בני עקיבא, הרב מתניה ידיד, דיבר על הקושי שיש לתנועת נוער דתית להתעסק בסוגיה כזאת, "לא פשוט לתנועת נוער דתית להיכנס לנושא הזה, אך אם אנחנו מחויבים להציב לנוער שלנו קווים אדומים, אנחנו חייבים לעסוק בנושא. הפגיעה בערכים יהודיים דוגמת השמירה על המשפחה היא דוגמה לכך מדוע בני עקיבא רואה את עצמה כחלק מהמאבק הזה".

חברת ארגון רבני ורבניות בית הלל, הרבנית חנה השקס, אמרה כי "חוק הפללת לקוחות זנות צריך להיות חלק מהשיח הבית מדרשי וההלכה. בהקשר זה חייבים להבהיר שההלכה מגדירה שיחסי מין הם דבר שמתקיים בין בני זוג, כשיש מסגרת של אהבה ונישואין. יחסים במסגרת של זנות איננה עולים בקנה מידה עם ההלכה אלא סותרים אותה. למרות שאנחנו כציבור דתי אוהבים לדבר על קדושה, אנחנו לא יכולים לברוח מלדבר על הנושא".

מי שנתן את הזווית המשפטית היתה עו"ד ניצן כהנא, ממטה המאבק לסחר בנשים ובזנות, שהדגישה כי "אי אפשר לדבר על הערב הייחודי והמרגש שנערך היום בלי להזכיר את שתי קרבנות הזנות שמתו רק בשבוע האחרון. המאבק בצריכת זנות הוא מאבק שעוסק בדיני נפשות, וקיבלנו עוד תזכורת מרה על הדחיפות להושטת יד ל12,000 הנשים בזנות בישראל. האירוע הערב מסמל שוב עד כמה המאבק בצריכת זנות הוא מאבק לאומי. החברה הישראלית התעוררה כבר כולה, וקואליציית הארגונים הדתיים מוכיחה הלכה למעשה שהאחריות לתיקון הניצול העתיק בעולם חלה על כולנו כחברה".

מקימות ההתאגדות, מיטל בנשק ונועה מבורך, אמרו לסיום כי "לציונות הדתית יש כח עצום. אנחנו רואים אותו בעיקר במרחבי הפוליטיקה, קידום התיישבות ובעשייה חינוכית. המוטבציה העצומה כעת להפנות את הכח הזה כדי לטפל בעוולות שהזנות יוצרת היא לא פחות מהיסטורית".

בהמשך הן הוסיפו כי "בכנס חווינו שפה דתית חדשה שיודעת להסביר מי המנצל ומי הקורבן. שבה בה החובה הדתית היא לא להישאר אדיש אלא לפעול. אנחנו בטוחות שיחד עם הארגונים שנכחו פה נמשיך לתרגם את השפה הזו גם להמשך עשייה משמעותית בשטח כפי שהתחלנו לפני מספר חודשים עם פרויקט סלי מזון לנשים בזנות שנמצאות בתהליכי שיקום".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר