סגור
בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

מתנגד לאירוויזיון בשבת? לרב פרץ אין באמת תכנית

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, יוצא נגד הודעת הרב פרץ שהתנגד לקיום האירוויזיון בשבת, ותוהה באיזה קו ינקוט הפוליטיקאי הטרי- בגישה החרדית או שיפעל למציאת פתרונות הלכתיים לניהול המורכב של המדינה בשבת

תני פרנק
יד באייר התשעט
,
19 במאי, 2019 15:49
קובי מרימי

קובי מרימיצילום: הדס פרוש\פלאש 90

שעתיים לפני כניסת השבת, עדכן הרב רפי פרץ את עוקביו ברשתות החברתיות שחילול השבת במסגרת האירוויזיון הוא "מעשה שלא יעשה" ושהם יעשו "מאמצים גדולים למנוע חילולי שבת ציבוריים בעתיד". 

השאלה למה הרב פרץ מתכוון. מה הוא מציע? היה ברור מהשנייה שנטע ברזילי זכתה בתחרות בשנה שעברה שאירוח התחרות משמעו קיום אירועים והכנות לאירוע המרכזי בשבת. הרב פרץ הולך להיות שר בכיר ושותף קואליציוני משמעותי ממש עוד רגע. מה הוא היה עושה? מוותר על האירוח לחלוטין? הולך ראש-בראש עם ארגון השידור האירופי כדי להזיז את התחרות ליום אחר?

יש תחושה שהטיימינג של פרסום ההודעה שלו, שעתיים לפני כניסת שבת, מעיד יותר מכל על כך שאין באמת תכנית. הנה, הפוליטיקאים של יהדות התורה והשבת (זה השם הרשמי של המפלגה), דאגו להוציא הודעות לתקשורת ולבטל פגישת מו"מ קואליציוני במחאה על כך. זאת לאחר שהם היו חלק מהממשלה שאפשרה את אירוח התחרות והיו מודעים לכך שוועדת השרים שמאשרת היתרי תעסוקה בשבת כבר אישרה היתר כללי להעסקת עובדים (יהודים, כן?) במהלך האירוויזיון. השיטה שלהם ברורה - הדחק וזעום. כלפי חוץ - יוצאים ידי חובה במחאות סמליות (עצרת זעזוע ודחייה של עשרים דקות בהוצאת שבת), כלפי פנים - מאפשרים לאירוע להתחולל ללא שום הפרעה.

תני פרנק

תני פרנקצילום: נעם פיינר

מה שעוד יודעים הפוליטיקאים החרדים היטב שהאירוויזיון זה אירוע חד-פעמי וקל לצאת נגדו בפעולות מחאה לא אפקטיביות. מה שיותר קשה מבחינתם זה לאפשר חילולי שבת קבועים בחסות המדינה, כמו למשל המשברים סביב עבודות התשתית של רכבת ישראל בשבת או עבודות התשתית להקמת גשר יהודית באיילון. וגם במקרים אלו הם מצאו פתרון. במו"מ הקואליציוני מסתמנת פשרה בנושא במסגרתה לאותה ועדת היתרים יצורף נציג מהרבנות הראשית. כל פעם שהנציג הזה ייאלץ להיות שותף לאישור היתרים, והוא אכן ייאלץ להיות שותף גם אם יתנגד, הוא יהיה האשם ולא הפוליטיקאים שמינו אותו לתפקיד. ובא לציון גואל.

מה הבעיה עם הגישה החרדית? לכאורה כל הצדדים יוצאים מרוצים. הבעיה היא כמובן עם השחיקה בערך השבת כערך מאחד ומייצר סולידריות חברתית בין דתיים וחילונים. במקום זאת, משתמשים בשבת כזירת קרב וככלי לחזק את הבייס הפוליטי על חשבון שימוש ציני בו מול הציבור הרחב שאינו שומר שבת כהלכתה.

האם הרב פרץ הולך לנקוט בקו חרדי או שמא יש סיכוי שלראשונה נראה מנהיג עם ערכים של הציונות הדתית שפועל למציאת פתרונות הלכתיים לניהול המורכב של המדינה בשבת. האם הוא יכנס מומחים שיסייעו בקביעת מדיניות מסודרת בנושא מתן ההיתרים לעבודה בשבת תוך שמירה על האיזון בין הערך של שבת כיום מנוחה לאומי, לא רק בפן הדתי, לבין הצורך בפעילות של מדינה מודרנית גם בשבת? או שכמו במקרה של הדרישות החרדיות לגבי הפעילות של מפעל פניציה בירוחם בשבת, קולו לא יישמע ונסתפק במחאות שיוצאות ידי חובת מחאה ותו לא? 

עד עתה בחרו באיחוד מפלגות הימין ליישר קו עם החרדים בנושא השבת, אם לא לעקוף אותם בסיבוב ולהתנגד אפילו לפשרה המוצעת מטעם הליכוד. אם הם ימשיכו בקו הזה, אנו צפויים לראות בממשלה הקרובה משברים נוספים סביב השבת, שתמשיך להיות אבן המחלוקת בין דתיים, מסורתיים וחילונים בישראל, במקום להיות ערך משותף.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
19.05.2019

1. בקיצור, ליצן רפורמי (ענת)

אין בעיה למצא פתרון לכל דבר, ובלי להתפשר בפסיק על ההלכה ובלי להרגיש רגשי נחיתות (כמו שאתה משדר כל הזמן)

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

2. חרפה (אביתר יעקב מיכלשוילי)

אתם חצופים ולא נאמנים לתורת ישראל ולא לעבודת השם!

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

3. שטויות (אני)

מי אתה שתיקח אחריות על השבת ותאמר איך בדיוק היא אמורה להיראות ומה שלא בדיוק לפי ראות עיניך זה או לגבי או חלש אולי שלא יודע לתת פיתרונות..
אין באמת אפשרות למצוא "פיתרון הלכתי" לחילול שבת אלא אם כן אתה משנה את ההלכה ואז כבר עדיף שתחלל את השבת באמת מאשר שתשנה את ההלכה ורק תחלל שבת בכאילו שמירה על "ערך" השבת (מילה נבובה חברת עמוד שדרה מעשי ).
לא יודע מה הרב רפי פרץ מתכנן לעשות ובאמת אני תפילה שהוא לא נצטרך להתמודד עם שאלות קשות כאלו אבל מכאן ועד לבא ולבקש יצירת "פתרונות " השם הציונות הדתית כאילו אנחנו באנו להתיר את הכבוד בשם האחדות זה לא לעניין... תחפש מקומות אחרים לומר בהם את דעתך ותפסיק לבלבל שטויות מתוך תסכול

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

4. "לבין הצורך בפעילות של מדינה מודרנית גם בשבת?" - פה איבדת אותי! אין "צורך" שלא פיקוח נפש שדוחה שבת (לפי הגישה הזו, הנביאים היו צריכים למצוא "פיתרון" ל)

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

5. ליצני תורה ועבודה (אלמוג)

כהרגלם, אם מפלגה מצהירה על עמידתה על משמר השבת, מבחינת הארגון הקקיוני הזה "אין להם תוכנית". יאללה, תתקדמו. השימוש השחוק בטיעון הזה יצא לציבור הדתי שמאמין בקב"ה מכל החורים.

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

6. פרץ איבד את ערך המנהיגות (חיים)

מי שנתמך על ידי כהניסטים ותומך במעש חסר אחריות של סמוצריקים - איבד את זכותו ויכולתו להטיף לשמירת שבת. ארוע הארוביזיון היה מגעיל, זנותי, מחליא- כל תועבות הגויים בבעל פעור. הבעיה איננה חילול השבת אלא חילול ערכי היהדות כולם. מי שנתן יד לממשל שאיפשר זאת ובכספי משלם המיסים- איננו ראוי לאמון ציבור שמצהיר על עצמו כשומר מסורת ישראל . היה הרבה יותר גרוע מהגימנסיון היווני בתקופה ההליניסטית בירושלים בימי הורדוס- חלאת הגויים בתוככי היהדות. זה לא תרבות ולא אמנות- זה ארועי בעל פעור בתוככי ישראל . פרץ- דבריך הם לעג לדת משה וישראל , ותמיכתך בכהניסטים היא חרפה לכל בוגר החינוך הממלכתי דתי . סיימת את שליחותך- ואל תחזור לחנך את ילדינו.

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

7. שכח משהו חשוב (יהודי)

הוא שכח משהו אחד, שהמטרה היא לעלות את העם אל התורה ולא חלילה ההיפך

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

8. כן תני אחת האופציות שכל כך מגוחכות בעיניך (יהופיץ)

כן היה מנהל משא ומתן מול איגוד השידור האירופי ובעת הצורך מוותר על אירוח האורוויזיון דבר שעשינו מטעמים הרבה פחות חשובים כמו זה שעולה המון כסף להפיק אותו. כל כך פחדו פה ל"הפסיד" את הארוויזיון שיכלו לסחוט כל דבר בטענה שזה יפגע בו. והכל כדי להרגיש שאוהבים אותנו באירופה. רמז: הם לא

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

9. שכחת שהמטרה היא קיום התורה ולא קיום המדינה (נועה)

הפכת את היוצרות

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

10. השבת לחרדים (חדג)

אופס,לא ידעתי שהשבת נתנה לחרדים!בכלל לא מובן הקשר בין האנשים הללו,הכתבה הזאת,ו"תורה ועבודה

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

11. "או שיפעל למציאת פתרונות הלכתיים לניהול המורכב של המדינה בשבת" או שנתו"ע ימצאו פתרונות מודרניים לניהול המורכב של ההלכה במדינה יהודית (חשבתם על זה?)

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

12. יש פתרון (אפי)

אילו קראת את הטור של סיון רהב מאיר היית רואה כמה זה פשוט.
בתמצית אילו האיגוד האירופי היה אומר שהתאריך הוא כך וכך והיו בודקים בארץ ורואים שזה נופל על יום הזיכרון היו הופכים עולמות לשנות את זה והיו מצליחים רק השבת היא כזה לא נעים היא כזה הדתה היא כזה כפיה.
אבל לא באמת רק בגלל אנשים כמוך שכל הזמן מתנצלים שהם דתיים

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2019

13. קראתי רק את הכותרת. די מוזר (מתן)

מה הקשר בין הניהול המורכב של המדינה בשבת
לבין האירוויזיון?

דווח על תגובה לא ראויה
20.05.2019

14. חילול שבת רלוונטי רק לשומרי שבת (לויטה)

ואין לאף רב או מפלגה זכות לכפות את השמירה על אף אחד. בני האדם בשר ודם קצת התבלבלו. אין להם קשר ישיר לקב"ה, הם לא יודעים ולא ידעו לעולם מה דברו האמיתי, אם בכלל.

דווח על תגובה לא ראויה
22.05.2019

15. ללויטה החמודה ,התורה היא דברו של אלוקים, וכדאי שתלכי ללמוד קצת על השורשים שלך, חבל שאת לא משקיעה בדבר כ"כ חשוב לחייך (ריקי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מעלעל צילום: shutterstock

ה'מעלעל' חוזר: מי השתלט על הפרסום בעלוני השבת?

קרא עוד