חדשות כיפה

לצאת מהדיכאון לאחר לידה

גיטל הייתה נערה חרדית השומרת באדיקות על מסורת אבותיה. כמו כולם היא רצתה להקים בית ולהיות אמא, אך היו לה סטנדרטים מאוד גבוהים, וגיטל סירבה להתפשר. מזל שהייתה לה קרובת משפחה "מזרוחניקת" בשם ירושלים. סיפור מיוחד ליום העצמאות עם מוסר השכל רלוונטי לחגיגות ה-70

הפגנת חרדים נגד הגיוס לצה"ל

הפגנת חרדים נגד הגיוס לצה"לצילום: יעקב נומי פלאש 90

הסיפור הבא הינו פרי דמיון הכותב וכל קשר בינו לבין המציאות מקרי בהחלט

היה הייתה ילדה בשם גיטל, גיטל הייתה נערה חרדית השומרת באדיקות על מסורת אבותיה ומקפידה על כל קלה וחמורה בהלכה, כמו כולם רצתה גיטל להקים בית ולהיות אמא, אך לגיטל שלנו היו סטנדרטים מאוד גבוהים, גיטל סירבה להתפשר והתעקשה להקים בית זהה לאמונה ולאופי החרדי עליו היא שמרה באדיקות. והנה עברו השנים וגיטל כבר נהייתה רווקה זקנה ומבוגרת ועדיין לא הצליחה להקים בית, חלום האימהות לילד משלה הלך ונמוג, עד אשר היא פגשה בחור בשם ציון, יהודי צעיר ונמרץ אך חוזר בשאלה, בחור שמרד במסורת אבותיו ובחר בחיים חילוניים.

גיטל שלנו התנגדה לשידוך עם אותו "חילוייני", אך לא הייתה לה ברירה. ציון הקים איתה יחד בית, והנה גיטל שלנו עמדה ללדת, לאחר מאבקים ממושכים בינהם, בהם גיטל סירבה בכלל לתקשר עם ציון האבא של הילד אותו היא עמדה ללדת, נולד הילד בשם ישראל כאשר עתידו לוט בערפל.

ישראל שלנו נולד כילד עם הרבה בעיות, ההריון היה קשה (כמו כל הריון), ועל הלידה בכלל אין על מה לדבר, מלאה בדם וכאבים, גיטל שלנו חלמה שהוא יולד כמבוגר יפה, חרדי אדוק שיודע את כל הש"ס בעל פה, אך המציאות הביאה לגיטל תינוק מלוכלך מלא בדם, שצריך לגדלו מאפס (כמו כל תינוק). אך לגיטל זה לא התאים, היא נכנסה "לדיכאון לאחר לידה" והחליטה לשפוך את המים מהאמבטיה יחד עם התינוק, גיטל זנחה את התינוק שלה שלא היה כמו שהיא תמיד חלמה מהסרטים של דיסניחרייד בהם היא צפתה בשטייטל של פולין, גיטל נטשה את ישראל, סירבה לחגוג ביום הולדתו ואף אמרה תחנון ביום זה.

ישראל הקטן שלנו, נשאר בודד ומלוכלך רק עם אביו החילוני שונא הדת, אשר רק הגביר את שנאתו לאחר ששותפתו להקמת הבית סירבה לגדל איתו יחד את התינוק, ולעזור בגידולו בשנים הכי קשות, כבר היה אפשר לחשוב שישראל הקטן ייאלץ לגדול בלי קשר לתורת ישראל יחד עם אביו ציון שונא הדת, והנה הבית וישראל ייהפכו לחילונים אפיקורסים, אבל...

המזל היה שלגיטל הייתה קרובת משפחה צעירה בשם ירושלים. ירושלים לא הייתה כמו גיטל, היא הייתה, לא נעים לומר, דתיה לאומית, "מזרוחניקית" כמו שהעליבו וסנטו בה אחיה החרדים המבוגרים. ירושלים הייתה שונה בנוף החרדי הישן, היא האמינה בדברים מוזרים, היא האמינה בקודש ובחול, היא האמינה בעמל ובעבודה ושאם אנחנו רוצים ילד לתפארת זה לא קורה בנס, אלא בעבודה קשה, ושלא כמו שאר משפחתה היא לא שכחה מה האידאל, ואיך הקב"ה רצה שנקים בית של "ממלכת כוהנים וגוי קדוש". 

היא אמנם פחדה מלהשתתף עם ציון החילוני בגידולו של ישראל הקטן אך אין ברירה, כנראה שרבש"ע רוצה משפחה של חילוני ודתייה, אלה החיים וכל הריון מלווה בקשיים וכאבים, ולידה כמו כל לידה מלאה בדם, צעקות, בכי וקשיים ושלא לדבר על הטומאה (צירוף מקרים אבל בדיוק בפרשת השבוע האחרונה תזריע קראנו שעם כל לידה יש הרבה דם וטומאה).

והנה ישראל הקטן שלנו גדל בבית מעניין עם הרבה שיתופי פעולה, ירושלים שלא כמו גיטל לא חיפשה מה רע בציון ובכל דקה רבה איתו, אלא בלעה את הרוק וניסתה ליצור איתו זוגיות כמה שיותר נאמנת לתורת ישראל, אמנם היו הרבה חילוקי דעות ומריבות אבל דווקא עם ירושלים לציון היה גם מעט במשותף, והוא אפילו אימץ הרבה דברים מהעולם של ירושלים, וככה ישראל שלנו גדל בבית עם חילוני ודתיה לאומית, השנים עוברות וישראל אימץ לעצמו זהות משותפת משני הוריו מגדליו.

לירושלים היה מאוד קשה, לא רק שהיה עליה להיאבק עם ציון (בדרכי נעם כמובן) ולנסות לחיות איתו בזוגיות משותפת, הכל בכדי שישראל לא ייאלץ לגדול רק עם העולם החילוני, שונא הדת אלא גם עם המסורת ותורת ישראל. על ירושלים המיזרוחניקית נערמו קשיים רבים מצד גיטל, אשר לא רק שנטשה את ישראל התינוק וסירבה להשתתף בחינוכו ולעזור לו לגדול, היא הוסיפה חטא על פשע והייתה מעליבה את ירושלים, שהיא פחות דתיה בכך שהיא בחרה לקחת אחריות על המצב ולעזור בחינוכו של ישראל, למרות שלברוח ולהתנתק זה הכי קל.

השנים עברו וכמו בכל בית האמא נותנת את הטון החינוכי, ולכן בשלב מסויים ישראל מאוד התחבר לעולמה של ירושלים, וכבר נראה שהוא בחר לו דרך לחיים דרך שהיא יותר ירושלים ופחות ציון, דרך לפי תורת ישראל, אך ציון האבא ראה זאת ונבהל, אז הוא שינה את כללי המשחק ובגד בירושלים, הוא בחר ליצור שיתופי פעולה עם בנות אחרות בשם רפורמה ואמריקה, והנה חינוכו של ישראל לתורה התחיל להיעלם, וישראל התחיל ללכת נגד התורה ונגד אמו ירושלים.

ירושלים הייתה צעירה, תמימה וחלשה לא היה לה יכולת לעמוד מול הכוחות העצומים של שותפותיו של ציון, נואשה היא ניסתה לבקשה מגיטל שתפסיק לצפות מהצד ותתחיל להשתתף ולעזור בחינוך של ישראל, אך לא! גיטל סירבה לפעול בשכל ישר, היא הייתה ועדיין חולה במחלה של "דיכאון לאחר לידה", התינוק המלוכלך הזה ומלא הדם דחה אותה, היא סירבה לעזור לו. ירושלים לא התייאשה היא התעקשה ונשארה בבית יחד עם שותפותיו של ציון כדי לנסות ולעזור כמה שיותר לישראל, ירושלים האמינה שעוד תצא בת קול ותצפצף בראש ההרים, כי "כל מי שפעל עם אל יבוא ויטול שכרו", וירושלים בלעה את הרוק וניסתה לעשות כמה שיותר.  

אז מה הפלא שהיום ישראל כבר לא ילד אלא מבוגר בן 70. דרך אגב, היומולדת שלו ביום חמישי הקרוב ה' באייר התשע"ח. ידוע שיום חמישי זה ד' באייר אבל מאמציה של ירושלים כן נשאו פרי, ואם תסלח לי גיטל אז הרבה פירות, מדינה שמזיזה את יום ההולדת שלה כדי שלא יווצר חילול שבת, זה הטיעון הכי חזק שיש קודש במדינת ישראל.

טוב, אולי הסיפור לא ממש פרי הדמיון שלי. אני מאמין שכולם מבינים מהו הנמשל. ואלייך גיטל - החברה החרדית - ננסה לומר, לא הגיע הזמן לתקן את המעוות? 70 שנה שהחברה החרדית מסרבת לעזור ולפעול במדינת ישראל, סיעתא דשמיא עצומה זה שבכלל נשאר קודש במדינה הנהדרת שלנו, ואם נסתכל במבט נכון יש הרבה קודש במדינה.

נכון שיש עוד דרך ארוכה עד שנגיע אל "ממלכת כוהנים וגוי קדוש", אבל מה? זה יקרה בנס? למה שהמדינה פתאום בבום תהיה מושלמת? קראנו בפרשת השבוע האחרונה (כן תתפלאו אבל גם אצלנו "המזרוחניקים" קוראים בתורה בשבת) שעם כל לידה יש דם טומאה, למה בלידה של מדינה זה לא יהיה?

בבקשה אחינו החרדים בואו ועזרו לנו, הפסיקו לשבת ולצפות מהצד. לא הגיע הזמן להפסיק להיות ניצבים בסיפור האלוקי? צאו כבר מ"הדיכאון לאחר הלידה", התבוננו על מדינת ישראל היפיפייה שלנו, תראו איך היא גדלה. יש לה - לנו - עוד הרבה לעבור, אבל אם אתם לא תבואו לעזור לנו לגדל אותה יהיה לנו הרבה יותר קשה. אחינו החרדים, יש לכם כוחות עצומים, בואו וחברו אלינו, הבה נאחד כוחות ונכונן כאן "ממלכת כוהנים וגוי קדוש".

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
16.04.2018

1. יפה (מתניה)

מקסים ממש

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2018

2. חוסר היכרות גדול של הכותב את האידיאולוגיה החרדית (דו)

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2018

3. לכותב המאמר (לכותב המאמר)

שלום אני בחור חרדי קראתי את הטור שלך אז קודם כל תודה רבה מאוד נהניתי ואני בטוח שאדון על זה עם חבריי ובנוגע למאמר לפני שאני נכנס לגוף הדברים תסתכל עלייך אחי 50 אחוז מהציבור חוזרים בשאלה(ע"פ נתוני סקר בשבע ) תופעת הדתל"שים הומואים דתיים מאות בנות הולכות לשרת בצבא ראש המפלגה שלך מצהיר שאין לו בעייה לצרף הומו למפלגה קולם של הרבנים לא נשמע ואלו שכן זה כאלה שמתירים ללכת לראות סרט עם חבר כי ליכא דרכא אחרינא אפילו אם אולי זה יהיה פרוץ רבנים שנלחמים ברבנות הראשית "רבנים שמפרסמים כתבה במקור ראשון שלא בטוח שעל פי ההלכה יש בעייה שגבר יתאהב בגבר. רבנים שנגד הוראת הרב קוק ובנו הרב צבי יהודה ונגד הוראת הרבנות הראשית לדורותיה מתירים לעלות להר הבית.!!! ואתה מדבר איתי על גיטי וירושלים האם בדקת פעם מה הערך של לימוד תורה לעומת עשייה פיזית נראה לך שלי בתור חרדי לא כואב שאני לא יכול ללכת לצבא הלוואי אבל ההקרבה גדולה מידי נדמה לך שאנחנו לא לומדים את ההלכות של כיבוש הארץ ודיני מלחמה קראתי את הקונטרס של הרב אלי סדן על הליכה לשרת בצהל ועדיין עם כל הכבוד לא מקבל כתבתי את הדברים בקצרה אני מוכן באהבה ובכיף להמשיך לדון איתך גם על המכתב של הרב קוק לממשלת אנגליה וגם על המכתבים הסותרים של הרצי"ה וגם על ההוראה של הרב חרל"פ לבחורי ישיבות במלחמת העצמאות להישאר בישיבה וללמוד וגם על המאמר של הרב אלחנן וסרמן נגד הקמת המדינה (שאני מת עליה אגב) אתם בטוחים שהחרדים לא לומדים את כל מה שאתם לומדים אז בוא תדבר איתי יש לך את המייל שלי ואני מבטיח לענות בהגינות וביושר מתי שהראה את הדברים שלך אני יוצא עכשיו לישיבה עם הכובע וחליפה שאני כ"כ שונא וכ"כ אוהב שונא כי זה מגעיל ומכוער וחם ואוהב כי בסופו של דבר כנראה שזה מציל אותי והכיפה ירושלים שלך...לא מצילה את רובם

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2018

4. כמה התנשאות במאמר אחד! (שני)

טוב שאל מול החרדים חסרי האדאולגיה והסבלנות ואל מול החילונים שונאי הדת, ניצבת איתן הציונות הדתית!
אחד המאמרים הכי פשטנים מבית היוצר של הציונות הדתית וללא ספק אחד המיותרים ביותר.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2018

5. מעניין (יוסי)

אין במאמר הזה לא כבוד ולא ידע
לא כתיבה מקצועית ולא עברית תקינה,
שום מידע מדויק על משנתו של הציבור החרדי בעניין,
ואף לא של הציונות הדתית.
טקסט טרחני, מזויף וילדותי.
מצופה מכותב המפרסם באתר ציבורי לכבד את הקוראים
לבדוק את העובדות, ולכתוב ברמה בסיסית שהיא מעבר לגן חובה.
הסטריאוטיפים על גיטל ושטעטיל נמוכים ומבישים.

מר אלטמן,
את הסיפורים הבאים שהם פרי דמיונך בלבד (לא חשבנו אחרת),
השאר שם.

דווח על תגובה לא ראויה
17.04.2018

6. נראה שהכותב לא ממש מבין מה זה דכאון אחרי לידה (שי)

לא מעט זלזול והתנשאות כלפיי הציבור החרדי והחילוני והערה מזעזעת בסוף "צאו כבר מהדכאון אחרי לידה"... חביבי, בדקת במה מדובר לפני שהשתמשת בנושא כל כך רגיש כדי להעביר את המסר המאוד לא רגיש שלך??

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2018

7. בורות מוחלטת! (אהרן)

1. החרדים לא הרו ולא ילדו את המדינה, וכ"ש שאין להם ממנה "דיכאון אחרי לידה"....

2. החרדים אף פעם לא חיפשו שום שותף, וכמובן שאף פעם לא השתדכו עם הציונים!

3. ולכן גם אין להם שום בן משותף!

4. ולא "זנחו" פרויקט אישי, אלא התעלמו מענין לא להם!

5. אם הציונות הדתית נמשלת לירושלים. המשל שמתלבש על החרדים לעומת זה הוא "גיטל" הדפוקה שלא מצליחה בשידוכים???????? אולי קודש הקדשים יותר מתאים?

6. ממתי האדוקים לא מאמינים בעמל, וחושבים שילד מחונך גודל מנס? הצחקת....

7. סיפור חדש! השכינה בוכה על ארץ ישראל, באו הציונים והקימו בשטחה את מדינתם ועוד הוסיפו חטא על פשע וקראוה ע"ש ישראל מה שהגביר את בכיה, בני השכינה נחלקו לשנים, חלק אחד ממשיך לבכות. וחלק שני קם לרקוד " אלה אלהיך - ישראל".................

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראובן שמרלינג צילום: באדיבות המשפחה

מאסר עולם לרוצחיו של ראובן שמרלינג

קרא עוד