סגור

וידוי אישי של גננת: אז תציבו מצלמות - ומה תראו?

בכל יום עבודה שלי, אני מקפידה שהידיים יהיו פתוחות לרווחה, כדי שלכל ילד יהיה מקום להיכנס בחיבוק. משאירה את האוזניים קשובות, ואת העיניים פקוחות, מחייכת בכמויות..אבל על כל הדברים הללו לא תשמעו בחדשות

סתיו מיכאלי
כ בתמוז התשעט
,
23 ביולי, 2019 12:52

צילום: shutterstock

נעים להכיר, קוראים לי סתיו, ויש לי וידוי, אני גננת לגילאי לידה עד 3! אשת חינוך שנמצאת עם הילדים שלכם, האוצרות שלכם, בתפקידים מגוונים ומקומות שונים כבר שנים. זאת האהבה שלי, השליחות שלי. זו הפרנסה שלי (פחותה כל כך בהשוואה למה שהתפקיד דורש!). זו הזהות שלי. אלה הערכים שלי וזו אני שחוזרת ומזכירה שחינוך יוצר חברה ותרבות, שיש כוח להוביל דורות קדימה לעתיד טוב יותר. עכשיו, בואו נדבר על הדברים הבוערים שבעקבותיהם החלטתי לצאת מאחורי הקלעים. נתחיל מהסכמה שהפגיעות הפיזיות נחשפנו אליהן לאחרונה, מזעזעות. והפוגעים הללו - אינם אנשי חינוך. אך אם תציבו מצלמות, מה תראו?

למי באמת יש זמן פנוי לשבת ולצפות בינג' 5-6 ימים בשבוע על תשע שעות ממוצע בכל גן ילדים?
לא אדבר כרגע על צנעת הפרט, אבל כחומר למחשבה, בגן הילדים מופשטים ומולבשים מהבגדים, החיתולים והתחתונים.

מה שכנראה כן תפספסו זה את "התחום האפור" - אמירות חסרות סבלנות, טונים לא נעימים, דחיפת מוצצים וראש קטן כדי לא להתמודד עם בכי הילדים, תככים צוותיים, משחקי אגו ששוברים קו אחיד, אמירות של "לא! אל! אסור!", עייפות ובריחה לטכני - ניקיונות וכו', שבעקבות ההתעסקות בהם כעיקר, פעילויות והנאות של הילדים ומחשבה עליהם לא מתקיימות. תצפו בצעירים ומבוגרים, עם ובלי תעודות, אשר פוגעים בילדים יום יום, ועדיין תפספסו ותבחרו לפי הרושם, והיכולת לדבר מולכם שיווקית.

ומה שעוד תיראו, כי זה פשוט קיים בכל גן: ילדים רבים על צעצועים, נופלים, נושכים, הופכים קופסאות משחק, עושים "דווקא" כחלק מבדיקת הגבולות (ובטח בסביבות גיל שנתיים), שהיא שלב הכרחי לפיתוח זהות עצמאית, תקשורת, תחושת שייכות ואינטראקציה חברתית. הדברים האלה יקרו לפחות פעם אחת לכל ילד כי הם בלתי נמנעים. 

לא יעזור אם תתקשרו בלחץ בעקבות מה שראיתם במצלמות (אגב, מרבית הזוועות שנראו בתקשורת ולא רק השנה- נראים כי היו מצלמות בגנים, המצלמות לא מונעות התעללויות), סביר שכל עוד לא תטיחו האשמות על סיטואציה חלקית בה צפיתם - תזכו לתשובות מנומקות מהגננות. ובינינו, אותם הדברים קורים גם בבית עם האחים, השתטחות במקום ציבורי כי לא עשו מה שרוצים, נפילה כזו או אחרת...

צילום: shutterstock

 

אז מה כן? חשוב שתבדקו את התגובות. איש חינוך אמיתי ידע מתי להגיב ולהתערב, מתי להניח לילדים להתמודד, מתי לתווך, כיצד לשקף סיטואציה כדי לצמצם חזרתה בשנית, להציב גבולות ולתת את הכלים להתמודדות. זה הרבה יותר מלהגיד רק "מה" ו"מתי" לעשות, זה להראות את ה"איך", ולהציב אפשרויות בחירה לילדים בכל הזדמנות, לחזק ולהעצים גם על השתדלות ועל הרגעים הקטנים. 

קיימים גם מעונות מפוקחים, אבל האם שם הכול בסדר? כל כמה זמן באות המפקחות? מה הן בודקות ומה מפספסות? האם עצם זה שיודעים שהן באות זמן מה מראש, לא תורם לכל השחקנים להציג הצגות ברגעים שהן שם?

ההמלצה שלי היא, להישאר כל הזמן עם יד על הדופק. לשאול כל הזמן על מנת לקבל רציונל ומידע על הילדים. שיחות עומק יוזמים עם הצוות החינוכי הרלוונטי בזמן בו כל תשומת הלב מוקדשת לכך, לא בסוף היום. מוזמנים לערוך ביקורי פתע, ולשלוח קרובים משפחה שונים שיתרשמו מהיחס.

ועם זאת, האמון ושחרור בדברים מסויימים הוא קריטי (פשוט כי אי אפשר באמת לעבוד כשכול רגע נשמעות הערות וביקורות). אחת השיטות שלי היא, לעדכן על דברים טובים באופן שיגרתי במהלך השבוע עוד לפני ששאלו, ולהעביר את ההתלהבות שלי מפעולה שהילד עשה ולעורר שיח אצל המשפחה, בעיקר אם הילד עוד לא וורבאלי מספיק לשתף מה עבר עליו בגן. ככה שכשיראו את השם שלי על צג הפלאפון, לא מיד יקפצו לגרוע ביותר, ואנחנו יודעים שאיך שרואים צלצול מהמורה או הגננת נכנסים ללחץ. עקבו כיצד הילד נכנס לגן מבחינת אנרגיות, על מי הוא מדבר, את מי הוא מחקה ומחפש, למי הוא רוצה לספר חוויה שקרתה לו בבית, להראות משחק/בגד/תיק שקנו לו.

בסופו של דבר, גן זה לא קירות מקושטים, גודל חצר, גישת חינוך ספציפית, תפריט, או חומר הלימוד.
גן הוא לא בית מרקחת, הילדים הם לא חיילים או בובות. גן הוא מקום דינאמי שהאקלים בו מושפע ממי שנמצאים בו - ילדים ומבוגרים.

אף ילד לא ישאל על ההשכלה של המבוגר הנמצא מולו, ילד יתייחס למי שיתייחס אליו, וידע לחוש ולראות אותו, לסדר לו את העולם מבחינת גבולות ברורים, שיעזרו לו כבוגר בחברה. ובמקביל, יאפשרו לו לחקור, להתפתח בדרכו, להאמין בעצמו וביכולות שלו. אנחנו עם הילדים ולא לידם. הם לעולם לא מפריעים לנו לעבוד, הם האור שלנו. 

 

 

 

* מפאת אריכות הדברים הטור קוצר, ניתן לקרוא את הטקסט המלא באמצעות פניה ישירה לסתיו.

23.07.2019

1. סיפוריי סבתא (ם)

הגננות מפחדות לשים מצלמות שלא יראו אותן אייך הן מתעללות בילדים ופעוטות לא יתכן שביום של הגננת המתעללת מראש העין היו שלושה גנים באותו יום ובהם גננות וסייעות מתעללות בילדים ופעוטות זה הפך להיות מכת מדינה אין להורים הביולוגיים הוכחות ההוכחה היחידה זה המצלמות עם גישה לאייפון ואייך כל פעם אימהות אחרות יראו מה קורה עם הילדים והפעוטות שלהם בגן או במעון אימהות שיראו שהכל טוב בגן או במעון הן לא יתקשרו בכלל
אמהות שיראו שמשהו לא טוב בגן או במעון יתלוננו ואחר כך יבואו לקחת את הילדים והפעוטות שלהם מהגן או המעון פיקוח הכל שקר המפקחות לטובת הגננות והסייעות ולא לטובת האימהות צריך הוכחות להורים הביולוגיים וצריך מצלמות בגן עם גישה לאייפונים של ההורים הביולוגיים

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

2. הבעיה במדינה שלנו שאנשים רואים רק את הרע !!! (מלכה)

מחפשים את הרוע , לא יודעים לפרגן לטוב.
כמה גננות מלאות אהבה עם לב רחב והמון הכלה יש בארץ שלנו !!!
הורים שלא מסוגלים להתמודד עם הילדים שלהם, שרואים בילד מטרד לא מפרגנים לגננות ומטפלות מדהימות שנותנות כל כך הרבה לילדים .
מדינה שרואה את הרוע כל הזמן !!!
היד קלה על המקלדת, מבלי לחשוב הרבה.
עצוב וחבל !!@

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

3. מצלמות ולהורים אסור להתערב (גננת)

אלא אם רואים התעללות ואלימות מצד הגננת.אני גננת ושמחההה מאוד שיש מצלמות..שיראו כל מה שהילדים עושים ומקבלים ממני..

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

4. למה פיקוח ומצלמות מ7 ילדים ומעלה??? (אמא שלא מבינה)

מי שיש לה 5 והיא מתעללת???כ ל מסגרת עם ילדים חייבת פיקוח!!!

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

5. והמטפלת שצולמה מכה את התינוק (האמא שלא מבינה)

היה לה ילד אחד ונעצרה על התעללות ואלימות...אז בבקשה שיחוקק חוק פיקוח ומצלמות לכל מטפלת ומשפחתון אפילו 2 תינוקות..זה עסק עצמאי לכל דבר ועניין.והורים-לאאאא להכניס בשום אופן בלי מצלמות ופיקוח לבתים,גם אם אתם ממש סומכים,אי אפשר לדעת מה מתנהל בבית ללא מצלמות ופיקוח.מטפלת טובה לא חוששת ממצלמות.נקודה.

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

6. מקסים! (תמר)

מקסים!

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

7. עשית פרסומת שלילית לעצמך (מפחדת ממצלמות?)

יש לך סיבה

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

8. לגמרי סיפורי סבתא ויש לי גם עיצה (אמא ל4)

על מה את מדברת ? בלי המצלמות הרוצחת של יסמין וינטה היתה משוחררת .רק בזכות המצלמות על זה .כנל גם אצל כרמל מעודה ,נכון שעצוב שכל המקרים יתגלו בדיבד אחרי הזוועה ,אבל לפחות היתה את היכולת להוכיח זאת ולהעניש אותן .
ויש לי עיצה בגן של הבן הקטן שלי יש קוד בכניסה כך שכל הורה יכול להפתיע מתי שהוא רוצה .הורים שימו לב ! אם אתם צריכים לצלצל ולהמתין עד שיפתחו לכם ,קחו בחשבון שאתם מסכנים את הילדים שלכם .

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

9. גם בכל בית (אני)

תשימו גם מצלמות בכל בית לראות שאין איזה אבא חולה שנוגע בבת שלו ולראות איך ההורים מתנהגים עם הילדים שלהם אם לא מתעללים ומתנהגים אלהם יפה ובכל בית ספר לראות שאין מורה שנוגע בתלמידים וגם אצל הסבא לראות שלו נוגע בנכדה בת השלוש ואצל הדודים בקיצור מצלמות בכל מקום, כי אנשים פשוט נדפקו

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2019

10. שכל אחד ישאר עם הילד שלו (סבתא רבא)

ששכל אחד יטפל בילד שלו במקום לבלבל את המוח ולזרוק את הילד עד השעה חמש בגן

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

11. לא מבינה מה הבעיה (אדי)

ממה הן מפחדות?
הן בסדר אז הכל בסדר!
בושה!!!

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

12. לא חידשת לנו כלום. ומעניין שלא למדת 0 עד 6 (אנוימית)

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

13. נראה שאת פוחדת ממצלמות (שיר)

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

14. מי אמר שהורה ישב מול המצלמה? (שטויות במיץ)

זה קודם כל בשביל השקט הנפשי של ההורים, שכאשר יש חשד הם יודעים שיש מצלמה שהם יכולים לפתוח בגן ביחד עם הגננת. הבת שלי בגן בלי מצלמה, וכל חשד קטן אני חוקרת ומתחקרת את הצוות, זה לא נעים להן ולי זה לא אכפת, כי אם הייתה מצלמה הייתי יודעת מה קרה מבלי לתחקר.

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

15. מילה במילה (חיים)

יש לנו גן פרטי עוד מעט 20 שנה אנשי חינוך השתלמויות קורסים
עשו משפט שדהמלכל הגננים והגננות בגלל כמה מופרעים

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

16. התעללות בילדים (ש)

ניכרים דברי חכמה. האחריות מוטלת גם על ההורים , לבדוק לשאול ולהיות יותר מעורבים בחיי ילדיהם ( גם הקטנים שבהם) ולא להתעלם מ"תמרורי אזהרה". לא להסס לשאול אם משהו לא נראה תקין. ברגע שאיש חינוך רואה שהוא במעקב ויש התענינות סביב הילד הוא יחשוב פעמיים...

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

17. מצלמות (ש)

לכל אלו שכותבים נגד הגננת וביד מצלמות, אתם מעוניינים שימו לכם מצלמות במקום העבודה שלכם שמתעדות כל שניה וכל תזוזה שלכם?! תפתחו את העיניים ותשמאו על הילדים שלכם ואל תברחו למקומות שקל לכם יותר ... ראינו שמצלמות לא עצרו אלימות. אם ההורים יהיו יותר עירניים יש סיכוי טוב יותר למנוע פגיעה בילדינו-!!!

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

18. "לא יחל"- "יחל" : במובן כפול. לכתחילה לא יתחיל בדיבור של נדר. ובדיעבד לא יחלל (משה אהרון עו"ד)

בס"ד.
ראשי המטות = עיקר החיוב של ההנהגה.
שראשי = עיקר החיוב.
מטות = ההנהגות .
אם כן החידוש הגדול הוא שמשה ביקש להעמיד בראש סולם ההררכיה של חובתם של מנהיגי ישראל .
את החובה לדאוג לשלום בית של כל אחד ואחד מישראל .
בכך שלכתחילה יחנכו למנוע נדרים ואסרים בבחינת "לא יחל דברו" -לא יתחיל בכלל לדבר בנדרים.
ומשכבר נדר ידאגו לכבודה של המילה שבה נבראים עולמות לכאן אם לכאן .
אם כן דרך הישר היא למנוע לכתחילה נדרים.
שהנדרים בעיקר של האיש והאישה ,טמונה בהם סכנה גדולה לשלום בית .......

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

19. כמה שטויות בכתבה אחת (איילת)

את צודקת.
כל מקרי ההתעללות היו בגנים עם מצלמות *במעגל סגור*.
מצלמות במעגל פתוח יוכלו להראות את האינטרקציה של הגננות עם הילדים, את תגובות הילדים לגננות, ואם חלילה יש אלימות אז אפשר יהיה לעלות עליה עוד באותו היום.
בשבילי התשובה ברורה, עדיף 40-60 זוגות עיניים של הורים שיסתכלו על המצלמות מאשר פקח אחד שיהיה אחראי על מספר גנים.
בנוגע לטענות הורים לגבי פדופילים, היום פדופילים יכולים למצוא את מבוקשם באינטרנט גם ללא גישה למצלמות הגנים, או לשהות בגינות ציבוריות שם יש הרבה הורים עם ילדים אחה"צ, וגם שם קורה הרבה שמחליפים לילדים בגד שהתלכלך, חיתול או תחתונים, שלא נזכיר את זה שהילדים הרבה פעמים עושים את צרכיהם בגינות ליד העצים.
היום יש מצלמות ברכבות, בקניונים, בבנקים, בחנויות, ברחובות. המצלמות בגנים לא צריכות להדאיג אותנו, ההיפך.
אם את גננת מעולה ואשת חינוך כפי שכתבת, המצלמות ישקפו את עבודתך הנאמנה ובו בזמן ירגיעו הורים רבים.
אני יכולה להעיד שאחרי מקרה ההתעללות שלנו בגן, העברתי את הילדים לגן עם מצלמות פתוחות, אני כל יום מסתכלת בין 15-30 דקות, הרבה פעמים בזמנים שונים, וגם הרבה בין זמני המעברים, הארוחות וההרדמות שנחשבים יותר קשים לגננות ולילדים.
היום אני יכולה לישון שקטה ובטוחה שילדי לא חווים התעללות.

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

20. תודה לגננות (רחל פישר)

תודה סתו.תודה ששיתפת אותנו. אני בטוחה שיש גננות מקסימות שחותמן על הילדים ניכר לאורך זמן. המשיכי בפועלך היקר לעין ערוך. תודה לך. רחל
סבתא ואם לעשרה ילדים שחוו גננות מעולות גם בלי מצלמות

דווח על תגובה לא ראויה
24.07.2019

21. שימו מצלמות בבתים (מיכל)

שם באמת מתרחשות הזוועות. מה שהורים עושים לילדים שלהם, אף גננת לא תעשה.
וברצינות, לגבי גנים, אני בעד מצלמות שאך ורק הפיקוח יוכל לצפות בהם, לא ההורים. הורים שלא סומכים על המערכת, שישאירו את הילדים בבית.
(עם מצלמות כמובן, כדי שנראה אותם כשנגמרת להם הסבלנות)
הדבר החשוב העיקרי הוא הכשרה של גננות סייעות ומטפלות, שכר הוגן, שעות עבודה סבירות, ופחות ילדים בקבוצה. שום מצלמה לא תפתור את בעיית חוסר ההכשרה או חוסר כוח אדם.

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2019

22. תשובה לסתיו (סטלה אדם)

אהבתי מה שכתבת. כל הכבוד!

דווח על תגובה לא ראויה
28.07.2019

23. צריך לעשות מצלמות בכל בית שיש בו ילדים... (יוני)

למה שבבית הפרטי לא יהיה פיקוח?
היו כבר הרבה מקרים שהורים התעללו בילדים שלהם...

דווח על תגובה לא ראויה
28.07.2019

24. ילדים קטנים בגן גם יורקים על ומכים את המטפלות. (רק שתדעו)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מפגינים נואשים בלוד צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

המשנה לראש עיריית לוד: "מעדיפים אותנו מתים בתוך שקית ניילון"

קרא עוד