משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

יחצ

הרב סתיו: "נאמני תורה ועבודה" עלולה לחסל הנישואין הדתיים בישראל

יו"ר "צהר" המתמודד לתפקיד הרב הראשי התייחס בכנס רבני "בית הלל" למודל הקהילתי של תנועת "נאמני תורה ועבודה" ואמר כי "מימושו מחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל"

אורי פולק, כיפה
כ"ג ניסן תשע"ג, 03/04/2013 22:36

הרב דוד סתיו, יו“ר ”צהר“ המתמודד לתפקיד הרב הראשי לישראל, תוקף היום (ד‘) את תנועת ”נאמני תורה ועבודה“ וקובע כי המודל הקהילתי של התנועה, שמבוסס על הפרטת הרבנות הראשית לקהילות בערים שונות, מהווה ”חיסול הנישואין הדתיים בישראל“.

הרב סתיו נשא דברים בכנס רבני ”בית הלל“, שעסק היום בדמותה של הרבנות בישראל. במהלך הכנס התייחס הרב סתיו למודל הקהילתי של ”נאמני תורה ועבודה“ ואמר כי הוא ”מהווה בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל והוא בעייתי ביותר מבחינה זו. מימוש של המודל הזה מחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרב סתיו ציין בכנס כי תפקידה של הרבנות הראשית הוא ”להוות כתובת אמיתית לשיח רוחני אמיתי. לצערי, זה לא קיים היום ברבנות. כל נושא חברתי וכלכלי שעלה עד היום על סדר היום בחברה הישראלית – לא זכה לשום התייחסות והתמודדות ערכית של הרבנות. הרבנות צריכה לשמש קול של תורה וערכים“.

הרבנות יכולה לקרב, יכולה גם להרחיק. הרב סתיו, הערב (צילום: יחצ)

הוא ציין כי ”החברה הישראלית מחפשת סמל ייצוגי לתורה. בחודשים האחרונים אני מבלה הרבה מאד עם אנשים חילוניים. אני לא זוכר שהחברה הישראלית עסקה אי פעם באינטנסיביות כזו בבחירת הרב הראשי, כמו בבחירות הללו, הציבור החילוני מחפש את קול הרבנות הציונית, הקשובה. יהדותה של מדינת ישראל והחברה הישראלית הוא נושא שקשור ושייך לכולם. גם אדם חילוני רוצה זיקה ליהדות. גם אדם חילוני היה רוצה שהילד שלו יתחתן עם יהודי או יהודיה“.

הרב סתיו טען בכנס כי לרבנות הראשית ישנו פוטנציאל לקירוב ליהדות - ופוטנציאל דומה לעשות את ההפך הגמור. ”אם היינו מקימים לשכת רישום לנישואין באוניברסיטת תל אביב, אם היינו יוצרים מפגשים של צעירים בעקביות עם המערכת – הכל היה נראה אחרת“, הציע הרב סתיו, ”התהליך היום מסורבל ולא ידידותי. אם מייצרים תחרות בתוך המערכת – זה יועיל למערכת. הרבנות המקומית תיאלץ לשפר את השירותים שלה, אם ייפתחו אזורי הרישום“.

הרב סתיו ציין בדבריו, כי הקשיים הגדולים ביותר אותם הוא חווה במסגרת המרוץ לתפקיד הרב הראשי, הם דווקא מתוך העולם הדתי הלאומי החרדל"י, לדבריו משום שזה מאבק על החברה הישראלית ולהיכן היא הולכת. ”הרבנים צריכים להתמודד עם קשיים ולתת פתרונות. אנחנו צריכים להביא מנהיגות רבנית ורוחנית, אחרת ניכנע לעסקנים חרדיים, שמבקשים לקבע את ההלכה בעולם של פוליטיקה ואינטרסים. כולנו צריכים להיות שותפים למערכה הזו, לכינונה של רבנות ראשית ממלכתית קשובה", סיכם הרב סתיו.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. חוששני שאולי הרב סתיו לא הבין מספיק את המודל
איתן 4/3/2013 11:02:00 PM
המודל של נאמני רק יחזק את מוסד הנישואין.
תמונה
2. נאמני תורה ועבודה- השאור שבעיסה
יהודה 4/3/2013 11:41:00 PM
"ריבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך שרצוננו לעשות רצונך, ומי מעכב? נאמני תורה ועבודה"
תמונה
3. כל הכבוד לרב סתיו!
מר פ 4/3/2013 11:44:00 PM
נראה מה נאמני תורה ועבודה יגידו עכשיו. בעזרת ה´ שיצליח לחולל מהפכות טובות בעם ישראל.
תמונה
4. היה צריך קצת שמרנות בקמפיין אז תקף את אחים שלו לדעה
יובלי 4/4/2013 9:24:00 AM
ככה זה כשהכסא קורץ לך
תמונה
5. גם המודל שלהם בכשרות יהרוס את הכשרות בישראל!
4/4/2013 9:44:00 AM
אם כל אחד יתן הכשר כלבבו נהפוך לעם עם 7000 כשרויות למה זה טוב?
תמונה
6. אני מעריך את הרב סתו אך הוא טועה
דוד 4/4/2013 10:12:00 AM
לצערי אין ברירנ אלא להחיל נישואים אזרחיים לפי מתכונת מסויימת בישראל. זה יהיה טוב להלכה
תמונה
7. זה כמו שגדעון לוי
עמי 4/4/2013 11:25:00 AM
יגיד אין סיכוי למדינה פלסטינית.

נאמני - זמנכם עבר
תמונה
8. כדאי לדייק
דייקן 4/4/2013 12:02:00 PM
הרב סתיו איננו "תוקף" את נאמני תורה ועבודה, הוא בסה"כ אמר את דעתו העניינית לגבי המודל הקהילתי.

אני חושב שראוי שכותבי הכתבות באתר יעודדו את השיח הבריא המתנהל בין גורמים שונים בעולם התורה, ייתנו את הכבוד הראוי לכל דעה, ולא יהפכו בכוח כל מחלוקת בריאה ל"מתקפה".

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד