משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

Yonatan Sindel/Flash90

היועצים המשפטיים של משרד הדתות הורו על הדחתו של רב העיר

רב העיר כפר סבא, הרב אברהם שלוש (87) כבר איננו מתגורר בעיר. חוקרים פרטיים ששלחו היועצים המשפטיים של משרד הדתות חזרו עם מסקנות חד משמעיות: הרב לא מתפקד. שר הדתות דוחה את הטענות

מערכת כיפה
כ"ב אדר תשע"ז, 20/03/2017 11:08

במשך תקופה ארוכה בדקו אנשי המחלקה המשפטית של משרד הדתות את תפקודו של הרב אברהם שלוש, זקן רבני ישראל, רבה הראשי של כפר סבא. באישור הפרקליטות נשלחו חוקרים פרטיים, עובדי המועצה הדתית תושאלו והמסקנות היו חד־משמעיות: הרב שלוש, בן 87, לא יכול להמשיך לכהן כרב עיר. כך חושף היום כתב ישראל היום, יהודה שלזינגר.

על פי החוק, רב עיר חייב להתגורר בעיר שבה הוא מכהן. אלא שהרב שלוש המכהן כרב העיר כפר סבא מתגורר בירושלים. למרות שהוזהר פעמים רבות וקיבל כמה מכתבי התראה, הרב לא שינה את מקום מגוריו. גורמים המעורבים בתהליך ההדחה אמרו ל"ישראל היום" כי "הרב מגיע לכפר סבא במקרה הטוב פעם בשבוע למשך שעה־שעתיים וחותם על תעודות".
 
הסתבר מהבדיקות כי הרב כלל אינו מגיע למקום עבודתו, אלא פעם בשבוע בלבד למשך שעה קלה. בעקבות כך, נשלח לרב מכתב מהמחלקה המשפטית למועצה הדתית נכתב כי "לאור תוצאות השימוע, ובהתאם להנחיית משרד המשפטים, כהונתו של הרב שלוש תסתיים מאליה ביום רביעי". 
 
אלא שדווקא מי שאמון על שמירת החוקים והתקנות, שר הדתות, דוד אזולאי, יצא להגנתו של הרב ואתמול פנה ליועמ"ש בבקשה לעכב את ביצוע ההחלטה ולהיפגש עימו בהקדם כדי לדון בנושא. 
 
הרב שלוש מכהן כרבה הראשי של כפר סבא מאז שנות ה־50 למרות שמעולם לא מונה לתפקיד. "זה מצב שפשוט התקבע", הסבירו לישראל היום במשרד הדתות, והוסיפו כי "כיוון שהוא כלל אינו רב ראשי באופן רשמי, הוא אמור היה לפרוש בגיל 67. לטענת גורמים במשרד שר הדתות אזולאי מתעקש על השארתו במשרה בעקבות לחצים שמופעלים עליו ממחלקות הכשרות בעיר. 
 
מלשכת השר נמסר כי "תרומת הרב שלוש לכפר סבא בפרט ולמוסד הרבנות בכלל היא גדולה. בשל גילו המופלג ומצבו הרפואי נאלץ הרב לחלק את זמנו בין כפר סבא וירושלים, שם הוא מקבל את שירותי הבריאות שלהם הוא זקוק. הדבר כבר נידון בעבר ואף עתירה שהוגשה לבג"ץ נמחקה לאחר שהושגו הבנות בין הרב לפרקליטות ולמשרד". מסביבת הרב נמסר: "אין תגובה". 

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. בטח זה ש"ס שמנסים לדפוק אותו.. (ל"ת)
אני 3/20/2017 1:00:00 PM
תמונה
2. רב אינו פקיד, רב הוא מפקד!
3/20/2017 2:03:00 PM
מעולם ביהדות לא הדיחו רבנים שתש כוחם אלא מינו "רב צעיר" שיעשה את העבודה
התחושה של מי שחושבים עצמם לאדוני הארץ שרבנים הם פקידים של המדינה היא כפירה נטו
תמונה
3. רב עיר מושחת ושר דתות מושחת. חילול ה´ גדול
גדי 3/20/2017 4:52:00 PM
ש"ס ממשיכים להוכיח שהם נגד שירותי הדת לאזרח ובעד שחיטות וג´ובים למקורבים.
פשוט בושה וחרפה, במקום לנהל רב עיר דינאמי שיתפקד בשיעורי תורה, ניהול כשרות, עירובין, נישואין וכ´ מקפיאים את שירותי הדת של העיר כפר סבא בגלל ג´ובים למקורבים.
הרב שלוש, משמן את הפעילים של ש"ס במשרות,
יד לוחצת יד...
תמונה
4. הגיע הזמן שיטפלו גם בראש מועצה דתית
אורנה 3/20/2017 5:38:00 PM
שעסוק יותר בפוליטיקה מאשר בדאגה לתיפקוד תקין של שרותי הדת אשר תחת אחריותו
תמונה
5. כתבה מגמתית מטעם היועץ המשפטי (ישראל פת) המתנכל אישית לרב.
יואל 3/20/2017 5:39:00 PM
אכן מגורי הקבע של הרב שלוש הם בירושלים אך הוא מתגורר גם בכפר סבא והוא מגיע לעיר לפחות פעם בשבוע ליום שלם ( ולפעמים אף יותר)- הרב אינו מחויב כלל לגור בכפר סבא והחוק החדש לגבי מקום מגורי הרבנים אינו חל עליו באופן פרטני (ע"פ החלטת בג"ץ קודמת). מה גם שיש מספר לא מבוטל של רבנים אחרים שמשרתים במקום אחר מעיר מגוריהם ונותנים שרות טוב מאוד לציבור.
באשר לטענה המגוחכת כי הרב שלוש אינו התמנה כדין- הטענה אינה עומדת במבחן המציאות וסותרת החלטת ממשלה רשמית והודעת שר הדתות עצמו (י.מ. טולידנו מ- 1960)- אנא לפחות בדקו לפני שאתם מפרסמים.
נוסף אל כך, מהכתבה עולה ריח רע מאוד לגבי ההתנהלות מוזרה של הרבנות- היועץ המשפטי מאשר חוקרים פרטים ללא ידיעת השר ואף בניגוד לדעתו-אם זו אכן כך- היועץ הוא היינו אלא פקיד (סורר) שצריך להראות לו את הדלת החוצה. למיטב ידיעתי, שר הוא זה המתווה מדיניות והפקיד נמצא כדי ליישם אותה ולא הפוך- ככה לפחות מתנהלת מדינה דמוקרטית.
יתרה מכך, מי שמצוי קצת בפרטי "ההדחה/ פיטורין/ יציאה לגמלאות" יודע כי התהליך כולו התנהל בצורה בלתי חוקית בעליל- ודי לרמיזה בכך שהן הרבנים הראשיים והן שר הדתות וגורמים אחרים מתנערים ממנו ומתנגדים למהלך כזה נחרצות.
לא ייתכן כי מחלקה משפטתית תנהל את הרבנות את השר ואת הרבנים הראשיים- לא הם אלה שקיבלו את המנדט מהציבור.
תמונה
6. ככל שהרב מבוגר יותר - עוצמותיו גוברות. (ל"ת)
מאמין 3/20/2017 5:57:00 PM
תמונה
7. הוא בכלל נגד ש"ס. הוא לא חרדי. (ל"ת)
אני 3/20/2017 7:46:00 PM
תמונה
8. כמה יועצים משפטיים יש במשרד הדתות??? (ל"ת)
רק שאלה 3/21/2017 8:27:00 AM

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד