משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

תמר הירדני

הרבנים הראשיים: לבלניות אסור לבדוק טובלות בניגוד לרצונן

בעקבות הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא ועמותת "עתים", המבקשת לאסור על בלניות מלתחקר טובלות במקוואות, הבהירו ברבנות הראשית: אין הבלנית רשאית לכפות על הטובלת מנהגים או חקירות

יונתן אוריך, כיפה
כ"ג כסליו תשע"ד, 26/11/2013 11:42

בעקבות הצעת החוק של ח"כ ד"ר עליזה לביא בשיתוף עמותת עתים, המבקשת לאסור על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול, הודיעו היום (ג‘) הרבנים הראשיים, כי יחד עם המשרד לשרותי דת, ינחו את הבלניות שלא לתחקר את הטובלות.

במכתב שנשלח לעמותת עתים על ידי הרבנות הראשית נכתב "עמדת כבוד הרבנים הראשיים לישראל הינה כי הבלנית נועדה לסייע לטובלות לקיים מצוות טבילה כהלכתה, ועל הבלנית להעמיד עצמה לרשות הטובלת לשם כך, ולהציע את עזרתה. יחד עם זאת אין הבלנית רשאית לכפות על הטובלת מנהגים, חקירות או בדיקות בניגוד לרצונן. כפי שסוכם עם המשרד לשירותי דת, הבלניות יונחו במסגרת חוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת לפעול ברוח הדברים לעיל".

מכתב זה הגיע לעמותת עתים אתמול (25/11) על אף שהעמותה פנתה לרבנות בנושא לפני שלושה וחצי חודשים בתאריך 12/8.  בפנייה של עמותת 'עתים' לרבנות נכתב: "בענייני הלכות טומאה וטהרה והטבילה במקווה הטהרה, ישנם מנהגים רבים המשתנים מעדה לעדה ומאישה לאישה. זכותה של כל אישה לנהוג על פי מנהג אמותיה, מבלי להידרש להתערבות עובדי המועצה הדתית. נבקש כי תחדדו את ההוראות מועצת הרבנות הראשית לעניין שמירה על צנעת הפרט, תנחו את הרבנות המקומית ואת הבלניות לפעול מתוך עיקרון של שמירה על צנעת הפרט של הנשים הטובלות, ותפעלו למנוע חקירת נשים במקוואות טהרה כתנאי לטבילתן."

תשובת הרבנות הגיע אתמול בעקבות הצעת חוק שהגישה בשבוע שעבר ח"כ ד"ר עליזה לביא, בעקבות פניות שהגיעו למרכז הסיוע של 'עתים' אודות דרישות מהנשים הטובלות לעבור חקירה אישית ואף בדיקה גופנית, תוך חדירה לפרטיותן, כתנאי לטבילתן. 

ההצעה קובעת כי ייאסר על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול, ולהפנות אליהן שאלות הנוגעות לצנעת חייהן האישיים. ח"כ לביא הסבירה כי "ברוב המקרים מדובר בהנחיות של הרב המקומי, שדורש מהבלנית לתחקר את הנשים הטובלות כתנאי לטבילתן. חקירות אלו, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומודעת של האישה הטובלת, משפילות ומבזות אותה ופוגעות בזכותה לכבוד ולפרטיות"

ח"כ לביא אמרה היום כי היא ”שמחה שהרבנים הראשיים מבינים את הבעייתיות במצב הקיים כיום, ופועלים על מנת לשנות את המציאות. עלינו לוודא יחד כי נשים המבקשות לטבול במקוואות הציבוריים ירגישו בנוח ולא יאלצו לעבור חקירות משפילות המרתיעות אותן מלהגיע למקווה“.

מעמותת 'עתים' נמסר: "אנו מברכים על תשובת הרבנות הראשית, שתסייע להגן על כבודן ופרטיותן של הנשים הטובלות במקוואות. אנו קוראים למשרד לשירותי דת לתלות את ההנחיה במקוואות ברחבי הארץ על מנת ליידע את הנשים הטובלות אודות זכויותיהן ולאפשר לכל אשה לטבול לפי מנהגה, מבלי להידרש להתערבות או חקירות ללא הסכמתה".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. ישר כוח!
נעה 11/26/2013 12:27:00 PM
הישג אדיר!
תמונה
2. המשמעות היא שרווקות תוכלנה לטבול בלי הפרעה
רייצ´ל 11/26/2013 1:00:00 PM
כי הרי אסור ´לתחקר´ אותן, נכון?

תקנה שתרבה זנות ופריצות בישראל...
תמונה
3. לא רייצ´ל, זה ימעיט איסור נידה...
שמעלץ 11/26/2013 8:32:00 PM
מי שמקיימת יחסים לפני החתונה - כנראה שהייתה מקיימת אותם עם או בלי טבילה- או שהייתה מוצאת דרך לטבול גם בלי תחקור של בלנית (זה לא באמת כל כך קשה לשקר לה...)
משכך, עדיף שלפחות יטבלו.
תמונה
4. 3 צודק
מ´ 11/27/2013 8:05:00 AM
ורייצ´ל, גם אם נגיד שאת צודקת הגיע הזמן שנפסיק לומר לאנשים איך לשמור מצוות. זה רק מרחיק, תני לעם ישראל את הקצב שלו, בסוף הוא יגיע, את תדאגי לעצמך.
תמונה
5. 3, אתה טועה
דניאל 11/27/2013 9:13:00 AM
יש גזרת ראשונים שלא תטבלנה רווקות.
ואם יש עברייניות העושות מעשה זנות ללא חופה וקידושין, לא מפני זה תבוטל גזרת הראשונים. שהרי גזרה זו לא לחינם הוקבעה, ועדיין יכולה להשפיע על מיעוט להתרחק מהמעשה הרע.
תמונה
6. לאור הרווקות המאוחרת כמעט מתבקש
ענת 11/27/2013 12:04:00 PM
לא מעט רווקות שחצו את גיל 25 מבקשות לא להכשיל גברים ורוצות קשר אינטימי.
תמונה
7. 5, אתה צודק- אבל זה לא רלוונטי
שמעלץ 11/27/2013 6:08:00 PM
א. איסור דאורייתא (נידה) חמור מתקנת דרבנן (שרווקה לא תטבול).
ב. אף אחד לא מבקש ממישהו לעשות עבירה, רק "שב ואל תעשה". עבור רווקה שרוצה לטבול התקנה הזו כנראה לא תשנה יותר מדי...
ג. הטובלות הרווקות הן מיעוט מתוך כל הטובלות. עגמת הנפש בשל אותם "תחקורים" נגרמת לנשים כשרות וגם לנשים שאולי בגלל זה לא יחזור לטבול.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד